Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Polacy liderami w płatnościach elektronicznych. Jak Polacy płacą za bilety lotnicze?

Polacy podobnie jak reszta świata zakochała się w urządzeniach mobilnych. Potwierdzają to dane internetowego biura podróży Tripsta.pl, z których wynika, że 1/5 Polaków wyszukuje połączeń lotniczych za pomocą smartfona lub tabletu, a 8% wszystkich podróżujących rezerwuje przez nie bilety.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

I choć większość ostatecznie kupuje bilety korzystając ze zwykłego komputera to, co warto podkreślić Polacy nieodzownie pozostają oni liderami w bankowości elektronicznej.

Zgodnie z danymi internetowego biura podróży Tripsta.pl ponad 22% osób korzystających z jego usług wyszukuje lotów za pomocą urządzeń mobilnych. Jednak co ciekawe, rezerwacje dokonane poprzez smartfony oraz tablety stanowią już jedynie 8% wszystkich rezerwacji. Choć Polacy na co dzień nie mają oporów do korzystania z smartfonów (smartfony najczęściej wykorzystujemy do zadań wymagających połączenia z internetem, a w każdego dnia za jego pomocą z internetem łączymy się przez około 2 godzinny (1) prawie trzykrotna różnica może zaskakiwać. Zwłaszcza jeśli na sposób dokonywania rezerwacji biletów lotniczych spojrzymy w ujęciu globalnym. Zgodnie z danymi we wszystkich krajach, w których Tripsta oferuje swoje usługi, bilety lotnicze kupowane za pomocą urządzeń mobilnych stanowią 20% wszystkich transakcji. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Polaków rezerwacjach mobilnych wyprzedziły takie państwa jak Rumunia czy Rosja. W przypadku Rumunii bilety kupione za pomocą urządzeń mobilnych stanowiły 17% wszystkich rezerwacji, natomiast w przypadku Rosji 20%.

Polska liderem bankowości elektronicznej
Biorąc pod uwagę wszystkie dokonywane rezerwacje najczęściej wybieraną metodą płatności w serwisie Tripsta.pl jest karta kredytowa. Za jej pomocą podróżujący opłacili 87% wszystkich transakcji. Na kolejnym miejscu znalazły się e-płatności, czyli płatności dokonywane np. poprzez dotpay. Osoby wybierające tę metodę płacą bezpośrednio poprzez internetowe konto bankowe. Nie ma tutaj konieczności potrzeby rejestracji, czy pobierania dedykowanej aplikacji, a co najważniejsze pieniądze wpływają na dane konto natychmiast po otrzymaniu potwierdzenia z banku użytkownika. Najrzadziej Polacy decydując się na płatności za pomocą bezpośredniego przelewu na rachunek odbiorcy.

Interesujący jest także, że choć Polacy nie są skłonni do dokonywania rezerwacji lotów poprzez urządzenia mobilne to znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o sposób płatności za bilety lotnicze za pomocą bankowości elektronicznej. Przelewy online stanowią 9% wszystkich transakcji dokonanych na Tripsta.pl. Dla porównania we wszystkich krajach, w których Tripsta oferuje swoje usługi loty opłacane tą metoda stanowią 0,2% wszystkich transakcji. Taka sytuacja nie powinna być dla nas zaskoczeniem, gdyż wg badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Centre for Retail wśród 8 europejskich krajów (2)  Polska jest jednym z liderów rynku e-commerce na świecie. Jak szacuje RetailMeNot w 2015 w Polsce nastąpi jeden z największych wzrostów sprzedaży online spośród wszystkich badanych rynków.

Inaczej wygląda sytuacja jeśli pod uwagę weźmiemy tylko rezerwacje dokonane poprzez smartfon lub tablet. Co ciekawe, kupując bilet lotniczy poprzez urządzenie mobilne aż 96% podróżujących zdecydowało się na płatność za pomocą karty kredytowej, natomiast płatność elektroniczną wybrało się tylko 3% z nich. Warto także dodać, że 99% mobilnych rezerwacji dokonywanych przez serwis Tripsta we wszystkich krajach, w których serwis ten świadczy usługi opłacono za pomocą karty kredytowej.

Jakie bilety kupują Polacy?
Najtańszy bilet jaki zakupiono na Tripsta.pl za pomocą zwykłego komputera zarezerwowano na lot na trasie Warszawa – Sztokholm (ok. 40 zł). Natomiast koszt najtańszego lotu wykupionego na poprzez urządzenie mobilne wyniósł 117 zł. Miejscem wylotu jest położone w Norwegii Haugesund, a miastem docelowym Gdańsk. Warto jednak zaznaczyć, że rezerwacje dokonywane mobilnie to nie tylko tanie loty czy okazje. Najdroższy bilet zakupiony za pomocą urządzenia mobilnego kosztował 10 393 zł. Lot zarezerwowano na trasę Warszawa – Hong-Kong. Najwięcej za bilet lotniczy zarezerwowany przez zwykły komputer zapłacono ok. 15 580 zł, który został zakupiony na lot z Malty do stolicy Kostaryki San Jose. 

Analizy dokonano na podstawie danych internetowego biura podróży Tripsta.pl dotyczących rezerwacji biletów lotniczych w okresie od 1 stycznia do 27 lipca 2015 r. Analizie poddano rezerwacje lotów odbywających się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015 r. 

1 Dane pochodzą z raportu POLSKA.JEST.MOBI przygotowanego przez jestem.mobi we współpracy z TNS Polska
2 Badanie przeprowadzone przez amerykańską platformę handlową RetailMeNot dotyczyło następujących krajów europejskich: Wielka Brytania, Niemcy, Francja Hiszpania, Włochy, Holandia, Szwecja, Polska)


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Tripsta.pl
http://tripsta.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »