Technologie » Komputery

Przyjazne dla wzroku monitory BenQ Eye-Care z rozwiązaniami Flicker-free i Senseye® Reading Mode

Przyjazne dla wzroku monitory BenQ Eye-Care z rozwiązaniami Flicker-free i Senseye® Reading Mode
Zobacz więcej zdjęć »
Nowe rozwiązania techniczne BenQ Eye-Care zwiększają komfort i wydajność pracy dzięki minimalizacji zmęczenia wzroku długą pracą przy monitorze.

Firma BenQ, znany dostawca cyfrowych innowacji, w tym monitorów z matrycami VA LED, wprowadza na polski rynek przyjazne dla wzroku, nowe rozwiązania techniczne w monitorach z podświetlaniem LED.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nowe monitory zwiększają komfort, przyjemność oraz wydajność pracy dzięki rozwiązaniom technicznym minimalizującym zmęczenie spowodowane długotrwałą koncentracją wzroku na ekranie monitora.
Z nowych rozwiązań mogą korzystać nie tylko użytkownicy komputerów stacjonarnych – wymieniając monitor, ale i użytkownicy laptopów, podłączając nowe monitory BenQ jako dodatkowy ekran zewnętrzny, wtedy gdy pracują w biurze lub w domu.

Przyjazne dla wzroku rozwiązania techniczne BenQ to m.in. Flicker-free, Senseye® Reading Mode, Eye Protector Sensor i inne rozwiązania zwiększające ergonomię pracy oraz cyfrowy kabel sygnałowy HDMI lub DVI, dołączany jako standardowe wyposażenie w niektórych modelach.

Migotanie monitora – skąd się bierze

Migotanie (ang. flicker, flashing effect) to termin określający postrzeganie przez człowieka szybkich i zwykle znacznych zmian jasności emitującego światło obiektu jakim jest np. ekran monitora. Długotrwałe obserwowanie migoczącego obiektu - nawet jeśli go praktycznie nie zauważamy (migotania) czyli mającego częstotliwość ponad 50 Hz (zmian na sekundę) – powoduje zmęczenie wzroku i może powodować bóle głowy oraz utrudniać koncentrację czyli powodować ogólne zmęczenie.  

Historycznie patrząc, migotanie monitorów praktycznie przestało być problemem od momentu gdy odświeżanie obrazy w monitorach CRT (ang. Cathode Ray Tube) czyli ze „szklaną bańką” zaczęło się odbywać z częstotliwością 72 Hz (norma TCO 92). W monitorach LCD z podświetlaniem CCFL czyli elektroluminescencyjnym (ang. Cold Cathode Fluorescent Lamp) migotania też praktycznie nie było, a dokładniej występowało w minimalnym stopniu, co nie było uciążliwe. Wynika to z faktu, że co prawda zmniejszanie jasności ekranu odbywała się podobnie, poprzez włączanie i wyłączanie lamp CCFL ale czas przejścia od stanu pełnej jasności do pełnej ciemności jest dużo dłuższy – dzięki tzw. bezwładności luminoforu, którym pokryta jest od wewnątrz lampa CCFL.

Problem migotania powrócił z pojawieniem się monitorów z podświetlaniem diodami LED, a szczególnie z chwilą umożliwienia użytkownikowi zmniejszania jasności ekranu. Efekt migotania ekranu tylko wtedy gdy użytkownik sam zmniejszy jasność ekranu lub monitor automatycznie – jeśli jest wyposażony w odpowiedni czujnik – dostosuje jasność ekranu (podświetlenia) do oświetlenia zewnętrznego w pomieszczeniu, w którym pracuje. Migotanie wynika z prostego faktu, że zmniejszenie jasności ekranu podświetlanego diodami LED uzyskujemy nie poprzez zmniejszenia jasności świecenia poszczególnych diod tylko poprzez ich naprzemienne włączanie i wyłączanie z częstotliwością ok. 200 Hz przy minimalnym zmniejszeniu jasności ekranu. Efekt ten potęguje fakt, iż diody LED mają praktycznie tylko dwa stany 0% i 100% jasności. Co więcej, przejście od pełnej jasności do pełnej ciemności jest natychmiastowe.

Jak sprawdzić czy monitor miga

Są dwa bardzo proste sposoby sprawdzenia czy posiadany monitor miga: z pomocą domowego wentylatora lub smartfona.
Wentylator – patrzymy na ekran monitora poprzez obracające się łopatki wentylatora (Uwaga: lepiej dmuchać na monitor a nie w oczy, bo mogą łzawić) i jednocześnie zmieniamy jasność podświetlania. Przy maksymalnej jasności nie widać łopatek wentylatora. W miarę zmniejszania jasności widać je coraz wyraźniej – patrz prawy obrazek.

Smartfon – uruchamiamy aplikację do filmowania i na ekranie smartfona obserwujemy ekran monitora. Przy maksymalnej jasności obraz wygląda normalnie – jest stabilny. W miarę zmniejszania jasności pojawiają się czarne poziome, przesuwające się pasy o coraz większej szerokości – patrz prawy obrazek. Jeśli w pierwszej chwili ich nie widać, to trzeba zbliżyć się lub oddalić od ekranu.

 

BenQ Flicker-free LED czyli brak migotania

Dla wyeliminowania migotania w swoich monitorach LED BenQ zmienił sposób zasilania podświetlania. Zamiast powszechnie używanego, tańszego zasilania pulsacyjnego (ang. PWM - Pulse Width Modulation) zastosowano droższe i bardziej skomplikowane technicznie, zasilanie prądem stałym (ang. DC – Direct Current).

27 calowy Monitor BenQ GW2760HS jest pierwszym dostępnym w Polsce monitorem z rodziny Eye-Care Flicker-free.

Więcej niż brak migotania

Nowe monitory są przyjazne dla wzroku (ang. Eyegonomic) także dzięki zastosowaniu kilku innych rozwiązań zwiększających komfort pracy.

·       tryb Senseye® Reading Mode – czyli tryb czytania, automatycznie zmieniający jasność, kontrast, ostrość oraz temperaturę barwową (na cieplejszą) tak by czytanie tekstów na ekranie było mniej uciążliwe i podobne do czytania teksty drukowanego na papierze;

·       czujnik natężenia światła otoczenia (ang. Automatic Eye-Protect Sensor), który automatycznie optymalizuje jasność podświetlania ekranu zależnie od jasności w pomieszczeniu;

·       regulacja położenia i pochylenia ekranu (ang. Height Adjustment Stand - HAS) – różny zakres regulacji zależnie od modelu – umożliwia ustawienie wysokości i pochylenia ekranu zgodnie z upodobaniami użytkownika. Możliwy jest również – także nie we wszystkich modelach – obrót ekranu aż do ustawienia w pionie (ang. pivot);

·       funkcja przypominania o odpoczynku (ang. Smart Reminder) – w wybranych modelach – co określoną przez użytkownika liczbę minut wyświetla na ekranie komunikat o konieczności zrobienia przerwy w pracy, by nie tylko dać wytchnienie oczom ale i zwiększyć efektywność pracy;

·       przeciwodblaskowy, matowy ekran (ang. Anti-Glare Display) – pozwala uniknąć uciążliwych odblasków np. lamp sufitowych na ekranie.

„Jesteśmy pierwszą firmą, która nie tylko wprowadza na rynek niemigające monitory LED ale i wyposażone w tak wiele funkcji zwiększających komfort długotrwałej pracy przy monitorze”- powiedział Peter Chen, General Manager w BenQ Technology Product Center. „Warto pamiętać, że te przyjazne dla oczu monitory stosować można nie tylko do komputerów stacjonarnych ale również jako drugi ekran do laptopa używanego w biurze czy w domu.”

 

http://www.benq.com/microsite/eye-care-monitors/
http://www.youtube.com/watch?v=a9VXs9q-hf8
http://www.youtube.com/watch?v=B8JrVESRcJk&feature=youtu.be

 

www.BenQ.com

Zgodnie z motto “Bringing Enjoyment and Quality to Life” BenQ Corporation łączy w swoich produktach bardzo wysoki poziom wzornictwa z technologicznym zaawansowaniem oraz łatwością i przyjemnością obsługi, zarówno w pracy jak i w rozrywce. BenQ osiągnął idealną równowagę między wiodącą technologią i rozpoznawalnym wzornictwem oraz funkcjonalnością – tworząc produkty podnoszące jakość życia konsumentów. Szeroką gama produktów i technologii wbudowanych obejmuje projektory cyfrowe, monitory, interaktywne wielkoformatowe ekrany, aparaty i kamery cyfrowe, przenośne urządzenia komputerowe oraz rozwiązania oświetleniowe.

n  BenQ Group

Grupę BenQ, koncern o obrotach przekraczających 21 miliardów amerykańskich dolarów, tworzy ponad 15 niezależnych spółek działających w wielu branżach, w przeszło 30 krajach, zatrudniających łącznie ponad 120.000 pracowników. Każda z firm Grupy jest uznanym liderem w swojej dziedzinie, współtworząc ogromne zasoby Grupy BenQ, jej rozbudowany zespół badawczo rozwojowy oraz różnorodność atutów strategicznych. Dzięki wykorzystaniu skali, którą daje wąska, ogólnoświatowa specjalizacja poszczególnych firm Grupa BenQ na każdym z rynków tworzy bardzo wydajny łańcuch dostarczania krytycznych komponentów i światowej klasy rozwiązań w następujących branżach: TFT-LCD, ekologiczna energia, chemikalia i zaawansowane materiały, oświetlenie, IC design, elementy precyzyjne, integracja systemów, rozwiązania firmowe a także usługi. Grupa jest zaangażowana w zyskowne, długoterminowe przedsięwzięcia, zgodne z motto „Bringing Enjoyment ‘N’ Quality to Life”.

Grupę BenQ tworzą: BenQ Corporation, AU Optronics Corporation (world’s top manufacturer of large-size TFT-LCD panels), Qisda Corporation, Darfon Electronics Corporation, BenQ Materials Corp., BenQ Guru Corp., BenQ Medical Center, BenQ Medical Technology Corp., BriView Co., Ltd., Daxin Materials Corp., Dazzo Technology Corp., Forhouse Corp., Lextar Electronics Corp., Raydium Semiconductor Corp., and Wellypower Corp.

n  BenQ w Europie i w Polsce   www.BenQ.pl

BenQ Europe - Biuro Regionalne BenQ Corporation z siedzibą w Holandii - prowadzi działalność na głównych rynkach europejskich, m.in. w Austrii, krajach Beneluksu, Europie Środkowo-Wschodniej, Francji, Niemiec, Włoch, regionie Skandynawii, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. BenQ Europe oferuje szeroką gamę produktów:  cyfrowe projektory multimedialne, monitory LCD, interaktywne płaskie ekrany oraz aparaty cyfrowe. Łącząc pasję z profesjonalizmem, wykonanie z doskonałością oraz troskę o użytkownika BenQ jest największym na świecie producentem projektorów w technologii DLP® i utrzymuje pozycje w czołowej trójce na rynku projektorów w ponad 22 krajach europejskich. Ponadto BenQ Europe jest ekspertem monitorów LED utrzymując miejsce w pierwszej piątce najlepiej sprzedawanych marek monitorów w różnych krajach - takich jak przykładowo: Austria, Norwegia, Rosja i Szwecja.

BenQ oferuje w Polsce tylko wybrane grupy produktowe: projektory multimedialne, monitory LCD, aparaty cyfrowe i kamery wideo. Według niezależnych rankingów analityków rynku, od 2006 roku BenQ zajmuje w Polsce pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych projektorów multimedialnych (nie tylko DLP®).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INDALO

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »