Społeczeństwo » Społeczeństwo
Pomorze ponownie najlepszym miejscem do życia w Polsce. Które miasta na czele?
Zobacz więcej zdjęć » |
Czy na Pomorzu można żyć dobrze?
Pomorze to przede wszystkim świetnie rozwinięty region turystyczny, w którym znajdują się naturalne jeziora, krótkie, uchodzące do morza rzeki, lasy bukowe, sosnowe i torfowiska oraz oczywiście szeroki pas wybrzeża. Turyści często obierają też za cel swoich wycieczek zamek krzyżacki w Malborku, molo i operę leśną w Sopocie czy Półwysep Helski.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Z tego wynika, że wypoczynek w tym miejscu to sprawdzona opcja dla większości mieszkańców naszego kraju. Ale co powiedzieć o innych dziedzinach życia? Czy miejscowi również zachwalają tutejszy klimat, szkolnictwo, służbę zdrowia i pomorski rynek pracy?
Kluczowym czynnikiem zwykle jest możliwość zarobienia na swoje utrzymanie. Co ważne, jak pokazują najnowsze dane, bezrobocie na Pomorzu sukcesywnie spada i mieszkańcy regionu mogą liczyć na dalszy rozwój rynku pracy. Najłatwiej oczywiście o zatrudnienie i wyższą pensję w okolicach Trójmiasta, ale dzięki licznie powstałym dużym zakładom pracy, w całym województwie nie brakuje wakatów.
Dla biorących udział we wspomnianym na wstępie rankingu na poczucie zadowolenia wpływały jeszcze:
- bliskość sklepów i łatwość robienia zakupów,
- dostęp do natury,
- sprawna komunikacja miejska,
- różnorodność dostępnej rozrywki,
- bezpieczeństwo.
Ranking najlepszych polskich miast 2022
Trzeba przyznać, że spełnienie wszystkich powyższych warunków nie jest wcale łatwe, szczególnie gdy miasto jest oddalone od naturalnych atrakcji przyrodniczych. Na szczęście w przypadku głównych miast Pomorza, nie mamy z tym problemem do czynienia. Przejdźmy zatem do rankingu, który w 2022 roku przedstawiał się następująco:
- Gdynia
- Gdańsk
- Zielona Góra
- Tychy
- Bielsko-Biała
- Szczecin
W dalszej kolejności mamy jeszcze Rzeszów, Katowice, Poznań i Kraków. Z drugiej strony najmniej zadowoleni z warunków życia są mieszkańcy Częstochowy, Kalisza i Rudy Śląskiej. Tamtejsi mieszkańcy narzekają na brak rozrywek, wysokie koszty utrzymania, słaby dostęp do opieki zdrowotnej, brak terenów zielonych, spory hałas uliczny i zanieczyszczenie powietrza. Trudno się dziwić, że przy takich trudnościach, Częstochowianie, Kaliszanie i Rudzianie nie są zadowoleni z życia w swoich miastach.
Czym wyróżniają się Gdańsk i Gdynia?
Wróćmy zatem do tych punktów na mapie, od których mogą się uczyć inne miasta Polski. Choć poszczególni włodarze nie mają wpływu na wszystko, a praca nad niektórymi problemami wymaga wielu lat i odgórnego wsparcia, być może uda im się zainspirować tym, co sprawia, że Gdańsk i Gdynia to najlepsze miasta do życia.
Wśród największych zalet trójmiasta często wymienia się:
- Otoczenie miasta wodą. Bliskość morza bardzo sprzyja spacerom redukującym stres. Przy sztormowej pogodzie, powietrze nasycone jodem, bromem, wapniem i magnezem może znacząco poprawić samopoczucie osób borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Poza tym często właśnie poza sezonem letnim nad morzem organizuje się aktywności tj. morsowanie, joga czy fitness. Trudno mówić o lepszych warunkach dla tych zajęć!
- Rozbudowana infrastruktura rowerowa zachęca do częstszych podróży tym właśnie środkiem lokomocji. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ma to dobry wpływ na naszą kondycję, jest też tańsze, bardziej ekologiczne, a nawet szybsze od przemieszczania się samochodem czy autobusem;
- Bogata i oryginalna oferta kulturalna, do której należy zaliczyć spektakle w Teatrze Szekspirowskim, eventy Europejskiego Centrum Solidarności, stragany na Jarmarku Świętego Dominika oraz liczne festiwale, takie jak Open’er Festival czy Festiwal Filmów Fabularnych;
- Obiekty przyjazne dzieciom sprzyjające zacieśnianiu więzi rodzinnych oraz umożliwiające naukę poprzez zabawę. Świetnie przygotowane jest na przykład Centrum Nauki EXPERYMENT, Park Trampolin czy Oceanarium;
- Bliskość innych atrakcyjnych turystycznie regionów również wpływa na ogólny odbiór Gdańska i Gdyni. Do Trójmiasta Kaszubskiego możemy się dostać dzięki Szybkiej Kolei Miejskiej, a tam odpocząć nad jednym z licznych jezior, w Kaszubskim Parku Krajobrazowym czy w ośrodku narciarskim.
Podsumowując, nie wydaje się niczym dziwnym, że Gdańsk i Gdynia zostały docenione przez swoich mieszkańców. Mając na uwadze nie tylko przyrodnicze zalety i rozwiniętą infrastrukturę, ale też świetnie prosperujący rynek mieszkaniowy i rynek pracy, Trójmiasto może być najlepszym miastem do życia jeszcze przez wiele następnych pokoleń.
Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)