Technologie » Komputery

Przedsiębiorcy przekonują się do technologii cloud computing

Przedsiębiorcy przekonują się do technologii cloud computing
Zobacz więcej zdjęć »
Coraz więcej menedżerów IT poważnie rozważa implementację cloud computing jako głównej platformy informatycznej w swoim przedsiębiorstwie. Z najnowszych badań wynika, że do 2014 roku ok. 60% zachodnich firm będzie korzystać z chmury.

Jakie są główne wyzwania przed którymi stoją firmy zainteresowane technologią cloud computing i jak na tle zachodnich sąsiadów wygląda Polska?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Choć dynamicznemu rozwojowi technologii cloud computing towarzyszy sporo kontrowersji, prawie wszyscy eksperci są zgodni – przetwarzanie w chmurze to przyszłość. Z raportu przygotowanego przez firmę Colt wynika, że do 2014 roku większość europejskich firm wdroży cloud computing. Wprowadzanie technologii przetwarzania w chmurze niesie ze sobą szereg wyzwań związanych z dostosowaniem bieżącej infrastruktury do potrzeb chmury, z kwestiami bezpieczeństwa danych, a także uwarunkowań prawnych związanych z przechowywaniem danych osobowych. Nie bez znaczenia jest także problem ograniczonego zaufania do dostawców usług chmurowych. Zdaniem ekspertów z firmy ACTION, producenta serwerów Actina Solar, polskie firmy nie odbiegają zbytnio pod względem stosunku do cloud computing od ogólnoeuropejskiego standardu.

„Główne wnioski płynące z raportu dość dobrze oddają polskie realia i stanowisko rodzimych menedżerów IT. Technologia cloud computing nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona wśród polskich firm jednak ta sytuacja dynamicznie się zmienia. Głównymi wyzwaniami stojącymi na drodze do implementacji technologii cloud w przedsiębiorstwach są koszty wdrożenia oraz brak zaufania do przechowywania danych w wirtualnym środowisku wynikający z obawy o ich bezpieczeństwo” – mówi Marcin Bogusz, Pełnomocnik Zarządu ds. zaawansowanych technologii w firmie ACTION. „Rozwiązania cloud computing są w Polsce jeszcze uznawane za nowinkę i potrzeba około 3 lat, aby przedsiębiorcy się do nich przekonali i dostrzegli korzyści z wdrożenia chmury. Chmura jest przyszłością i nie da się od niej uciec. Potrzeba jednak czasu aby stała się standardem” – dodaje Marcin Bogusz.

Actina Solar 662 – serwer stworzony z myślą o chmurze obliczeniowej w małej lub średniej firmie

 
Z technologią cloud computing mamy do czynienia częściej niż nam się wydaje. Publiczne chmury odpowiadają ze wiele usług, z których korzystamy na co dzień, m.in. pocztę internetową, portale, na których dzielimy się zdjęciami i filmami, elektroniczną bankowość. W chmurach publicznych i prywatnych drzemie ogromny potencjał, który mogą wykorzystać przedsiębiorstwa. Prywatna chmura może być dla firmy zarówno magazynem danych, do którego można mieć dostęp z dowolnego miejsca, jak i centrum obliczeniowym wyposażonym w różnorodne funkcjonalności, dopasowane do potrzeb firmy. Coraz więcej menedżerów IT podejmuje decyzję o inwestycji w infrastrukturę serwerową, dzięki której przedsiębiorstwo będzie mogło stworzyć prywatną chmurę i mieć nad nią pełną kontrolę.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »