Dom » Wnętrza
Ogrzewanie zacznij od podłogi!
Który spośród dostępnych na rynku rodzajów ogrzewania podłogowego będzie najlepszy dla twojego domu?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Tzw. „podłogówka” staje się coraz popularniejszą metodą ogrzewania domu lub mieszkania. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim równomiernemu rozdzielaniu ciepła w całym pomieszczeniu. Z punktu widzenia estetyki wnętrza, ogrzewania podłogowe jest systemem dającym największe możliwości rozplanowania przestrzeni, gdyż instalacja grzejników nie jest konieczna – wszystkie przewody znajdują się pod podłogą.
Istnieją dwa główne rodzaje instalacji podłogowej: wodna lub elektryczna. Instalacja wodna wymaga jednak generalnego remontu dlatego najlepiej jest instalować ją już podczas budowy domu. System elektryczny jest mniej inwazyjny oraz dużo tańszy w montażu. Decydując się na ten drugi rodzaj ogrzewania, musimy wybrać również sposób, w jaki rozprowadzane będzie ciepło w pomieszczeniu. Opcje są dwie: ogrzewanie może być akumulacyjne lub bezpośrednie.
- Akumulacyjny rodzaj instalacji elektrycznej wymaga umieszczenia przewodów pod grubą, około dziesięciocentymetrową warstwą betonu. W ten sposób pomieszczenie nagrzewa się wolniej, ale ciepło oddawane jest przez długi czas. Wysoki koszt montażu zwraca się przy dłuższej eksploatacji dzięki obniżeniu rachunków za prąd. Ogrzewanie bezpośrednie ukryte jest pod cieńszą, zazwyczaj trzycentymetrową warstwą betonu, dzięki czemu jego działanie odczuwalne jest niemal natychmiast- mówi Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.
Ostatnim krokiem na tym etapie jest wybranie typu przewodów ukrytych pod powierzchnią podłogi. Tutaj do wyboru mamy cztery możliwości: kable grzewcze dwu- lub jednostronne, maty grzewcze oraz folie grzewcze.
- Dwustronne kable grzewcze wymagają podłączenia ich do sieci energetycznej z obydwu stron, co ogranicza swobodę projektowania całej instalacji. Znajdujący się wewnątrz przewodu drut oporowy rozgrzewa się pod wpływem przepływającego przez niego prądu. Całość otoczona jest zabezpieczającym sztucznym tworzywem oraz metalową siatką rozpraszającą pole magnetyczne – wyjaśnia Konrad Staniszewski.
Kabel jednostronny pozwala na podłączenie go do prądu tylko z jednej strony, co daje większe możliwości rozplanowania układu grzewczego. Z tego względu, jest to nieco droższe rozwiązanie niż wspomniane wyżej kable dwustronne.
Maty grzewcze są najlepszym rozwiązaniem, w przypadku gdy nie chcemy przeprowadzać generalnego remontu mieszkania. Grubość samej maty to około trzy milimetry, a zatopić ją można w wylewce o grubości zaledwie dwóch centymetrów, co pozwala uniknąć zmniejszenia wysokości pomieszczenia. Ich podstawową wadą jest fakt, że mata taka nie tworzy równej i gładkiej powierzchni.
Problem zgrubień i wypukłości eliminowany jest w przypadku skorzystania z folii grzewczych, które charakteryzują się niewielką grubością (0,2 -0,6 mm). Wadą tego typu instalacji jest stosunkowo niska temperatura powierzchni grzewczej, która nie przekracza 28 stopni Celsjusza.
Umiejętne dobranie parametrów instalacji podłogowej do warunków i potrzeb budynku, pozwala na obniżenie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie i zapewnia domownikom komfort przebywania w ciepłym oraz bezpiecznym mieszkaniu.
Agnieszka Dobosz
Komentarze (0)