Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Psycholog behawioralny

Psycholog behawioralny
Zobacz więcej zdjęć »
Psycholog behawioralny przyjmuje za podstawę zachowania związek zachodzący między bodźcem a reakcją. Uważa on bowiem, że jedynym naukowo uzasadnionym przedmiotem badań psychologicznych jest obserwowalne i mierzalne zachowanie.

Psycholog - behawiorysta w celu wywołania pożądanych zachowań stosuje różnego rodzaju nagrody i kary. Powodują one, że zachowania pozytywne i te oczekiwane przez psychologa, ulegną wzmocnieniu tj. będą częściej stosowane przez daną jednostkę, zaś zachowania niekorzystne i nie przystosowawcze dla jednostki zostaną zahamowane i zanikną. Psycholog – behawiorysta traktuje zachowanie jako pochodną wzajemnych oddziaływań między wzmocnieniami i specyficznymi reakcjami na określone sytuacje bodźcowe. Dlatego psycholog – behawiorysta uważa, że wszelkie zaburzenia zachowania występujące u ludzi są skutkiem „niefortunnych” okoliczności, które spowodowały nabycie  mało przystosowawczych form zachowania.

Behawioryzm rozwinął się na gruncie amerykańskim i dominował tam w połowie XX w. Obecnie radykalny behawioryzm jest odrzucany i trudno raczej dziś spotkać kogoś, kto określałby się jako psycholog - radykalny behawiorysta. Nawet w stolicy, gdzie gabinetów psychologicznych są setki (patrz np. psycholog Warszawa) nie znajdziemy raczej radykalnego behawiorysty.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

niniwa

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Ala 2016-04-07 15:10:53

    Jeśli ktoś wstydzi się iść do psychologa, to może "wizyta" online? Za pośrednictwem skype'a, maila, czatu czy rozmowy telefonicznej? Tutaj więcej informacji www.psycholog-online.org


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »