Firma » Biznes
Nowe szanse gospodarcze
Zobacz więcej zdjęć » |
Takie szanse widzą firmy zajmujące się projektowaniem i zarządzaniem realizacją inwestycji. O jaką nowość chodzi?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Pojawia się szansa na długo oczekiwane Partnerstwo Publiczno-Prywatne – mówi Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group Polska. Jest to typ współpracy samorządów, a także całych państw z biznesem prywatnym. Partnerstwo obejmować może różne dziedziny, m.in. budownictwo mieszkań na wynajem, centrów sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, budowę dróg i autostrad. Fundamentalna jest tutaj wspólnota działań sektora publicznego i prywatnego. Zachodnio-europejskie doświadczenie pokazuje, że tego typu współpraca jest bardzo opłacalna dla obu stron.
Gdzie?
Przykładem współdziałania sektorów publicznych i prywatnych na świecie jest szybka linia kolejowa Perpignan-Figueras łącząca Hiszpanię i Francję. Budowę sfinansował sektor publiczny obu krajów, kredyty bankowe oraz konsorcjum TP Ferro. W Grecji zbudowano w ten sposób obwodnicę Aten, w którą zainwestowała firma Attiki Odos S.A. Jednym z największych projektów, w których zaangażowany jest PM Group, jest białoruski projekt rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych przez katastrofę w Czarnobylu na Ukrainie. W Irlandii natomiast specjalizująca się w projektach medycznych, a należąca do PM Group, firma architektoniczna Devereaux angażuje się w modernizację szpitali. - Tego typu działania to przyszłość także polskiej służby zdrowia, która potrzebuje zmian, a nie da się ich przeprowadzić bez solidnego, finansowego zastrzyku – argumentuje Con Murphy.
Czy jest to opłacalne?
Prywatne firmy, które zainwestują w publiczne projekty, odzyskają a nawet pomnożą swoje pieniądze, ponieważ przez określoną liczbę lat będą czerpać profity z działalności przedsięwzięcia, które pomogły sfinansować. Oznacza to, że będą zarabiać na działalności szpitala, spalarni śmieci lub innej inwestycji.
– Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że firmom zależeć będzie na tym, aby inwestycje, w które będą zaangażowane, były dostosowane do potrzeb rynkowych, a także ekonomicznie przemyślane i rozplanowane – mówi dyrektor zarządzający PM Group Polska. – Jednym słowem, że będą racjonalne. Korzyści z tego odczują nie tylko owe firmy, ale też ci, którzy będą korzystać z ukończonych projektów – dodaje.
Dlaczego właśnie Polska?
Polska, mimo kryzysu, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Jako jedyna w Europie zanotowała w ubiegłym roku dodatni przyrost PKB. – To bezpieczny i przewidywalny rynek, odporny na takie zawirowania, jakie dotknęły inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Con Murphy. Przewiduje, że kiedy kryzys się skończy, Polska będzie należała do czołówki krajów, w których firmy będą chciały inwestować, także w rozwój infrastruktury i usług, które powinny zapewniać samorządy i rząd. – Nadal wierzę w to, że Polska okaże się tygrysem Europy – dodaje dyrektor zarządzający PM Group Polska.
Informacje o firmie
PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczną, zarządzającą realizacją inwestycjami i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w Irlandii, a obecnie posiada biura na wszystkich kontynentach. Na całym świecie zatrudnia blisko 1800 osób. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia około 270 inżynierów i architektów.
Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Cadbury Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.
W 2008 roku za dużą dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. W 2010 roku PM Group Polska otrzymała tytuł Lidera Eko-inwestycji za projekt modernizacji systemu wodno-kanalizacyjnego w Jeleniej Górze. Jest też dwukrotnym laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa 2008, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy.
Komentarze (0)