Gospodarka » Przemysł

Nowy model energetyki wymusi innowacje w całym sektorze

Nowy model energetyki wymusi innowacje  w całym sektorze
Zobacz więcej zdjęć »
• Integracja magazynów energii, czy zarządzanie rozproszonymi źródłami energii w ramach jednego systemu energetycznego, wymaga zastosowania rozwiązań, potrafiących łączyć wymianę danych pomiędzy produktami z zarządzaniem lokalnym oraz aplikacjami i analizą danych. Umożliwia to EcoSruxure Grid

Rosnący popyt na energię, redukcja emisji CO², konieczność integracji rozproszonych źródeł energii oraz jej efektywna dystrybucja – to wyzwania, którym energetyka musi sprostać w najbliższych latach przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Tych, jak się okazuje, nie brakuje - stwierdzili uczestnicy panelu „Innowacje oraz sektor badawczo-rozwojowy w energetyce”, który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Zmiany jakie przyniesie nowy model energetyki 3D

Jednym z istotnych problemów są wciąż powstające straty na drodze pomiędzy elektrownią, stacjami transformatorowymi, a odbiorcami końcowymi. Przyczyną strat są kwestie związane z infrastrukturą sieci, która mimo modernizacji w wielu miejscach wciąż jest przestarzała i nieefektywna. Dlatego też nowy model energetyczny ma zmienić całkowicie tę sytuację.

W tym celu w sieciach energetycznych wykorzystać należy inteligentne, skomunikowane ze sobą produkty, zintegrować dane z obszaru IT i OT oraz wdrożyć zaawansowane narzędzia zarządzania. To skuteczne zarządzanie musi dziś odbywać się w czasie rzeczywistym, aby sprostać zapotrzebowaniu, ale też unikać strat energii czy nadmiernej produkcji. Rozwiązaniem jest zastosowanie narzędzi analitycznych umożliwiających symulowanie, planowanie i raportowanie tego co dzieje się w sieci, wdrożenie systemów informatycznych do monitoringu i wizualizacji danych oraz montaż inteligentnych urządzeń w sieci, które będą komunikować się między sobą. Proces ten zamykać będzie integracja i analiza danych pochodzących z wszystkich tych źródeł.

Kolejnym elementem jest integracja niestabilnych źródeł energii, mikrosieci, e-mobility, czyli tzw. Grid-Edge. Oznacza on konieczność wprowadzenia i integracji takich urządzeń jak magazyny energii, ładowarki do samochodów elektrycznych czy rozproszone źródła energii.

Te właśnie źródła na poziomie tzw. mikro sieci wymagają ciągłego monitorowania, aby efektywnie zarządzać produkcją przy użyciu rozwiązań IT. Tutaj podobnie jak w przypadku dużych sieci przesyłowych, głównym elementem wykonawczym są inteligentne produkty, które zapewnią funkcjonowanie tego systemu.

 

W nowym modelu ważna staje się również rola odbiorców końcowych, którzy będą mogli lepiej zarządzać energią, a tym samym wpływać wzrost efektywności energetycznej. W przypadku odbiorców przemysłowych wdrażane będą systemy zarządzania produkcją i poborem energii (PCS, BMS, DSR) oraz oprogramowanie do poprawy efektywności energetycznej. Takie oprogramowanie w formie aplikacji mobilnych czy webowych będzie dostępne także dla odbiorców domowych. Oprócz tego budynki, jak i mieszkania staną się bardziej inteligentne dzięki zastosowaniu na szeroką skalę czujników, osprzętu elektroinstalacyjnego czy aplikacji do wizualizacji i sterowania zużyciem tej energii.

 

Innowacje a sektor energetyczny

Światowa energetyka jest w okresie dużych zmian, których głównym filarem są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Firmy pracują nad rozwiązaniami, które będą miały zastosowanie w wielu obszarach tej branży, jak np. smart grid, czy energetyka odnawialna. Powstają też rozwiązania bardziej kompleksowe, łączące wiele różnych technologii, na które firmy przeznaczają spore środki.

W ciągu ostatnich trzech lat zainwestowaliśmy miliardy dolarów na badania i rozwój, czego efektem jest stworzenie EcoStruxure Grid. Jest to platforma oparta na unikatowym zbiorze rozwiązań technologicznych, która obejmuje najlepsze w branży produkty podłączone do sieci, sterowanie lokalne oraz funkcje analityczne i usługi. Rozwiązanie zawiera najszerszą
w branży ofertę rozwiązań z zakresu energetyki, automatyki i oprogramowania, które
są łączone w kompleksowe pakiety dostosowane do wymagań klientów. Dodatkowo ułatwia obsługę coraz bardziej złożonych procesów energetycznych, pomaga w optymalizacji zasobów i umożliwia szybsze reagowanie na zmiany zachodzące w sieci oraz otoczeniu biznesowym. Ta zintegrowana platforma pozwala, więc maksymalnie wykorzystać nowe możliwości, oferowane przez postępującą digitalizację. Odpowiada też na wyzwania, przed którymi stoi energetyka. –
mówi Michał Ajchel, Wiceprezes, Pion Energetyki
w Schneider Electric Polska.

Technologia EcoStruxure Grid sprawdzi się w szczególności u zarządców sieci energetycznych oraz dystrybutorów, gdzie istnieje potrzeba zwiększenia efektywności, niezawodności i bezpieczeństwa pracy sieci. Dodatkowo, rozwój Internetu Rzeczy sprawi, że zarządzanie systemem energetycznym będzie łatwiejsze i oparte na dogłębnej analizie danych, zbieranych przez podłączone do sieci urządzenia.

Na tym jednak innowacje się nie zatrzymają. Tempo zużycia energii, do 2040 roku wzrośnie dwukrotnie w stosunku do tempa wzrostu jej produkcji[1]. Dlatego też możemy spodziewać się, że innowacje będą obecne wszędzie tam, gdzie energia jest konsumowana, czyli np. nasze mieszkania, miejsca pracy czy transport. Z danych zawartych w raporcie „Delphi-study on the future of energy systems in Germany, Europe and the world by the year 2040” - wynika, że technologie, które mają największy potencjał komercjalizacji w ciągu najbliższych dziesięciu lat to: generacja rozproszona, pojazdy z napędem elektrycznym, mikrosieci i sieci inteligentne, usługi energetyczne, wysokosprawne turbiny gazowe, magazynowanie energii oraz małe reaktory jądrowe. Szacuje się, że łączna wartość globalnych rynków do 2020 roku, dla tych technologii wyniesie 822 miliardy dolarów.

Wszystkie te technologie, aby mogły być wdrożone, wymagają odpowiedniej infrastruktury
i zarządzania nią. Dlatego Schneider Electric stworzył EcoStruxure Grid, która jest platformą technologiczną, dostarczającą takich narzędzi nie tylko w sektorze energetyki, ale również budownictwa, centrach przetwarzania danych, czy przemyśle. Dzięki unifikacji technologicznej będziemy mogli tworzyć bardziej kompleksowe rozwiązania, dostarczając jeszcze lepszych korzyści. –
dodaje Michał Ajchel.

Innowacje w sektorze energetyki to nie przyszłość, a teraźniejszość. Możemy już dziś korzystać z wielu rozwiązań, które pomogą sprostać wyzwaniom. Potrzeba tylko odpowiedniej wiedzy i doradztwa, aby właściwie je wdrożyć.



[1] IEA, World Energy Outlook (Perspektywy energii na świecie), 2014.

 


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »