Gospodarka » Przemysł

Pomyśl zanim wyrzucisz. Śmieci to też pieniądze

Pomyśl zanim wyrzucisz. Śmieci to też pieniądze
Zobacz więcej zdjęć »
Ile razy podczas wyrzucania śmieci zdarzyło Wam się zastanowić nad ich dalszym losem? Czy wyrzucając je do kosza pozbywamy się problemu? Niejednokrotnie w naszych workach aż kipi od odpadów nadających się do ponownego przetworzenia. A gdyby tak zawartość naszego worka posegregować?

Każdego roku mieszkańcy Łodzi produkują ponad 300 tysięcy ton śmieci, a liczba ta stale rośnie. Codziennie na składowisko odjeżdża z Łodzi około 100 ciężarówek z odpadami. Gdyby każdy z nas rozdzielał szkło, papier, tworzywa sztuczne i metale, znaczną część surowców udałoby się przetworzyć i wykorzystać do produkcji np. mebli, a do pojemników na odpady komunalne trafiałoby kilka ton śmieci mniej. Koszty składowania wyraźnie by się obniżyły, a nasze rachunki za wywóz odpadów mogłyby zmaleć nawet o połowę. Jednocześnie w znacznym stopniu przysłużylibyśmy się środowisku naturalnemu. Segregacji odpadów powinniśmy uczyć nie tylko siebie, ale też innych. Tego, że pieniędzy się nie wyrzuca, jesteśmy uczeni od dziecka. Dlaczego więc pozwalamy sobie na wyrzucanie cennych śmieci? To w końcu też nasze pieniądze, warto więc się po nie schylić.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Edukację w zakresie ekologicznych zachowań prowadzi IKEA. Komunikaty i edukacja bezpośrednia na terenie sklepu, informacje na stronie internetowej, magazyn IKEA FAMILY LIVE – wszystko po to, by przekonać klientów, że bycie ekologicznym wcale nie jest trudne. Proponując różnego rodzaju rozwiązania dla domu, IKEA przekonuje swoich klientów, że zmiana przyzwyczajeń na bardziej przyjazne środowisku to ogromna przysługa dla Ziemi, dla przyszłych pokoleń, ale również dla portfela. – Wprowadzenie kilku drobnych zmian w codziennym życiu jest naprawdę łatwe. Przykładowo, jeśli obniżymy temperaturę w mieszkaniu o zaledwie jeden stopień, koszty ogrzewania zmniejszą się o 5%. Jeśli zadbamy o lepsze przechowywanie żywności, nie zepsuje się zbyt szybko, przez co ograniczymy ilość odpadów z jedzenia – mówi Magdalena Rozengart-Grzelczak, kierownik IKEA Łódź – Zachęcamy również do wymiany tradycyjnych żarówek na świetlówki oraz do segregacji odpadów w domu, w pracy, w szkole – po prostu wszędzie. Mieszkańcy Łodzi mogą zakupić komplet pojemników do segregacji, które z łatwością zmieszczą się w szafce kuchennej lub w kącie w garażu. Oferujemy też torby do segregacji nadające się do zabrania na urlop czy biwak.

Jak wynika z badań TNS OBOP, już trzy czwarte łodzian deklaruje segregację odpadów. Dzięki temu mniej płacą za wywóz odpadów. Ci, którzy wciąż na segregację się nie zdecydowali, płacą za wywóz kilka razy więcej niż jeszcze kilka lat temu, a to nie koniec podwyżek. Koszty utylizacji odpadów systematycznie rosną, przedsiębiorstwa wywozowe przerzucają je więc na mieszkańców miasta. Łodzianie coraz chętniej korzystają też z punktów zbierania zużytych świetlówek, baterii i sprzętu AGD. Obecnie każdy sklep prowadzący sprzedaż AGD jest zobowiązany do odbioru zużytego sprzętu od swoich klientów. Zbiórkę sprzętu oznaczonego znaczkiem przekreślonego kosza prowadzi m.in. IKEA Łódź. Łódzkie fabryki i sklepy coraz chętniej podejmują działania zmierzające do poprawy stanu środowiska. Regionalnym liderem w zakresie ekologicznych działań na co dzień jest IKEA Łódź. Sklep sortuje 100% produkowanych przez siebie odpadów, a poziom odzysku wynosi aż 90%. Oznacza to, że z każdych 100 kilogramów odpadów 90 kg trafia do recyklerów lub przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem zużytego sprzętu.

Aby zwrócić uwagę łodzian na konieczność segregowania odpadów, IKEA Łódź razem z Grupą Artystyczną NEO organizuje projekt „Recyklingowe miasto IKEA Łódź”. W dniach 27 czerwca – 1 lipca w łódzkim sklepie IKEA odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży z projektowania i wykonywania mebli recyklingowych. Pierwsza tura zapisów na warsztaty już ruszyła. Finał akcji odbędzie się w weekend 2 – 3 lipca. Przez dwa dni na parkingu IKEA będzie budowane recyklingowe miasto, do którego zużytych zostanie kilkadziesiąt ton surowców wtórnych. Przez cały czas trwa również konkurs na wykonanie najciekawszego mebla recyclingowego w skali 1:1.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Katarzyna Rąkowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »