Dom » Ogrody

Ogród marzeń 2013

Kilka iglastych krzewów, plastikowe meblei oraz plejada gipsowych krasnali – jeszcze kilka lat temu do tych właśnie elementów ograniczała się aranżacja wielu polskich ogrodów. Dziś jednak ogrodowe trendy prezentują się zupełnie inaczej.

Słoneczna aura i prawdziwie letnie temperatury sprawiają, że, zamiast kanapy i telewizyjnego pilota, wybieramy wypoczynek na łonie natury. Choć spontaniczne pikniki w parku czy na leśnej polanie nadal mają liczne grono zwolenników, coraz częściej decydujemy się na starannie przemyślane zaaranżowanie własnej przestrzeni, pozwalającej w pełni cieszyć się pięknem przyrody. Z analizy dokonanej przez serwis Okazje.info wynika, że wśród Internautów, odwiedzających kategorię Ogród, największe zainteresowanie wzbudza Architektura ogrodowa oraz produkty, związane z szeroko pojętą uprawą roślin. - Choć dla wielu klientów nadal najważniejsza jest atrakcyjna cena, coraz więcej osób, poszukujących akcesoriów ogrodowych stawia na ich jakość, design oraz trwałość materiałów - mówi Lech Nitecki, właściciel sklepu Ogrodosfera.pl. - Systematycznie powiększa się również grono konsumentów, którzy chcą, by wystrój ogrodu tworzył harmonijną całość z architekturą domu oraz jego otoczeniem - dodaje.

Ogród, czy działka to doskonałe miejsca do organizacji imprez na świeżym powietrzu, nic więc dziwnego, że w kategorii Architektury ogrodowej produktami wybieranymi najczęściej są, zapewniające ochronę przed kaprysami pogody, altany, pawilony oraz namioty. Duże powodzenie mają również domki na narzędzia, bo jak mówi Lech Nitecki - Każdy kto ma choć kawałek ogródka, dba o niego przy pomocy odpowiedniego sprzętu, który musi przecież gdzieś przechowywać. A z racji tego, że dom nie jest najlepszym miejscem na brudne narzędzia ogrodnicze, domek lub szopa wydają się najwłaściwszym rozwiązaniem.

Potwierdzeniem opinii eksperta jest ranking najpopularniejszych altanek i domków ogrodowych. Choć na pozycji lidera znalazła się przestronna drewniana altana, pozostałe miejsca na podium zajęły konstrukcje, przeznaczone do przechowywania ogrodowych sprzętów.

- Pawilony to ciekawa alternatywa dla drewnianych altan. Są tańsze, mniej skomplikowane w montażu i łatwiejsze do przenoszenia - tłumaczy Lech Nitecki.  Największym zainteresowaniem wśród pawilonów ogrodowych cieszą się przestronne modele, idealne na wszelkiego rodzaju imprezy plenerowe. Duże powodzenie mają również pawilony z moskitierą, chroniącą przed komarami i innymi owadami, lubiącymi zakłócać nasz wypoczynek. Namioty, które w prywatnych ogrodach pojawiają się stosunkowo rzadko, świetnie sprawdzają się w roli zadaszenia wystaw, stoisk promocyjnych, czy ekspozycji targowych. Wraz z coraz powszechniejszą modą na przyjęcia weselne organizowane w plenerze, systematycznie rośnie także zainteresowanie namiotami gastronomicznymi.

Z danych, zebranych przez analityków Porównywarki wynika, że, obok praktycznych elementów małej architektury, dużym zainteresowaniem Polaków cieszą się również artykuły służące do dekoracji. Na szczęście czasy świetności gipsowych krasnali, bocianów i kopii antycznych rzeźb, które jeszcze kilka lat temu spotkać można było w wielu polskich ogrodach, mamy już za sobą. Jak dowodzi ranking najczęściej wybieranych produktów kategorii Dekoracje ogrodowe, aktualnie na topie są płytki, palisady i inne produkty wykonane z drewna - wszystkie w naturalnych barwach i o bardzo prostym designie. Popularność ozdób tego typu nie jest jednak zaskoczeniem - drewniane, minimalistyczne dekoracje dobrze komponują się ze współczesną architekturą i pasują do niemal każdego założenia ogrodowego.

Zgodnie z najprostszą słownikową definicją, ogród to miejsce służące do uprawy roślin, nic więc dziwnego, że właśnie Uprawa roślin jest drugą z najczęściej odwiedzanych grup produktowych w swojej kategorii. Z zebranych danych wynika, że Internauci najczęściej poszukują drzewek i krzewów ozdobnych (48%), cebulek i sadzonek kwiatów (18%) oraz kwietników (8%). -W ostatnich latach ogrodnicza świadomość Polaków wyraźnie wzrosła. Klienci są coraz bardziej wymagający i nie zadowalają ich już popularne rośliny. Im rzadsze, ciekawsze i trudniejsze w uprawie, tym bardziej cieszą - mówi Jacek Prud ze sklepu e-ogrodniczy24.pl. - Wybór roślin jest zazwyczaj bardzo przemyślany i ściśle uzależniony od przeznaczenia ogrodu. Przy domu sadzimy przede wszystkim kwiaty, krzewy i małe drzewa, w ogródkach działkowych - kwiaty, drzewa owocowe oraz łatwe w uprawie warzywa. Coraz częściej grządki aranżowane są również w dużych założeniach ogrodowych. A wszystko to za sprawą mody na eko-warzywniki - dodaje.

Ale przecież nie każdy dysponuje ogrodem lub działką. Wielu mieszkańców polskich blokowisk stara się więc stworzyć zielony zakątek na własnym balkonie. - Wśród kwiatów balkonowych od lat bezkonkurencyjne są pelargonie i surfinie. Systematycznie upowszechnia się również trend na sadzenie ziół i krzewów owocowych, takich jak truskawki - stwierdza Jacek Prud. Polacy nie zapominają również o odpowiedniej oprawie dla swojego balkonowego kwietnika, wybierając donice i osłonki, dobrze harmonizujące z formą oraz barwą posadzonych w nich roślin.

Komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu nie byłby możliwy bez odpowiednio dobranych mebli ogrodowych. Produktami kategorii Meble ogrodowe i pokrowce, budzącymi aktualnie największe zainteresowanie są leżaki, huśtawki, parasole, ławki, hamaki oraz zestawy mebli do ogrodu.

Delikatna, naturalna opalenizna nadal jest w modzie. Zażywanie słonecznej kąpieli na rozpostartym bezpośrednio na trawie, kocu lub ręczniku bywa niewygodne i wiąże się z dużo wyższym ryzykiem bliskiego spotkania z owadami. Z tego właśnie powodu, liderem rankingu mebli ogrodowych są leżaki, które świetnie sprawdzają się zarówno podczas wypoczynku w przydomowym ogródku, jak i na wszelkiego rodzaju wakacyjnych wyjazdach.  Najpopularniejsze modele wyposażone są w oparcia na łokcie oraz regulowane podnóżki, pozwalające dostosować leżak do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Są jednak tacy, którzy od beztroskiego wylegiwania się na słońcu wolą odpoczynek w cieniu. Dla nich idealnym rozwiązaniem są huśtawki ogrodowe z daszkiem ochronnym, zajmujące drugie miejsce wśród najczęściej wybieranych produktów swojej kategorii. Główną przyczyną ich popularności jest bez wątpienia niezwykła funkcjonalność - huśtawki to nie tylko wygodny mebel, służący do relaksu, drzemki, czy lektury na świeżym powietrzu, ale również bardzo dobra alternatywa dla ogrodowych ławek i sof, niezbędnych podczas wszelkiego rodzaju towarzyskich spotkań w plenerze.

Obowiązkowym wyposażeniem wielu ogrodów, tarasów i balkonów są także zestawy mebli ogrodowych. Coraz częściej miejsce tanich stołów i krzeseł wykonanych z plastiku, zajmują zdecydowanie atrakcyjniejsze wizualnie i bardziej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych, zestawy z drewna oraz rattanu. - W kwestii stylu, od kilku lat króluje prosta forma. Wybierane są przeważnie proste wzory bez większych udziwnień i ozdobników - mówi Lech Nitecki.

Pełna harmonia ze znajdująca się wokół architekturą, wygodne meble z naturalnych materiałów oraz dyskretne dekoracje, dobrze komponujące się z oryginalnymi kwiatami i krzewami - tak właśnie wygląda ogród marzeń roku 2013. Czy w najbliższym czasie należy spodziewać się spektakularnej zmiany ogrodowych trendów? - Wzrasta nasza świadomość ekologiczna, mamy praktycznie nieograniczony dostęp do artykułów ogrodowych, chcemy być na czasie z najnowszymi modami. My po prostu pokochaliśmy nasze ogrody i gotowi jesteśmy dołożyć wszelkich starań, by prezentowały się one jak najlepiej. - tłumaczy Jacek Prud. W tej sytuacji jednego możemy być pewni - z każdym kolejnym sezonem polskie ogrody będą coraz piękniejsze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Porównywarka cen Okazje.info
http://www.okazje.info.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 8 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »