Technologie » Internet

Skanuj bezpiecznie: Kaspersky Lab prezentuje bezpieczny skaner kodów QR

Skanuj bezpiecznie: Kaspersky Lab prezentuje bezpieczny skaner kodów QR
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab wprowadza nową, bezpłatną aplikację mobilną - Kaspersky QR Scanner dla systemów Android oraz iOS. Aplikacja potrafi nie tylko odczytywać informacje z kodów QR, ale również ostrzegać użytkowników o zawartych w nich potencjalnie niebezpiecznych odsyłaczach.

Oszuści nieustannie wymyślają nowe sztuczki, aby wabić użytkowników na szkodliwe strony. Jednym ze stosowanych trików jest szyfrowanie odsyłaczy phishingowych w kodach QR.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Kody QR pozwalają na wygodne przekazywanie odsyłaczy do urządzeń mobilnych z monitorów komputerowych lub wydruków. Dzięki temu nie ma potrzeby ręcznego przepisywania adresu strony - wystarczy jedynie wykonać zdjęcie kodu. Jednak o ile doświadczeni użytkownicy potrafią rozpoznać fałszywe adresy URL na ekranie, nie da się zidentyfikować gołym okiem podrobionego kodu QR. Co ważne, cyberprzestępcy mogą nie tylko podmieniać obrazki z kodami online, ale również fizycznie przyklejać swoje szkodliwe kody QR, np. na plakatach reklamowych. 

 

Sam phishing – czyli tworzenie fałszywych stron w celu uzyskania osobistych danych użytkowników lub zainfekowania ich urządzeń szkodliwym oprogramowaniem – nie jest niczym nowym, a cyberprzestępcy stosują go od wielu lat. Kaspersky Lab posiada doświadczenie w skutecznym zwalczaniu tego zagrożenia, jak również obszerne bazy danych z informacjami o szkodliwych odsyłaczach i skuteczne technologie służące do identyfikowania niebezpiecznych stron, które niedawno pojawiły się w internecie. Obecnie Kaspersky Lab rozszerza ochronę przed phishingiem na kody QR.

 

Kaspersky QR Scanner jest bezpłatną aplikacją przeznaczoną dla systemów Apple iOS oraz Google Android. Nie zawiera zbędnych elementów - żadnych funkcji opcjonalnych czy niepotrzebnych przycisków. Program opiera się na następującym podejściu: skanuj – sprawdź – otwórz. Gdy kwadratowy kształt kodu QR stanie się widoczny dla aparatu urządzenia mobilnego, aplikacja błyskawicznie sprawdza zaszyfrowane w nim informacje. Jeśli wszystko jest w porządku, strona natychmiast się otwiera. Jeśli odsyłacz prowadzi do strony phishingowej lub innych niebezpiecznych zasobów online, użytkownik zobaczy odpowiednie ostrzeżenie. Oprócz adresów stron internetowych skaner poprawnie wykrywa wszelkie teksty zaszyfrowane w kodach QR, jak również informacje kontaktowe i może szybko zaakceptować ustawienia Wi-Fi oraz połączyć urządzenie z siecią*.     

 

„Ochrony wymagają wszystkie kanały komunikacji, za pośrednictwem których oszuści mogą przenosić szkodliwe informacje na urządzenia. Cyberprzestępcy ukrywają odsyłacze w kodach QR, dlatego niezbędny jest bezpieczny skaner. W przyszłości, jeśli nauczą się wysyłać odsyłacze np. za pośrednictwem radia, będziemy musieli zapewnić ochronę również przed takimi zagrożeniami. Najważniejsze dla nas jest to, by technologia Kaspersky Lab potrafiła wykrywać ryzyko i skutecznie chronić użytkowników niezależnie od drogi, jaką atakują cyberprzestępcy” – powiedział Aleksiej Czikow, starszy menedżer ds. produktów, Kaspersky Lab.   

 

Kaspersky QR Scanner to nowość w ofercie firmy Kaspersky Lab dotyczącej produktów mobilnych dla użytkowników domowych. Obecnie obejmuje ona takie rozwiązania jak Kaspersky Internet Security for Android, Kaspersky Safe Browser for iOS oraz Kaspersky Safe Browser for Windows Phone.

 

Aplikacja Kaspersky QR Scanner jest dostępna bezpłatnie w oficjalnych sklepach z aplikacjami mobilnymi:

- Apple AppStore: http://r.kaspersky.pl/kaspersky_qr_scanner_ios,

- Google Play: http://r.kaspersky.pl/kaspersky_qr_scanner_android.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.

 

* Tylko dla systemu Android OS.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »