Dom » Budownictwo
Okna „gospodarcze” – bezpieczne i ekologiczne?
Zobacz więcej zdjęć » |
Tak zwane pomieszczenia gospodarcze w budownictwie jednorodzinnym zmieniają coraz częściej swój charakter. W piwnicach domownicy urządzają sobie warsztaty, gdzie przydaje się w związku z tym trochę naturalnego oświetlenia. Garaże w bryle budynku wymagają bardzo dobrej wentylacji. Wolnostojące „blaszaki” czy inne budowle gospodarcze często pełnią rolę nie tylko składzików na narzędzia, ale także pracowni, w której warto gromadzić i zatrzymać ciepło. Z kolei wszystkie niepozorne, niewielkie okienka w spiżarni, kotłowni czy innym pomieszczeniu technicznym potrzebują porządnego zabezpieczenia, bo bywają newralgicznym punktem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo antywłamaniowe. Co radzi ekspert OknoPlus – Mariusz Kudas?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Bezpieczeństwo przede wszystkim...
Każde okno w domu, nawet to niewielkie (i wydawałoby się – mniej ważne) w pomieszczeniu gospodarczym, musi być odpowiednio zabezpieczone przed intruzami – tym bardziej, że to właśnie te niepozorne okna stają się często obiektem ataku i łatwym do sforsowania celem. Złodzieje włamują się przez piwnice, kotłownie, przydomowe garaże... Sugerujemy klientom, aby wybierać do takich pomieszczeń szkło o właściwościach antywłamaniowych i/lub montować ewentualnie inne zabezpieczenia. Do wyboru jest kilka opcji...
Jeśli decydujemy się na szklenie stałe (nieotwieralne), ciężar zabezpieczenia otworu okiennego spoczywa przede wszystkim na odpowiednio dobranej szybie. Warto wtedy zainwestować w technologie, dzięki którym szkło trudniej rozbić, a także wypchnąć – mowa tu o szkle laminowanym, które przed stłuczeniem zabezpieczają warstwy specjalnej folii i szkle wklejanym na całym obwodzie, które nie daje się łatwo wypchnąć z ramy. Obie opcje mamy w swojej ofercie.
Jeżeli natomiast w grę wchodzi okno otwierane, najlepiej rozważyć płytkę przeciwrozwierceniową, inteligentną klamkę czy kontaktrony. Pierwsze rozwiązanie jest opcją uniwersalną, którą OknoPlus montuje na życzenie w każdym oknie – również w takim do pomieszczenia niemieszkalnego. To specjalna metalowa płytka, która zabezpiecza przed włamaniem poprzez próbę rozwiercenia klamki okiennej od zewnątrz. Inteligentna klamka z kolei SecuForte (standard w OknoPlus) wyposażona jest w mechanizm blokujący jej obrót, który zabezpiecza okno przed próbami włamania poprzez przesunięcie elementów ryglujących okucia z zewnątrz. I wreszcie kontaktrony – skuteczna i niedroga opcja do zamontowania praktycznie w każdym oknie (a także drzwiach). To czujniki magnetyczne, które uruchamiają system alarmowy domu w momencie niekontrolowanego otwarcia okna.
... ale także wentylacja, światło i ciepło
Aby właściwie zadbać o bezpieczeństwo, ale i odpowiedni poziom wentylowania oraz ciepła i doświetlenia pomieszczenia gospodarczego – na przykład garażu w bryle domu, który pełni równocześnie także inną funkcję (warsztat, pracownia etc.), doradzamy wybór okien PVC – jednoskrzydłowych uchylnych lub rozwierno-uchylnych z opcją mikrowentylacji oraz pakietem szybowym o wysokim współczynniki przenikania światła i przepuszczalności energii słonecznej. Walor energooszczędności ma bowiem znaczenie także w przypadku okien we wnętrzach niemieszkalnych, ale ogrzewanych.
Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, które wchodzą w życie wraz z Nowym Rokiem, wymogi związane z wartością współczynnika ciepła danego okna kształtują się różnie między innymi w zależności od tego, jaka temperatura utrzymywana jest w danym pomieszczeniu. We wnętrzach ogrzewanych do minimum 16 stopni Celsjusza obowiązują okna z U równym lub mniejszym niż 0,9 W/m2K
***
Zamawiając nowoczesne, wielkogabarytowe okna marki OknoPlus, warto pamiętać, że ten sam producent doradza również w kwestii mniej spektakularnych okien „gospodarczych” i kompleksowo wyposaża dom w konstrukcje okienne oraz systemy drzwiowe optymalnie dobrane do wymogów pomieszczenia.
Zapytaj o produkt lub usługę >>
Nadesłał:
netafora
|
Komentarze (0)