Dom » Ogrody

Róże ogrodowe – odmiany, uprawa oraz pielęgnacja

Róże ogrodowe – odmiany, uprawa oraz pielęgnacja
Zobacz więcej zdjęć »
Róża ogrodowa to popularny krzew, zwany także królową kwiatów. Dostępna w olbrzymiej gamie kolorów i kształtów, zdobi posesje na całym świecie, trafiając w gust nawet najbardziej wymagających ogrodników.

Aby sadzonki róży dobrze się przyjęły, warto starannie dobrać ich stanowisko oraz zadbać o optymalną pielęgnację. Jakie odmiany można hodować oraz jak wygląda ich uprawa?


Krótka historia róż

Pierwsze wzmianki o różach pochodzą już ze starożytnych Indii. Zgodnie z legendą, bogini piękna Lakszmi narodziła się w rozkwitającym pąku róży, zachwycając mądrego boga Wisznu. Krzew ten był doceniany także w starożytnym Egipcie – gdzie został poświęcony bogini Izydzie oraz w antycznej Grecji, w której stanowił on symbol Afrodyty. Rzymianie uważali róże za znak miłości i radości, natomiast Persowie rozwinęli sztukę ich uprawy, produkując olejek różany. Stopniowo róże zaczęły pojawiać się w Europie jako popularny kwiat ogrodowy, wykorzystywany również do celów leczniczych oraz stanowiący inspirację dla artystów. Współcześnie róża – prócz roli dekoracyjnej – jest częstym elementem bukietów, symbolizującym silne uczucia, podziw i wdzięczność.

Odmiany róż

Sadzonki róż są dostępne w ponad 20 tysiącach odmian. Różnią się one między sobą wielkością i pokrojem; ich wysokość może sięgać od kilkunastu centymetrów do kilku metrów, a same krzewy mogą rosnąć prosto bądź przewieszać się i piąć po pergolach. Kwiaty o wielkości od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów rozwijają się pojedynczo lub w kwiatostanach. Z uwagi na olbrzymią odmienność róż, sadzonki dzielą się na kilka grup:

  • wielokwiatowe – cechujące się największym rozmiarem i przepięknym wyglądem. Zazwyczaj te delikatnie pachnące kwiaty są osadzone pojedynczo na łodydze. Z uwagi na ich wysokie wymagania uprawowe, rzadko są hodowane w ogrodach, znajdując zastosowanie głównie w bukietach i wiązankach okolicznościowych.
  • rabatowe – grupa odmian wielokwiatowych, uprawianych w ogrodach. Dzięki niewielkim rozmiarom i pędom wytwarzającym od kilku do kilkudziesięciu kwiatów, te róże ogrodowe doskonale nadają się na rabaty oraz niskie żywopłoty.
  • pienne – odmiany szczepione na pniu, powstające poprzez połączenie róż szlachetnych i dzikich pędów. Mogą być hodowane w pojemniku lub bezpośrednio w ziemi, świetnie wpisując się w aranżację zwłaszcza niewielkich ogrodów.
  • pnące – odmiany o wydłużonych, miękkich pędach, które należy przymocować do podpory. Ich efektowny wygląd sprawia, że są chętnie stosowaną ozdobą pergoli, bramek i elewacji budynków.
  • parkowe – duże i silnie rozgałęziające się krzewy o niewielkich wymaganiach i wysokiej odporności na choroby i szkodniki. Będą odpowiednie na rozległe tereny, na których stworzą żywopłot lub kwitnącą grupę roślin.
  • miniaturowe – odmiana o malutkich kwiatach i wysokości sięgającej 30 cm. Zazwyczaj uprawiana w domu w doniczce, może także stanowić dekorację balkonu, skalniaka lub rabatki.
  • okrywowe – ta sadzonka róży charakteryzuje się silnym krzewieniem i tworzeniem obficie kwitnących, gęstych zarośli. Jest odporna na warunki pogodowe i choroby, nadając się na rabaty oraz do donic.

Uprawa róż

Sadzonki róże dobrze rosną w glebie gliniasto-piaszczystej, lekkiej i przepuszczalnej. Optymalne pH podłoża wynosi 6-7. Ziemia nie powinna być zbyt podmokła – w takiej sytuacji pod rabatą wskazane jest wykonanie drenażu. Ważne, by nie była ona także zanadto zwięzła; z tego względu warto spulchnić ją oraz wymieszać z odpowiednim kompostem.

Bardzo duże znaczenie przy uprawie róż ma odpowiednie stanowisko pod te krzewy. Sadzonki róży dobrze będzie ulokować w miejscu słonecznym, ale niezbyt upalnym. Nie są one zbyt odporne na mróz, zatem wskazane, by były osłonięte przed wschodnim i północnym wiatrem, który zimą może negatywnie oddziaływać na rośliny. Jeżeli krzewy będą posadzone na stanowisku nieosłoniętym, lepiej będzie wybierać odmiany o mniejszej wrażliwości na mróz.

Róże najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. Jeśli będą one umieszczane w ziemi przed zimowym sezonem, zalecane jest ich zabezpieczenie poprzez usypanie kopczyka z ziemi, a w przypadku odmian piennych – także okrycie korony.

Pielęgnacja róż

Podstawą pielęgnacji róż jest ich podlewanie – wodę należy dawkować bezpośrednio na podłoże, nie mocząc liści ani kwiatów. Optymalne będzie obfite nawadnianie w kilkudniowych odstępach. Ważną czynnością jest również nawożenie; do tego celu należy używać specjalistycznych preparatów dedykowanych dla róż, w terminach ściśle określonych na opakowaniu produktu. Wiosną po ustaniu mrozów sadzonki róży można przycinać – spowoduje to zagęszczenie i ładne uformowanie krzewu. Także w czasie wegetacji wskazane jest bieżące usuwanie dzikich pędów, które osłabiają roślinę.

Róże to przepiękne i niezwykle urozmaicone krzewy, które są ozdobą każdego ogrodu. Aby zachwycały swoim kształtem i dobrą kondycją, warto zakupić je z profesjonalnej szkółki https://www.podkarpackiesady.pl/14-roze. Dobrej jakości sadzonki – niezależnie od odmiany – będą niekłopotliwe w bieżącej pielęgnacji, ciesząc swoich właścicieli wspaniałą barwą, formą oraz zapachem, od wiosny aż do późnej jesieni.

Źródło: https://krolewskieogrody.com.pl/hortensja-bukietowa-vanilla-fraise.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »