Dom » Architektura
Ogród Świętej Barbary w centrum Warszawy zostanie zrewitalizowany. Prace już trwają
Zobacz więcej zdjęć » |
W ciągu najbliższych kilku lat warszawskie Śródmieście Południowe zyska otwarte, spokojne i bezpieczne miejsce spędzania wolnego czasu wśród zieleni. To ogród na ponad hektarowym terenie parafii św. Barbary, który znajduje się pomiędzy ulicami: Nowogrodzką, Emilii Plater, św. Barbary i Wspólną. Do tej pory nie był on ogólnodostępny ze względu na zły, zagrażający zdrowiu i życiu, stan starodrzewu. Jednak parafia zdecydowała się na prace, które pozwolą na korzystanie z niego mieszkańcom i turystom.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Ogrody, skwery i parki pozytywnie wpływają na jakość powietrza. W lecie dają schronienie przed upałem, a istniejąca roślinność obniża też poziom hałasu. Tworzenie i pielęgnacja kościelnych terenów zielonych wpisuje się w miejską strategię zmian w Śródmieściu „Nowe Centrum Warszawy". Rewitalizacja ogrodu ma zwiększyć komfort życia oraz spędzania czasu przez parafian oraz naszych gości, których jest coraz więcej. Lokalizacja w pobliżu Dworca Centralnego, hotelu Marriott oraz innych wieżowców sprawia, że codziennie pojawiają się u nas przechodnie i turyści. Chcemy im udostępnić zieloną oazę w centrum stolicy, która pozwoli na odpoczynek - mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii św. Barbary.
Historia ogrodu parafialnego jest ściśle powiązana z rozwojem Warszawy i sięga XIX wieku. W 1886 r. zakończono na jej terenie budowę kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, a w ręce parafian oddano park. Jeszcze niedawno miejsce to było zaniedbane z powodu braku funduszy na jego pielęgnację. Do dziś nie jest w pełni dostępne dla odwiedzających. Od kilku miesięcy na tym obszarze prowadzone są jednak prace związane z jego rewitalizacją.
- Dotychczasowe działania objęły inwentaryzację dendrologiczną, wraz z określeniem wieku i stanu drzew. Dokonano również nowych nasadzeń, dzięki którym w ogrodzie pojawiło się 18 dębów i klonów. Specjaliści otoczyli także opieką 43 rosnących od lat w tym miejscu drzew. Są to głównie lipy drobnolistne. W kolejnych etapach prac eksperci zatroszczą się o pozostałe drzewa, których jest kilkadziesiąt. Następnie zostaną zasadzone hortensje, okrywowa zieleń cieniolubna (m.in. bluszcz pospolity czy paprocie) i nowe trawniki. Alejki ogrodu pokryje przyjazna środowisku nawierzchnia mineralna, która przepuszcza wodę i nie akumuluje ciepła. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane chociażby w dobrze znanych warszawiakom Łazienkach Królewskich - wskazuje Damian Majsterek, dyrektor projektu z ramienia Inwestora Zastępczego.
Obecnie przed kościołem trwa także renowacja zabytkowej, dziewiętnastowiecznej figury Chrystusa z Jawnogrzesznicą, która przetrwała II wojnę światową, w tym Powstanie Warszawskie. W prace wykonywane przez ekspertów zaangażowała się Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
- Figura Chrystusa i Jawnogrzesznicy znajduje się w miejscu, gdzie ciężkie walki prowadził powstańczy batalion Zaremba-Piorun. Nasze doświadczenie, zdobyte podczas budowy wielu pomników i tablic pamięci w Warszawie przekładamy na wsparcie merytoryczne renowacji zarówno ocalałego monumentu, jak i terenu kościelnego. To miejsce dla wielu warszawiaków ma charakter symboliczny - tłumaczy Rafał Szczepański, Prezes Fundacji Pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego.
To dopiero początek pozytywnych zmian, które odmienią tę wyjątkową w skali Śródmieścia przestrzeń. W kolejnych etapach planowane są również m.in. rewitalizacja zabytkowej Drogi Krzyżowej i zachowanego ogrodzenia, a także prace konserwatorskie przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła oraz kaplicy św. Barbary.
Ogród zostanie w pełni udostępniony dla odwiedzających w przeciągu najbliższych lat. Za projektem rewitalizacji stoi pracownia Juvenes-Projekt, posiadająca duże doświadczenie w renowacji zabytków i kreowaniu przestrzeni zielonych. Przemiana otoczenia świątyni odbywa się dzięki wsparciu spółki PW, która na sąsiedniej działce będzie realizować inwestycję Roma Tower.
Nadesłał:
p.artymowski@cecpolska.pl
|
Komentarze (0)