Dom » Budownictwo

Ściana kolankowa

Ściana kolankowa
Zobacz więcej zdjęć »
Wygodne i ergonomiczne urządzenie poddasza jest sprawą o tyle trudniejszą od wszystkich innych kondygnacji, że występuje tu dodatkowy element: połać dachu. Aby więc sobie to zadanie ułatwić – warto zastanowić się nad nim już na etapie budowy.

Pierwszy i podstawowy problem pojawia się już na etapie definicji. Ścianka kolankowa  wbrew powszechnie funkcjonującemu wyjaśnieniu nie jest to dowolna ścianka ograniczająca przestrzeń pod skosem dachu, ale ściana konstrukcyjna nad wieńcem stropowym, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Natomiast powszechnie nazywana „ścianką kolankową” ścianka działowa ograniczająca przestrzeń pod połacią dachu – to po prostu ścianka działowa...

Rys. MFP-01

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie poddasza jest więc rzeczywiście wykończenie ścianki kolankowej. Niesie to jednak za sobą z reguły kilka konsekwencji.

1 - Ścianka kolankowa wykończona płytą MFP (odnośnik do odcinka o wykańczaniu poddasza)

2 - Przestrzeń o wysokości poniżej 75cm jest w zasadzie nieużyteczna.

3 - Przestrzeń o wysokości między 75 a 190cm można wykorzystać do ustawienia tam mebli, trudno jednak korzystać z niej jak z pełnowartościowej powierzchni mieszkania.

4 - Zależnie od kąta nachylenia połaci dachowej powierzchnia o wysokości nie przekraczającej 75 i 190cm może być różna przy tej samej powierzchni podłogi.

Rys. MFP-02

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu pionowych przegród o wysokości umożliwiającej ich wykorzystanie – należy dobudować dodatkową ściankę działową równoległą do ścianki kolankowej. Jej wysokość będzie wynikać z odległości od ściany zewnętrznej. Warto ją rozważyć analizując na przykład ustawienie przy niej biurka. Na rysunku powyżej wariant „minimum”, czyli ścianka o wysokości 75cm.

1 - Typowe biurko ma wysokość 75cm i szerokość 80cm – można je więc dosunąć do ściany.

2 - Przy takim ustawieniu tylny fragment blatu pozostanie nie wykorzystany – jest nad nim po prostu za nisko.

3 - Wysokość nad przednią krawędzią blatu przy kącie nachylenia dachu 35º wynosi około 60cm – praca przy tak usytuowanym biurku nie będzie więc zbyt komfortowa.

4 - Wysokość 190cm zostaje osiągnięta w odległości 80cm od przedniej krawędzi biurka – dorosły człowiek przeciętnego wzrostu nie będzie więc w stanie do niego komfortowo podejść.

Rys. MFP-03

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie „wariant optimum” - czyli ścianka o wysokości 115cm.

1 - Nad blatem biurka przy jego tylnej krawędzi pozostaje 40cm wolnej przestrzeni – zmieści się tam laptop czy lampka do pracy.

2 - Przy kącie nachylenia dachu 35º wysokość nad przednią krawędzią blatu wynosi około 1m

3 - Wysokość pomieszczenia równa 190cm zostaje osiągnięta w odległości 20cm od przedniej krawędzi blatu – człowiek o wzroście 180cm może więc swobodnie do niego podejść i zająć miejsce na krześle.

4 - Przestrzeń za ścianką działową z płyty MFP doskonale nadaje się do zabudowania w niej szaf lub szuflad.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »