Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pora na badania

Pora na badania
Zobacz więcej zdjęć »
Łagodny rozrost prostaty to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn po czterdziestym roku życia. Nie leczone może prowadzić do poważnych zaburzeń. Z uwagi na swą powszechność stanowi duży problem społeczny.

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Łagodny rozrost stercza dotyczy aż 70% mężczyzn powyżej sześćdziesiątego roku życia, ponad 80% mężczyzn powyżej siedemdziesiątego roku życia i aż około 90% mężczyzn powyżej osiemdziesiątego roku życia. Na podstawie badań statystycznych wykazano, że na objawy łagodnego rozrostu stercza aż 31% mężczyzn uskarża się już powyżej pięćdziesiątego roku życia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

To dlatego, każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien bezwzględnie poddać się diagnostyce gruczołu krokowego. Na badania powinni udać się szczególnie ci, którzy zauważyli jakiekolwiek zmiany w sposobie oddawania moczu. Podstawą prawidłowego postępowania w takim przypadku jest uzyskanie pewnej, szybkiej, a co najważniejsze kompleksowej diagnozy.

Stercz, inaczej prostata, to niewielki gruczoł otaczający cewkę moczową przy ujściu do pęcherza moczowego. Prostata, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje testosteronu produkowanego przez jądra. Podobnie do łagodnego rozrostu stercza objawia się rak prostaty, zajmujący w statystykach umieralności drugie miejsce po nowotworze płuc. Wizyta u lekarza i diagnostyka gruczołu krokowego pozwoli na sprawdzenie i ewentualne wykluczenie choroby nowotworowej.

Łagodny rozrost stercza może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jego leczenie ma przede wszystkim za zadanie zredukowanie gruczolaka prostaty oraz wyeliminowanie lub złagodzenie dolegliwości w oddawaniu moczu. Stosowane obecnie metody leczenia to farmakoterapia lub leczenie chirurgiczne. Dotychczas w operacyjnym leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego stosowane były dwie metody: adenomektomia przezpęcherzowa oraz przezcewkowa elektroresekcja stercza (TURP). W 1997 roku do leczenia rozrostu prostaty zaczęto stosować laser potasowo-tytanowo-fosforanowy (KTP), popularnie nazywany laserem zielonym. Metoda ta nazywa się fotowybiórczą waporyzacją prostaty (PVP). Obecnie jest ona stosowana przez lekarzy w około trzydziestu krajach świata, gdzie wykonano już ponad 200 000 zabiegów.  

Wskazania do tej metody nie odbiegają istotnie od wskazań do innych metod leczenia operacyjnego. Kwalifikują się do niej chorzy z nasilonymi objawami ze strony dolnych dróg moczowych, spowodowanymi przez powiększony stercz. Tą metodą mogą być również leczeni chorzy po innych zabiegach na sterczu, a także chorzy po zatrzymaniu moczu. Metoda ta posiada kilka cech, które świadczą o jej wyższości w porównaniu z dotychczasowymi sposobami leczenia. Jej najważniejsze zalety to przede wszystkim mała inwazyjność zabiegu, krótki pobyt pacjenta w szpitalu i najmniejsze ryzyko upośledzenia sprawności seksualnej. Jednym z ośrodków prowadzącym terapię laserem KTP jest poznańska Prywatna Lecznica Certus. Zabiegi z zakresu urologii wykonują lek. med. Jerzy Kosmowski oraz lek. med. Leszek Niewęgłowski.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

adStone

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »