Technologie » Internet

Rosjanin, Niemiec i Polak - portret typowego użytkownika pod kątem cyberzagrożeń

Rosjanin, Niemiec i Polak - portret typowego użytkownika pod kątem cyberzagrożeń
Zobacz więcej zdjęć »
Eksperci z Kaspersky Lab dokonali ogólnej analizy cyberzagrożeń w Rosji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach w 2013 r.

Badanie pozwoliło na określenie ryzyka wystąpienia infekcji online i lokalnej, a także liczby incydentów bezpieczeństwa przypadających na jednego użytkownika w tych krajach w ciągu roku. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem danych pochodzących z Kaspersky Security Network - chmurowej usługi Kaspersky Lab.

 

Według otrzymanych informacji, ofiarą ataków internetowych najczęściej padają Rosjanie - na jednego mieszkańca tego kraju przypada średnio 37 ataków rocznie. Z analogicznym zagrożeniem Niemcy i Amerykanie spotykają się odpowiednio 18 i 11 razy w roku, a typowy użytkownik z Polski ma do czynienia z 10 takimi atakami rocznie. Najrzadziej incydenty występują wśród chińskich użytkowników - 8 razy w roku. Podobną sytuację zaobserwowano w rankingu użytkowników, u których ochrona WWW dokonała przynajmniej jednej interwencji. Rosja ma najwyższy wskaźnik - 55%, a Chiny najniższy - 32%. Ryzyko infekcji online w Polsce oszacowano na 38%.

 

Z kolei na największe ryzyko infekcji lokalnej narażeni są użytkownicy z Chin, gdzie sięga ono aż 47%. Na drugim miejscu zalazła się Rosja (42%) a tuż za nią Polska, gdzie prawdopodobieństwo infekcji lokalnej jest również dość wysokie - 35%. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych ryzyko takiego ataku jest umiarkowane - odpowiednio 30% i 29%. Należy zauważyć, że do powodzenia tego typu działań cyberprzestępczych przyczyniają się w dużym stopniu luki w systemach operacyjnych. Z tego powodu widać wyraźne powiązanie ryzyka infekcji z odsetkiem użytkowników korzystających z leciwego już systemu Windows XP. Z badania wynika, że mimo ostrzeżeń ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz oficjalnych komunikatów Microsoftu dotyczących zakończenia wsparcia dla Windows XP w kwietniu 2014 r., z tego przestarzałego systemu ciągle korzysta wielu użytkowników - w Polsce jest to około 30%, co plasuje ten kraj na drugim miejscu za Chinami (46%) i przed Rosją (27%). Sytuacja wygląda najlepiej w Stanach Zjednoczonych i Niemczech (odpowiednio 9% i 18%).

 

„Pomimo pewnych różnic w geografii statystyk, metody przeprowadzania ataków i infekowania w internecie są podobne - cyberprzestępcy koncentrują się na wykorzystywaniu luk w systemach operacyjnych oraz przeglądarkach internetowych. Z tego powodu korzystając z przestarzałych lub nieuaktualnianych programów sami narażamy się na infekcję” - mówi Wiaczesław Zakorzewski, ekspert z Kaspersky Lab. „Aby zapewnić sobie bezpiecznie korzystanie z komputera i internetu należy nie tylko zainstalować skuteczne oprogramowanie antywirusowe, ale także dbać o instalowanie na bieżąco wszystkich uaktualnień dla systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji”.

 

Aby zilustrować wyniki badania, eksperci z Kaspersky Lab przygotowali infografikę, która jest dostępna na stronie:  http://www.kaspersky.pl/images/news/klp_infogragika_typowy_uzytkownik_2013.jpg.

 

Informację oraz infografikę można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »