Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Nowoczesne kompetencje dla młodych dorosłych. Bezpłatne warsztaty.

Młodzi ludzie zmagają się z trudnymi decyzjami dotyczącymi ich przyszłości. W tej drodze warto próbować swoich możliwości w różnych dziedzinach. Wsparcie w poszukiwaniach i zdobycie nowych kompetencji umożliwia im projekt YouthLab. Udział jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 8 grudnia.

 Wyzwania młodych w XXI wieku

Pokolenie Zetek i Milenialsów poświęca więcej czasu niż ich rodzice na odnalezienie własnej ścieżki życiowej. Młodzi często szukają alternatywnego sposobu na życie oraz pracy, która będzie kreatywna i dająca spełnienie. 

Projekt YouthLab zachęca młodych do aktywnego sprawdzania swoich preferencji i rozwijania nowych umiejętności, które mogą być początkiem nowej pasji i zawodowej drogi. Realizują go Fundacja Orange i Stowarzyszenie Robisz,to w ramach międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center, której celem jest rozwój kompetencji przyszłości. 

Zajęcia odbywają się w FabLab powered by Orange na warszawskiej Pradze. To kreatywna przestrzeń, w której do dyspozycji są m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka, a przede wszystkim wsparcie profesjonalistów. Powstają tu meble, ciuchy, deskorolki, interaktywne lampy, plecaki i wiele innych pomysłów. Wiele działań dedykowanych jest grupom w trudniejszej sytuacji i potrzebujących nowych umiejętności.

Zgłoś się do YouthLab

To projekt społeczny dla osób w wieku 16-25 lat, które chcą zdobyć nowe umiejętności w dziedzinie kreatywnej i wytwórczej. To zajęcia dla tych, którzy nie posiadają dyplomu uczelni wyższej, których sytuacja życiowa i zawodowa uległa zmianie, którzy chcą wejść na rynek pracy lub się przebranżowić. W YouthLab mogą spróbować sił w nowoczesnym rzemiośle, z którym rzadko mogą mieć styczność na co dzień, a chcą nauczyć się czegoś nowego – także tworzyć coś według swojego pomysłu w nurcie „D-I-Y”. W poprzednich edycjach powstały m.in. lampy, małe meble i akcesoria, koszulki z autorskimi nadrukami, czy nawet prototyp strzemienia do jazdy konnej. 

- Podczas warsztatów można zdobyć wiedzę w ścieżkach: projektowanie grafiki wektorowej, modelowanie i druk 3D, elektronika, projektowanie CNC. Każda z nich zwieńczona będzie stworzeniem profesjonalnego portfolio, dokumentującego wykonane w FabLabie projekty. Wszystko przy wsparciu doświadczonych edukatorek i edukatorów. – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

- YouthLab daje solidne podstawy z danej dziedziny, które można dalej rozwijać i zacząć działać w branży wytwórczej. Jeden z uczestników poprzedniej edycji kontynuował naukę już po kursie i dziś pracuje jako operator maszyn CNC. – mówi Karolina Guzek ze Stowarzyszenia Robisz.to. – W ramach projektu organizujemy sesję zdjęciową powstałych produktów po to, żeby uczestniczki i uczestnicy mogli wykorzystać je w swoim portfolio. Każda osoba otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. – dodaje.

Kandydaci, którzy nie są pewni, czy chcą zaangażować się w pełny cykl zajęć w ramach YouthLab mają możliwość uczestniczyć w 1,5 godzinnych wprowadzających zajęciach online, dzięki którym sprawdzą, czy dany temat jest dla nich interesujący. Udział w inicjatywie jest bezpłatny. Zgłoszenia do aktualnej edycji przyjmowane są do czwartku, 8 grudnia 2022 do godz. 23:59.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://fablabwarszawa.pl/youthlab

Szansa na lepsze jutro - Orange Digital Center 

Orange Digital Center to inicjatywa społeczna, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, przydatnych także w kontekście pracy. Program łączy w jedną całość edukację nieformalną prowadzoną przez Fundację Orange, m.in. takie projekty jak: Szkoła Kodowania, czyli darmowa nauka programowania, FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła (m.in. YouthLab) oraz Pracownie Orange –  multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działa w różnych miejscach w Polsce i online.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kkowalska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »