Technologie » Komputery

Praca informatyka

Praca informatyka
Zobacz więcej zdjęć »
Informatykiem do niedawna był mianowany każdy, kto miał cokolwiek wspólnego z komputerami. Obecnie ten obszar zatrudnienia jest podzielony na wiele specjalizacji, a coraz większą popularnością cieszy się zawód programisty.

Jeszcze do niedawna technologie informatyczne były mało znane polskiemu społeczeństwu, a każdego, kto miał cokolwiek wspólnego z komputerami klasyfikowano jako informatyka. Jednak wraz z postępującą komputeryzacją nastąpiło znaczne zróżnicowanie branży IT. Obecnie dzieli się ją na około 20 specjalizacji, co powoduje, że stosowanie terminu „informatyk” staje się nieprecyzyjne i coraz rzadziej używane.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Klasyfikacja zawodów i specjalności wyróżnia trzy główne specjalności informatyczne: projektowanie i analizowanie systemów komputerowych (np. administrator baz danych, analityk baz danych, analityk serwisów komputerowych, analityk systemów łączności), programowanie (np. programista aplikacyjny, baz danych, systemów łączności komputerowej) oraz pozostała część informatyki (w tym: administratorzy sieci informatycznej, inspektorzy bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych). Jednak branża informatyczna charakteryzuje się ogromną dynamiką rozwoju, przez co ciężko jest określić liczbę specjalizacji.

Ten dynamiczny rozwój informatyki rzutuje przede wszystkim na konieczność stałej aktualizacji swojej wiedzy – musi być ona na bieżąco powiększana i uzupełniana o nowe technologie i trendy. Obecnie wśród narzędzi i środowisk programistycznych największą popularnością cieszą się programy z rodziny C, C#, C++ oraz Java, Javascript oraz SQL, ASP, XML, natomiast wśród systemów operacyjnych: Windows, Linux i UNIX. Coraz większe zainteresowanie odnotowuje Windows Mobile/Phone oraz aplikacje na Androida, jednak to wszystko może bardzo szybko ulec zmianie. Dlatego właśnie informatyk nie może poprzestawać na wiedzy zdobytej na studiach kierunkowych – musi sam szukać nowości w swojej branży. A możliwości ma wiele: fora internetowe, grupy dyskusyjne, portale społecznościowe, a także kursy i szkolenia informatyczne.

Liczba ofert dla specjalistów branży informatyczne stale rośnie, należy jednak pamiętać, że firmy w zależności od profilu swojej działalności poszukują pracowników z konkretnym wykształceniem, ale także doświadczeniem. Internet daje nam możliwość bardzo szerokiego szukania pracy – nie ogranicza nas nasza lokalizacja. Przeglądając oferty możemy konkretnie zaznaczyć miasto, w którym chcemy pracować, albo po prostu sprawdzać, gdzie czeka praca dla informatyka. Rzeszów i województwo podkarpackie to obszary, gdzie ciągle brakuje wykwalifikowanych specjalistów branży IT, dlatego warto rozważyć możliwość pracy w innej części Polski. Możliwości dla informatyków nie brakuje, trzeba tylko chcieć się ciągle kształcić i podążać za trendami technologicznymi.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

rzeszo_wianka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »