Firma » Biznes
Polskie firmy chętnie sięgają po metody wywiadu gospodarczego
Zobacz więcej zdjęć » |
Te oraz wiele innych informacji znalazły się w opublikowanym w serwisie www.niw-serwis.pl raporcie z wyników badania menedżerów ds. bezpieczeństwa w polskich firmach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
To pierwsze badanie dotyczące zagadnień bezpieczeństwa przeprowadzone wśród polskich menedżerów. Badanie zleciło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Menedżerów Bezpieczeństwa CLAUSULA SECURITATIS i firma Niemczyk i Wspólnicy, a zrealizowane zostało w marcu i kwietniu br. przez Neuron Agencję Public Relations. Wyniki prezentują opinie 50 menedżerów ds. bezpieczeństwa, zatrudnionych w dużych i średnich firmach na terenie Polski.
Firmy chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo
Niemal 80 proc. menedżerów zadeklarowało, że korzysta z usług wywiadu gospodarczego. Oznacza to, że firmy mają wyraźną potrzebę podnoszenia bezpieczeństwa biznesu poprzez sprawdzenie wiarygodności partnerów. Trzy czwarte respondentów jest zdania, że można uchronić się przed zawarciem ryzykownego kontraktu poprzez weryfikację kontrahentów. Nieco mniej (70 proc.), wskazuje na odpowiednie procedury wewnętrzne, jako działanie zwiększające bezpieczeństwo.
Istnieją modelowe sytuacje, w których firmy weryfikują ryzyko gospodarcze: przed połączeniem przedsiębiorstw, kiedy pojawiają się trudności we współpracy - np. partner nie wywiązuje się ze zobowiązań, lub gdy partner jest ewidentnie nieuczciwy i działa na niekorzyść naszego przedsiębiorstwa - komentuje Piotr Niemczyk, prezes firmy Niemczyk i Wspólnicy zajmującej się weryfikacją ryzyka gospodarczego - Badanie pokazało, że menedżerowie nauczyli się już oceniać, ile kosztuje ryzyko. Coraz częściej decydują się sprawdzić partnera jeszcze przed nawiązaniem współpracy, ponieważ potencjalne problemy mogą być daleko poważniejsze niż kłopoty z płynnością - na przykład utrata kontroli nad firmą Dlatego wszelkie sposoby ograniczania ryzyka biznesowego są w cenie - dodaje.
Czym jest wywiad gospodarczy w ocenie menedżerów?
Usługi te respondenci definiują jako pozyskiwanie informacji (ponad 70 proc. badanych) i ich opracowywanie w postaci raportów (30 proc.). Polscy menedżerowie poszukują danych o firmach i ich zarządzających, z którymi zaczynają prowadzić wspólne interesy. Najbardziej interesuje ich kondycja finansowa potencjalnych partnerów.
O raporcie
Badaniem objęto szerokie spectrum polskich firm i pracujących w nich menedżerów zajmujących się różnymi aspektami bezpieczeństwa, począwszy od ochrony informacji, poprzez ochronę fizyczną mienia, aż po ochronę transakcji finansowych. Zamieszczony w serwisie pełny z I części badania (zamieszczony pod poniższym adresem: http://www.niemczyk.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2865&Itemid=67) prezentuje Informacje o zainteresowaniu firm usługami wywiadu gospodarczego, rodzaju poszukiwanych przez firmy informacji oraz o powodach sięgania po takie usługi. W kolejnych tygodniach w serwisie pojawią się kolejne dwie części wyników badania.
Informacje dodatkowe:
Serwis informacyjny Niemczyk i Wspólnicy jest poświęcony branży wywiadu gospodarczego. W wortalu można znaleźć informacje związane z bezpieczeństwem informacji, wywiadem gospodarczym, przestępczością zorganizowaną i gospodarczą, czy technologiami wykorzystywanymi do ochrony informacji, mienia oraz monitorowania.
Informacje redagowane są przez zespół pracowników i współpracowników firmy Niemczyk i Wspólnicy. Oprócz wortalu zespół ten przygotowuje codzienny newsletter branżowy.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Menedżerów Bezpieczeństwa CLAUSULA SECURITATIS powstało w celu popularyzacji problematyki związanej z bezpieczeństwem osób i podmiotów jako jednej z podstaw nowoczesnej i stabilnej gospodarki i społeczeństwa. Swoje cele osiąga m.in. poprzez ofertę szkoleń dla przedsiębiorców, administracji rządowej i samorządowej, a także osób prywatnych.
Firma Niemczyk i Wspólnicy Sp. z o.o. oferuje pełen zakres usług związanych z weryfikacją ryzyka gospodarczego, w tym m.in.: usługi z zakresu doradztwa, informacji gospodarczej, badania stanu firm i monitoringu konkurencji i analiz strategicznych (due dilligence), szkolenia, oceny ryzyka, zarządzanie kryzysowe oraz związaną z tym obsługę prawną.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)