Firma » Biznes

Partnerstwo Publiczno-Prywatne - na czym polega?

Partnerstwo Publiczno-Prywatne - na czym polega?
Zobacz więcej zdjęć »
Partnerstwo publiczno- prywatne (PPP) stanowi jeden spośród wariantów realizacji inwestycji publicznych. Pozwoli ono rynkowi społecznemu zaangażować zasoby prywatnych przedsiębiorców w celu adaptacji projektu infrastrukturalnego.

Koncepcja Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Partnerstwo Publiczno-Prywatne jest korzystną opcją dla klasycznych sposobów adaptacji inwestycji publicznych. To wsparta na umowie, współpraca podmiotu publicznego z partnerem prywatnym, służąca realizacji zadania powszechnego. Na jej bazie partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem i poniesienia w pełni bądź w części kosztów na jego realizację bądź poniesienia ich poprzez pozostałe podmioty. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego występuje podział zagrożenia połączonego z wykonaniem przedsięwzięcia między podmiot zewnętrzny natomiast partnera prywatnego. Przeniesienie części zagrożenia na partnera prywatnego nie zwalnia jednakże podmiotu publicznego z odpowiedzialności za całość przedsięwzięcia. Podmiot publiczny, jaki odpowiada za realizację konkretnego przedsięwzięcia, przygotowuje oraz przeprowadza postępowanie w kwestii doboru partnera prywatnego. W tradycyjnej formie PPP, partner zewnętrzny wyszukuje partnera prywatnego w drodze zamówienia publicznego do postawienia bądź usprawnienia danego dobra (np. szpitala, więzienia lub szkoły) oraz potem do jego utrzymania poprzez dany czas (zwykle od 10 do 30 lat we współzależności od projektu). Partner prywatny jest także przymuszony do uzyskania finansowania na zapewnienie wydatków pieniężnych (takie finansowanie jest przeważnie uzyskiwane w typie project finance). Wynagrodzeniem partnera prywatnego jest zapłata za przystępność, płacona systematycznie poprzez partnera publicznego po ukończeniu czasu budowy.Cechy

Partnerstwo publiczno-prywatne występuje w efekcie zawarcia umowy cywilnoprawnej, w jakiej partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia. Za jego zrobienie otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie, jednak przymuszony jest do poniesienia części bądź pełni wydatków, jakie dotyczą konkretnego przedsięwzięcia bądź poniesienia ich poprzez osobę trzecią. Poza wynagrodzeniem rozumianym całkowicie kwotowo (kwoty finansowej), partner prywatny może otrzymać prawo do otrzymywania przychodów z przedmiotu partnerstwa. Może to być także prawo do czerpania z odrestaurowanego budynku budowlanego, oferowanych usług lub wykonanego dzieła. Podmiot zewnętrzny współdziała w realizacji inwestycji przez wniesienie wkładu swego. Wkładem swym może być część kosztów połączona z realizacją przedsięwzięcia czy wniesienie elementu majątkowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »