Firma » Praca

Po administracji nie tylko do urzędu

Tegoroczne wyniki matury, w tym poprawkowej, udowodniły, że matematyka nie jest mocną stroną absolwentów polskich szkół średnich. Nic dziwnego, że nauki społeczne wciąż pozostają wysoko w rankingu najchętniej wybieranych kierunków studiów.

Jakie perspektywy mają studenci administracji, na którą aplikowało w 2010 roku przeszło 20 tysięcy maturzystów?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W zeszłym roku administracja uplasowała się na siódmej pozycji na liście najczęściej wybieranych kierunków w Polsce. Co przyciąga kandydatów do jej studiowania? Jakie perspektywy rozciągają się przed absolwentami tego kierunku?

Administracja należy do kierunków łączących ogólną wiedzę z zakresu nauk społecznych z praktycznymi kompetencjami prawniczymi i podstawową wiedzą ekonomiczną. Obecnie duży nacisk kładziony jest także na przekazanie umiejętności zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, czy uzyskiwania dotacji z Unii Europejskiej. Absolwent tego kierunku ma więc dużo większe pole manewru, jeśli chodzi o możliwości różnych kierunków rozwoju zawodowego, niż tylko praca urzędnika. Z tego względu część uczelni udostępnia studentom kilka specjalizacji w ramach tego kierunku.

- Nasi studenci mają do wyboru pięć specjalności: administrację samorządową, penitencjarną, administrację służbami porządku publicznego czy ruchu granicznego oraz administrowanie systemami bezpieczeństwa. W ich ramach realizowane są przedmioty specjalnościowe, w trakcie których wykładowcy przekazują wiadomości niezbędne do wykonywania przyszłego zawodu – mówi dr Juliusz Piwowarski, Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie. - Dążymy do tego, by nasi absolwenci reprezentowali nowoczesny typ pracownika administracji. Wymaga to takiego standardu nauczania, który zapewnia nie tylko zdobycie wiedzy, ale i wstępnych doświadczeń, koniecznych do sprawnej realizacji zadań z zakresu różnych dziedzin życia społecznego, uregulowanych porządkiem prawnym.

Wszyscy studenci muszą natomiast zrealizować przedmioty obligatoryjne, wśród których można spotkać: prawo gospodarcze, prawo i postępowanie administracyjne, organizację i zarządzanie w administracji publicznej czy mikro i makroekonomię. Do tego dochodzą często podstawy psychologii, logika, technologie informacyjne i język obcy oraz przedmioty specjalnościowe.

Jakie perspektywy zawodowe rozciągają się przed absolwentami administracji? Zależy to w dużej mierze od wybranej specjalności. Wbrew obiegowej opinii, osoba po administracji nie jest skazana tylko i wyłącznie na pracę w urzędzie. Oprócz stanowisk w strukturach administracji rządowej, samorządowej, wymiaru sprawiedliwości czy urzędzie skarbowym, absolwenci tego kierunku z powodzeniem znajdują zatrudnienie m.in. w służbie cywilnej, wojsku, policji czy straży pożarnej. Osoby zainteresowane polityką mogą realizować się w organizacjach rządowych, a także międzynarodowych – w tym instytucjach Unii Europejskiej oraz polskich przedstawicielstwach zagranicznych: dyplomatycznych i konsularnych. Najbardziej przedsiębiorczy absolwenci administracji z pewnością znajdą zastosowanie dla swojej wiedzy w administrowaniu własnym biznesem czy dzieląc się nią z innymi w firmach konsultingowych i doradczych.

Kinga Syrek





Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" to pierwsza w Polsce placówka ściśle specjalizująca się w kształceniu z zakresu bezpieczeństwa i administracji. Duża liczba zajęć praktycznych, sztuk i sportów walki w połączeniu z wiedzą teoretyczną sprawia, że absolwenci uczelni z powodzeniem znajdują zatrudnienie Policji, Biurze Ochrony Rządu czy innych służbach mundurowych. Rektor uczelni dr Juliusz Piwowarski jako pierwszy w Małopolsce zawarł porozumienie z Komendą Główną Policji.




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego
http://www.apeiron.edu.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »