Dom » Budownictwo

Proces obróbki blach

Proces obróbki blach
Zobacz więcej zdjęć »
Są różne rodzaje obróbki blach. Pierwszym, który omówimy jest obróbka blach w formacie XXL. Proces ten polega na tworzeniu wymiarów wykraczających po za zwykłe standardy. Sfery działalności obejmują oprócz gięcia blach, ich cięcie.

Cięcie jest to proces rozdzielania materiału na całej jego grubości, według określonej linii podziału, zwykle prostopadle do powierzchni ciętego przedmiotu. Są różne metody cięcia blach. Najpopularniejsze z nich to cięcie blach plazmą, laserem oraz wodą. Odmiany procesu cięcia to: ukosowanie, żłobienie, przebijanie. Proces cięcia plazmą polega na stapianiu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia silnie skoncentrowanym plazmowym łukiem elektrycznym, jarzącym się między elektrodą nietopliwą a ciętym przedmiotem. Wprowadzono je w celu cięcia stali odpornych na korozję i metali nieżelaznych. Cięcie laserowe to proces, w którym energia wiązki promieniowania laserowego powstająca w generatorze, powoduje miejscowe stopienie lub stopienie i odparowanie ciętego materiału. Proces cięcia wodą polega na zastosowaniu silnie sprężonego strumienia wody , przepuszczanego przez dyszę o małej średnicy tworząc strumień wody o prędkości trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku.Cięcie strumieniem wody umożliwia cięcie, żłobienie i przebijanie prawie wszystkich materiałów oprócz diamentu. O rodzaju cięcia decydują właściwości materiału, np. rodzaj i grubość, długość i kształt linii cięcia, wymagana jakość ciętych krawędzi, możliwości produkcyjne procesu, koszty procesu.

Najczęściej używanym rodzajem cięcia jest cięcie plazmą. Łuk plazmowy umożliwia cięcie wszystkich metali. Również cięcie laserem i strumieniem wody zdobywa co raz silniejszą pozycję w przemyśle w zastosowaniach wymagających wysokiej jakości ciętych krawędzi. Cięcie strumieniem wody zalicza się do rodzaju mechanicznego. Natomiast cięcie blach plazmą oraz laserem to rodzaj termiczny. Rodzaj mechaniczny jest znacznie trudniejszy i bardziej pracochłonny od rodzaju termicznego, dlatego też cięcie plazmą i laserem jest znacznie częściej wykorzystywane niż cięcie strumieniem wody. Łuk plazmowy jak i laser są też dokładniejsze i bardziej precyzyjne.

Te trzy metody cięcia opisane w tym tekście są najnowocześniejsze, ale także najbardziej przydatne spośród wszystkich. Ich rozwój nabiera co raz to szybszego tempa. 
 
Wszytskie usługi związane z obróbką blach znajdziecie na stronie: www.lotoszynski.com
 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Obróbka blach- Zygmunt Łotoszyński
http://lotoszynski.com/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »