Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Nowoczesna ortopedia z komórkami macierzystymi
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
"Zapasowe" komórki.
Komórki, z których zbudowany jest nasz organizm dzielimy na:
- dojrzałe, które wchodzące w skład poszczególnych narządów i tkanek
- macierzyste, które są niedojrzałe i stanowią tzw. pulę zapasową.
Jeżeli w danej tkance dochodzi do uszkodzenia dojrzałych komórek budulcowych, komórki puli zapasowej upodabniają się pod względem budowy i pełnionej funkcji do komórek dojrzałych. Proces ten nazywamy dojrzewaniem i różnicowaniem się komórek macierzystych.
Różnicowanie w chrząstki i kości.
Komórki macierzyste, z własnej tkanki tłuszczowej, mogą różnicować się w chrząstki i kości. Dlatego podane dostawowo, dążą do:
- regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek
- zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów.
Z tkanki tłuszczowej do stawów.
Jakie jest najlepsze źródło komórek macierzystych? Ze względu na dostępność i obfitość jest nim tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze. Jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.
Liposukcja to metoda małoinwazyjna, która ogranicza ból i dyskomfort Pacjenta. Dzięki niej nie tylko modelujemy sylwetkę, ale mamy też dostęp do komórek macierzystych, które można przechowywać i wykorzystać w przyszłości.
Jak przebiega leczenie?
Szpital Pulsmed w Łodzi jest jedną z pierwszych w Polsce placówek, która wykorzystuje metodę Adi Stem, w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów oraz uszkodzeń ścięgien i więzadeł. Komórki macierzyste izoluje się z fragmentu tkanki tłuszczowej, pobranej z okolic brzucha.
Następnie są one aktywowane, przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED. Metoda Adi Stem dotyczy procesu naświetlania materiału, przed podaniem, aby nie było zmian zapalnych, obrzęku i niekiedy bólu po podaniu do stawu. Ostatnim etapem jest podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu lub w okolicę uszkodzonego ścięgna (niekiedy dodatkowo dożylnie, w kroplowym wlewie).
Jakie schorzenia ortopedyczne?
Nowoczesną ortopedię, z zastosowaniem komórek macierzystych, Pulsmed stosuje w przypadku:
1. Choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego.
To postępujący proces uszkodzenia chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości, który wywołuje ból i sztywność stawów. Jest następstwem przebytych stanów zapalnych, w tym również reumatoidalnego, urazów lub drobnych uszkodzeń, a czasem po prostu starzenia się organizmu.
2. Zaburzeń zrostu kostnego.
Brak zrostu kostnego, po przebytym złamaniu, może skutkować trwałymi uszkodzeniami aparatu ruchu. Czynniki, które utrudniają zrost kostny to: zaburzenia krążenia w miejscu urazu, nieprawidłowe unieruchomienie i nastawienie odłamków, przedwczesne usunięcie opatrunku gipsowego, zbyt szybkie uruchomienie złamanej kończyny lub źle prowadzona rehabilitacja.
3. Łokcia tenisisty i golfisty.
Stan zapalny nadkłykcia kości ramiennej:
- bocznego, nazywamy "łokciem tenisisty". Najczęściej dotyczy osób, które pracują na komputerze i wykonują wzmożone ruchy nadgarstkiem, jak np. wkręcanie.
- przyśrodkowego, to inaczej "łokieć golfisty". Najbardziej narażeni na niego są sportowcy (golfiści, tenisiści), osoby pracujące dużo przy komputerze, mechanicy czy stomatolodzy.
4. Uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł.
Najczęściej dochodzi do nich podczas uprawiania dyscyplin sportowych, ale również w życiu codziennym np. przy niefortunnym upadku, potknięciu się czy nieprawidłowym stąpnięciu. Mówimy wówczas o naciągnięciu, naderwaniu, skręceniu czy stłuczeniu. Dużo gorsze są urazy, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Często wymagają interwencji chirurgicznej, która pociąga za sobą dłuższą rekonwalescencję.
5. Zespołu bólowego kręgosłupa i stawów.
Zwanego również zespołem przeciążeniowym. Dolegliwości bólowe z nim związane utrzymują się przez dłuższy okres czasu, zmienia się jedynie ich natężenie. Zwykle dotyczą odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, a związane są ściśle z patologią stawów międzykręgowych.
6. Zespołu cieśni nadgarstka.
Dolegliwości, które dominują w zespole cieśni nadgarstka to: mrowienie w okolicy nadgarstka, a także palca wskazującego i środkowego, stopniowy zanik mięśni kłębu, osłabienie odruchu chwytu, problemy z zaciśnięciem ręki w pięść oraz stopniowe sztywnienie dłoni.
Komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej, a następnie podane w chore miejsce, powodują jego regenerację, odżywienie i poprawiają jego ruchomość. Dolegliwości bólowe, które wcześniej towarzyszyły Pacjentowi znikają, a komfort życia zdecydowanie się poprawia.
Więcej informacji http://pulsmed.com.pl/poradnie/ortopedia.html
Nadesłał:
agencja_pyry
|
Komentarze (0)