Firma » Biznes

Skanska Property Poland zastała Partnerem Unijnego Programu GreenBuilding z projektem Atrium City.

Skanska Property Poland zastała Partnerem Unijnego Programu GreenBuilding z projektem Atrium City.
Zobacz więcej zdjęć »
Położony w centrum Warszawy biurowiec Atrium City jako pierwszy i jedyny w Polsce otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat GreenBuilding.

GreenBuidling to program Komisji Europejskiej, do którego firmy przyłączają się dobrowolnie. Program działa od 2005 roku, a jego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Projekty, które otrzymują certyfikat (zostają partnerami Programu) muszą spełnić jeden, za to niebywale znaczący warunek: zużycie energii mniejsze o 25% niż przewidują krajowe normy w miejscu, gdzie projekt jest realizowany.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Atrium City nie tylko spełnia surowe wymagania energetyczne i ekologiczne stawiane projektom GreenBuilding, ale – jak wykazały badania przeprowadzone przez niezależną, zewnętrzną firmę audytorską ProBe – zużycie energii jest w tym biurowcu o 32,5% niższe niż wymagane przez polskie prawo.

„Jesteśmy dumni z faktu, że Atrium City otrzymał certyfikat GreenBuilding. Od lat skupiamy się na efektywnym wykorzystaniu energii i optymalizacji kosztów jej zużycia” mówi Nicklas Lindberg, Dyrektor Zarządzający Skanska Property Poland. „Nasze starania przynoszą pozytywne rezultaty nie tylko dla środowiska, ale także dla najemców zmniejszając ich rachunki za energię przy zachowaniu takich samych kosztów wynajmu powierzchni biurowych” dodaje Lindberg.

Więcej o programie GreenBuilding 

Mniejsze zużycie energii to wynik zastosowania w budynku rozmaitych rozwiązań technologicznych:

1. Równowaga pomiędzy zastosowaniem elementów szklanych oraz izolacyjnych.

Budynek ma zwartą konstrukcję, a podczas budowy zastosowano grubszą warstwę izolacyjną, niż wymagają tego przepisy. Projektanci zmaksymalizowali także szczelności powietrzną obudowy zewnętrznej budynku.

2. Niższa przepuszczalność cieplna przeszkleń

W przypadku Atrium City współczynnik przenikania ciepła wynosi Umin = 1,1 W/m2*K    dla zestawu szklenia i 1,41 W/m2*K dla zestawu okiennego i jest jednym z najniższych dostępnych na rynku.

Zastosowanie fasady i okien z niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz szklenia o współczynniku g na poziomie 28% zmniejszyło zużycie energii cieplnej o 30 % i chłodniczej o 32 %,  co spowodowało redukcje całkowitego zużycia energii o 15%”  podkreśla  dr inż. Piotr Bartkiewicz z Politechniki Warszawskiej.

 

EFEKTYWNE WYKORZYSTANIE CIEPŁA

Sprawność systemu odzysku ciepła w Atrium City jest na poziomie ok. 60%.Dodatkowo, system wentylacyjno-klimatyzacyjny wykorzystuje powietrze usuwane z przestrzeni biurowych, aby ogrzać atrium i poziomy garażowe. Tym sposobem powietrze jest wykorzystywane dwukrotnie, eliminując potrzebę ogrzewania garażu. To jeden z najwydajniejszych systemów odzyskiwania ciepła stosowanych w budynkach biurowych.

 

OŚWIETLENIE

Połączenie odpowiedniego poziomu nasłonecznienia i zastosowanie bardziej wydajnych metod oświetlenia pomieszczeń także przyczyniają się do zwiększenia wydajności energetycznej budynku. W biurach wykorzystano energooszczędne świetlówki (T5). Oświetlenie części wspólnych budynku jest zintegrowane z Centralnym System Zarządzania budynkiem (BMS) i dzięki temu jego natężenie będzie dostosowywane do warunków zewnętrznych (pora dnia, poziom zachmurzenia). Co więcej, wszystkie elementy oświetleniowe są wykonane z materiałów nadających się do recyclingu: aluminum, stal, szkło.

 

KLIMATYZACJA

Wbudowany system klimatyzacyjny jest oparty na belkach chłodzących.
Korzyści z zastosowania tego systemu to m.in.:

  • niskie koszty utrzymania: brak ruchomych elementów i potrzeby wymiany filtrów pomaga oszczędzić nawet do 90%[1] w porównaniu z systemem wentylacyjnym opartym na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coile);
  • niska prędkość przepływu powietrza (0,2 – 0,25 m/s) wymagająca mniej energii elektrycznej
  • wysoka jakość środowiska wewnętrznego: wysoka wydajność systemu wentylacyjnego, brak uczucia „przeciągu”, niska prędkość przepływu powietrza
  • niski poziom hałasu  < 27 dB
  • łatwość utrzymania systemu w czystości
 
 
]  Zgodnie z danymi ze Stakis London Metropole Hotel – WSP International –dostarczonymi przez firmę Halton


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.wrona

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »