Zdrowie » Dziecko
Osobny czy wspólny pokój dla rodzeństwa?
Osobny czy wspólny pokój dla rodzeństwa? Przed taką decyzją staje wiele rodziców i najczęściej decydującym czynnikiem są oczywiście warunki mieszkaniowe. Pod uwagę oczywiście są brane różnica wieku między dziećmi, płeć i relacje. Natomiast spore grono rodziców stawia na wspólny pokój jako miejsce nauki życia w grupie i samodzielnego rozwiązywania konfliktów. Wspólna przestrzeń uczy współpracy i współodpowiedzialności, pozytywnie wpływa na rozwój młodszego brata czy siostry, Natomiast w czasach gdy wygospodarowanie osobnego pokoju jest łatwiejsze niż kiedyś, rodzice decydują się na dzielenie pokoju przez rodzeństwo również ze względów organizacyjnych. Bo przecież kreatywność rodziców nie zna granic i pomysły na zorganizowanie przestrzeni życiowej dzieci są coraz odważniejsze.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jednym z doskonałych pomysłów jest rozdzielenie strefy zabawy od strefy wyciszenia się i relaksu. Rodzice rozgraniczają miejsce na ruch i zabawę od miejsca nauki i snu tworząc osobny pokój zabaw i wspólną sypialnię dla dzieci. Sypialnia, wolna od rozpraszających bądźców i zabawek, służy jako miejsce skupienia się, odrobienia lekcji, poczytania książeczek i ciszy nocnej. Tutaj zawsze panuje porządek, stonowane kolory i przytłumione światło. Z kolei w pokoju zabaw jest miejsce i czas na szaleństwa. Rozłożona na stałe kolejka z lokomotywą, zbudowane zamki z klocków lego, kącik pluszowych zabawek zgromadzonych przy stoliku. Zasady panujące w pokoju zabaw mogą być mniej wymagające, co tak bardzo przypada do gustu dzieciom. Gdy planujemy pokój zabaw, możemy pokusić się o zbudowanie w nim kącika gimnastycznego, gdzie dziecko zostawi nadmiar energii, zazna troszkę ruchu i ćwiczeń fizycznych wykonanych w tzw. międzyczasie, w formie zabawy, zupełnie nie narzucanych przez rodziców. Drabinka gimnastyczna w takim pokoju zabaw to podstawowe wyposażenie.
To rozwiązanie ma wiele zalet. Umożliwia zabawę jednemu dziecku, podczas gdy drugie potrzebuje chwili snu. Pozwalamy zaprosić zaznajomione dzieci do zabawy w domu, podczas gdy drugie dziecko potrzebuje odrobić lekcje. W tym samym czasie zaspokajamy różne potrzeby dzieci, nie pozbawiając ich korzyści płynących z wspóldzielenia pokoju z rodzeństwem. Wyodrębniony pokój zabaw będzie doskonale się sprawdzał do określonego wieku dzieci. To rola rodziców, aby wyczuć potrzeby najstarszego dziecka, w porę reorganizować pokoje i postarać się zapewnić mu osobny pokój bądź chociaż skrawek ptrzestrzeni na wyłączność.
https://malpiszon.pl
Nadesłał:
Natalie
|
Komentarze (0)