Dom » Nieruchomość
Przybywa nowych powierzchni biurowych
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W Warszawie chętnych na biura nie brakuje. Od lipca do września tego roku podpisane zostały umowy na ponad 119 tys. mkw. Podsumowując trzy kwartały 2011 roku, deweloperom udało się wynająć łącznie ponad 440 tys. mkw. stołecznych biur, podaje Jones Lang LaSalle. Analitycy tej firmy przewidują, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. (549 tys. mkw. ) może zostać w tym roku przekroczony.
W pozostałych dużych miastach w III kw. 2011 roku popyt ze strony klientów korporacyjnych wyniósł około 70 tys. mkw. (raport Jones Lang LaSalle). Największą aktywność najemców obserwowano we Wrocławiu oraz w Trójmieście. W sumie w aglomeracjach miejskich poza Warszawą, od stycznia do września br. zostało wynajęte ponad 225 tys. mkw. powierzchni biurowych (dane CBRE).
Nowe biurowce oferują nawet do 100 tys. mkw.
Duży popyt na biura stymuluje deweloperów do budowy kolejnych obiektów oferujących nowoczesne powierzchnie biurowe. W stolicy powstaje kilka dużych inwestycji dysponujących ponad 40 tys. mkw. powierzchni. Największym powstającym biurowcem jest Warsaw Spire na Woli z ok. 100 tys. mkw. biur.
Analitycy Jones Lang LaSalle wskazują jednak, że większość realizowanych teraz budów to projekty, na które deweloperzy nie znaleźli jeszcze chętnych. Taka sytuacja jest dobra dla najemców. Firmy, które decydują się podpisywać umowy najmu na wczesnym etapie realizacji inwestycji mogą uzyskać korzystniejsze warunki. Najatrakcyjniejsze stawki można wynegocjować w budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W tym przypadku firmy w pewnym stopniu mogą dyktować warunki, bo tego typu umowy są często niezbędne inwestorom do zdobycia finansowania.
Największy popyt na biura poza centrum
Większość nowoczesnej powierzchni biurowej jest wynajmowana przez międzynarodowe firmy i korporacje. To właśnie ich decyzje ma ją w dużym stopniu wpływ na popyt. Z uwagi na jego duży poziom, na stołecznym rynku notowana jest tendencja wzrostowa stawek czynszowych. Powierzchnie w prestiżowych budynkach zlokalizowanych w centralnych punktach Warszawy wynajmowane są nawet za 27 euro za 1 mkw./m-c.
Nie mniejszym powodzeniem najemców cieszą się biurowce położone poza centrum miasta, w których koszty wynajmu są nieco niższe, wynoszące średnio 15 – 15,5 euro za mkw./m-c (dane Jones Lang LaSalle) w przypadku najwyższej klasy powierzchni. Firmy interesują się przede wszystkim gotowymi biurami i ofertami w inwestycjach na zaawansowanym etapie budowy.
W tym roku zostanie ukończona m.in. budowa kompleksu Inwestycji Kijowska, w której powstaje łącznie 8 tys. nowej powierzchni biurowej. W tym oryginalnym pod względem architektonicznym kompleksie przy ul. Kijowskiej 5, którego głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A. można wynająć powierzchnię biurową zarówno w zrewitalizowanej kamiennicy z 1869 roku, jak i nowo powstałym budynku biurowym. Nowy obiekt wyróżnia się ciekawą fasadą i nadwieszeniem nad ulicą Wieczorkiewicza, pod którym przebiegał będzie ruch samochodowy. Prezes PBM Południe Development przyznaje, że powierzchnie biurowe w tej inwestycja cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na oferowane stawki czynszowe, wynoszące od 58 zł/mkw.
Najmniejsza podaż od 6 lat
W trzecim kwartale tego roku w Warszawie do użytku oddano ok. 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Mimo to wielkość nowej podaży w całym 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. biur. Przyczyną tego stanu rzeczy jest mała liczba rozpoczynanych budów w 2008 i 2009 r.
Dane zawarte w raporcie Jones Lang LaSalle wskazują również, że zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w pozostałych miastach były w ostatnim kwartale takie same, jak w poprzednim. Jedynie w Trójmieście podaż biur nieznacznie zwiększyła się. W III kw. 2011 roku w miastach regionalnych w budowie było 354 tys. powierzchni biurowej. To o ok. 20 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (300 tys. mkw. w III kw. 2010 r.). Prognozy przewidują oddanie w regionach do końca tego roku niespełna 77 tys. mkw., a to najwięcej od połowy 2010 r.
Więcej na www.pbmdevelopment.pl
Komentarze (0)