Gospodarka » Narzędzia

Podstawy metod spawania

Spawanie, wbrew temu, co sądzą laicy, nie jest prostym łączeniem materiałów przez miejscowe ich stopienie. Jest to czynność bardzo złożona, tworząca odrębną dziedzinę wiedzy. Różne materiały wymagają zastosowania różnych metod i urządzeń, a poznanie ich stanowi podstawę wszystkich kursów spawania.
Materiały i akcesoria spawalnicze

Różnorodność nazw i pojęć związanych z procesem spawania jest ogromna. Spawarki, przecinarki plazmowe, chemia spawalnicza, spawanie gazowe i dużo, dużo więcej - z wszystkimi tymi zagadnieniami spotykają się kursanci na szkoleniach dla spawaczy. Uczą się jednak przede wszystkim konkretnych metod spawania, które obecnie są najczęściej wykorzystywane.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Metoda MIG i MAG

Metoda MIG/MAG jest dzisiaj najczęściej używaną techniką spawania w przemyśle i rzemiośle. Nadaje się do spawania większości materiałów. Z samej swojej natury metoda MIG i MAG jest o wiele bardziej wydajna, niż metoda spawania ręcznego elektrodami otulonymi, w której zwyczajowo występują przerwy na odrzucanie ogarków elektrod. Oprócz wszechstronności stosowania oraz wysokiej wydajności, ogromną zaletą jest i to, że dzięki tej metodzie można uzyskać dobrej jakości stopiwo w bardzo krótkim czasie i we wszystkich pozycjach. Metoda MIG/MAG stosowana jest do spawania cienkich i średnich elementów stalowych, a także do spawania stopów aluminium, zwłaszcza gdy wymagana jest duża wydajność spawania ręcznego.

Metoda TIG

Metoda TIG zapewnia optymalne warunki dla osiągnięcia najlepszego możliwego wyniku spawania. Za jej pomocą uzyskuje się bardzo czyste i wysokiej jakości złącza. Wyeliminowane zostało również ryzyko zanieczyszczenia spoiny, ponieważ w trakcie jej stosowania nie powstaje żużel. Metoda TIG jest wykorzystywana do spawania niemal wszystkich metali, a sam proces może być stosowany ręczni lub automatycznie. Najczęściej stosuje się ją do łączenia stopów aluminium oraz stali nierdzewnej. Szeroko wykorzystywana jest w przemyśle nuklearnym, chemicznym, lotniczym i spożywczym.

Pozostałe metody spawania

Najprostszą i najtańszą metodą spawania jest spawanie ręczne przy pomocy elektrody topliwej. Wykorzystuje się je przede wszystkim w rzemiośle oraz przemyśle budowlanym. Z kolei TransCut jest pierwszą metodą cięcia wykorzystującą przecinarki plazmowe. W jej trakcie, zamiast sprężonego powierza, używa się niewielkiej ilość cieczy.

Należy też wspomnieć o spawaniu metodą TIME i Time Twin oraz CMT, które to metody są tak naprawdę jedynie różnorodnymi modyfikacjami metody MIG i MAG.

We współpracy z: http://www.sklep.tomsystem.pl/ 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »