Dom » Wnętrza

Rodzinne majsterkowanie

Rodzinne majsterkowanie
Zobacz więcej zdjęć »
Dziecko chętnie zaangażuje się we wszelkie „dorosłe” czynności. Dekorowanie pokoju przed świętami, naprawianie zabawki – to świetne okazje na zaangażowanie pociechy we wspólne prace. Dzięki nim, dziecko poczuje się docenione. Jak połączyć zabawę z pożytecznymi zajęciami? Oto kilka pomysłów…

Wspólne dekorowanie i ozdabianie pokoju

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nasza pociecha z pewnością chętnie stanie się „małym dekoratorem wnętrz". Pozwólmy dziecku puścić wodze fantazji. Może przyozdobicie wspólnie pokój? Zbliżające się święta to wspaniała okazja do zmian, np. upiększenia pokoju dziecka kolorowymi, własnoręcznie przygotowanymi girlandami czy powieszenia nowego obrazka na ścianie - autorstwa dziecka i w ramce wspólnie przygotowanej z tatą. Rodzice mogą pomóc dziecku np. przemalować czy okleić szafę - dzięki temu cały pokój od razu będzie odmieniony. Można też razem z naszą pociechą przygotować szablony malarskie w ciekawych kształtach i przy ich użyciu udekorować ściany obrazkami w różnych kolorach.

Zróbmy razem zabawkę!

Dzieci lubią się bawić, dlatego na pewno ucieszy naszego malucha zabawka wykonana wspólnie z rodzicami. Możliwości jest bardzo wiele: można wykonać teatrzyk albo domek dla lalek i pluszaków, co sprawi radość każdej dziewczynce. Chłopca ucieszy samochód, wykonany wspólnie z tatą. Jest to wspaniały pomysł na zabawę, która rozpoczyna się dla dziecka już w momencie konstruowania i skręcania auta. Zawsze dobrym pomysłem na wspólną zabawę jest przygotowanie prostej gry planszowej. Radość jest podwójna - z tworzenia oraz później wspólnej gry. W przypadku samodzielnego wykonywania zabawek, kreatywność rodziców i dziecka nie ma granic - można dowolnie modyfikować kształt i kolor, dziecko może własnoręcznie pomalować zabawki, przyozdobić je dodatkowymi elementami np. z wycinanki czy materiału. Zaletą takiej zabawy jest rozwijanie wyobraźni u naszej pociechy.

A może majsterkowanie?

Dobrym pomysłem na zaangażowanie dziecka w domowe prace jest włączenie go w wykonywanie drobnych napraw. Czy to obluzowane drzwiczki w szafce, rower, rolki czy może jakaś zepsuta zabawka, nasz maluch chętnie przeistoczy się w „złotą rączkę". Powierzenie dziecku roli pomocnika, pozwolenie na aktywne uczestnictwo w majsterkowaniu, np. prośba o dokręcenie śrubek, o podanie narzędzia, przytrzymanie elementów, sprawia, że nasza pociecha czuje się ważniejsza i doceniona. Ważna jest wiara we własne siły, dzięki której łatwiej jest sprostać wszelkim wyzwaniom w szkole, jak i w domu. Dziecko poprzez zabawę w majsterkowanie uczy się samodzielności. Widząc efekty wspólnej pracy - naprawioną zabawkę czy szafkę - w dziecku rośnie zaufanie do własnych umiejętności.

Co się przyda we wspólnych pracach?

Podczas domowego majsterkowania nasza pociecha rozwija swoje zdolności manualne. Warto zapewnić dziecku dostęp do bezpiecznych i wygodnych narzędzi, dzięki czemu nauczy się praktycznego ich wykorzystania w konkretnych sytuacjach. Sklejanie, wycinanie, skręcanie, malowanie - to wszystko można wykonać przy użyciu kilku podstawowych narzędzi. Nożyce, klej, pędzel czy mały młotek są proste w użyciu i posługiwanie się nimi nie powinno sprawić kłopotu naszemu maluchowi. W naprawianiu i montowaniu różnych elementów przyda się np. poręczna wkrętarka, przykładem może być model Bosch IXO z akumulatorem litowo-jonowym. Ta technologia sprawia, że nie jesteśmy uwikłani w kable, a urządzenia przez długi czas nie trzeba ładować. Wkrętarka IXO to praktyczne, lekkie narzędzie o wygodnym uchwycie, dzięki czemu nie wysunie się z dłoni. Posiada wiele różnych końcówek, dzięki czemu nasze dziecko bez problemów samodzielnie (ale pod naszym nadzorem) przykręci np. kółka w zabawce czy rolkach albo pomoże przy skręcaniu półki na książki. Dodatkowo wbudowana dioda LED podświetli miejsce pracy. Urządzenie waży zaledwie 300 gram i jest małych rozmiarów, dzięki czemu nasze dziecko nie będzie miało problemów z używaniem go podczas wspólnego majsterkowania czy drobnych napraw.

Przed rozpoczęciem prac z dzieckiem warto krótko przygotować naszą pociechę - opowiedzieć, jak używać poszczególnych urządzeń, co i w jakiej kolejności trzeba zrobić oraz jak zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo. Trzeba zawsze pamiętać, by dziecka nie pozostawiać samego z narzędziami - niech pracuje pod naszym nadzorem.

Liczy się wspólnie spędzony czas

Spędzając czas z dzieckiem, utrwalamy rodzinne więzi, a także pomagamy naszemu maluchowi w kształceniu wielu umiejętności. Zabawa w dekorowanie czy majsterkowanie łączy się z uczeniem dziecka zasad współpracy oraz kształtuje wyobraźnię i kreatywność. Nasza pociecha uczy się także posługiwania się różnymi narzędziami, rozwija swoje umiejętności manualne.

Wspólne spędzanie czasu to dobra okazja do budowania relacji. Dekorowanie domu, tworzenie zabawek, majsterkowanie i naprawianie - utrwalają poczucie wspólnoty. Jest to także czas na rozmowę z dzieckiem. I chociaż efekt nie jest najważniejszy, już zawsze będzie się kojarzył całej rodzinie z miłymi chwilami.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FuturePR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »