Gospodarka » Przemysł

Środki gaśnicze w Polsce

Zawodowe środki gaśnicze, to nie tylko profesja jednostek PSP. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Musimy zatem mieć na względzie, że nie wszystkie materiały gaśnicze są jednak uniwersalne.

Profesjonaliści mają dokładną wiedzę o wykorzystaniu poszczególnych środków gaśniczych. Jednakże znaczna większość "zwyczajnych" ludzi takimi informacjami nie dysponuje, bo na szczęście bardzo rzadko dotyka nas wypadek pożaru. Gdy tylko się to już zdarzy wzywamy natychmiast straż i włączamy system przecwipożarowy, a sami oddalamy się od miejsca pożaru. Bywa jednakże tak, iż wystarczająco wcześnie spostrzeżony ogień możemy usunąć przy użyciu najprostszych lecz odpowiednio przystosowanych materiałów żeby uniknąć eskalacji poważnego problemu. Na pewno najwłaściwsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to zapobieganie wywołaniu widma pożarowego, lecz przecież nie każdą okoliczność zdołamy przewidzieć.

Kanoniczna klasyfikacja środków gaśniczych

  • Woda – jest to najczęstszy i najpowszechniej używany specyfik gaśniczy. Należy pamiętać jednak, że powszechnie stosowana woda bez wątpienia nie może być używana do tłumienia pożaru: elektrycznej instalacji, nafty, benzyny, oleju napędowego, ropy, wszelakich surowców, które w czasie kontaktu z H2O wytwarzają opary wybuchowe lub palne.
  • Piana gaśnicza – jest zbudowana z malutkich bąbli gazu. Zawartość czystej wody w pianie gaśniczej uniemożliwia wykorzystanie jej również do ugaszenia ww. materiałów.
  • Dwutlenek węgla – jest to preparat do gaszenia pożarów sprężony w metalowych pojemnikach i nadaje się do gaszenia wszystkich komponentów.
  • Halon – niepalna ciecz, nie paląca się ciesz, jaka tak jak poprzedni środek używany jest do usuwania wszystkich pożarów. Jednak rozpylenie gaśniczego halonu w zamkniętych pomieszczeniach jest wzbronione gdyż po jego rozpyleniu unosi się w powietrzu toksyczna para.
  • Proszki gaśnicze – są to związki, które należycie wybrane mają za zadanie wstrzymanie spalania.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »