Gospodarka » Przemysł

Smart Cities – gdy wizja staje się rzeczywistością … w Polsce

Inteligentne miasta stają się rzeczywistością, również w Polsce. Wskazują na to nie tylko badania naukowców oraz firm, ale również realizowane inwestycje. Do grona tych miast dołączyły Katowice, w których Schneider Electric wraz z partnerami zrealizował dwie nowe inwestycje.

Smart Cities było koncepcją, o której mówiono już kilka lat temu, jednak dopiero teraz zyskuje ona ogromne znaczenie. Według danych z raportu „Miasto Przyszłości” opracowanego przez  ośrodek dialogu i analiz ThinkThank oraz RWE,  14% polskich miast deklaruje, że do tej pory wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart. Najmniej, bo zaledwie 17% stanowiły inwestycje w inteligentne systemy budynkowe, a zaledwie 6% w inteligentne systemy zarządzania energią. Z kolei według danych firmy Schneider Electric obecnie budynki generują 40% globalnej konsumpcji energii, a w niedalekiej przyszłości będzie to aż 60%. Z tego względu konieczne są inwestycje w inteligentne systemy zarządzania energią i automatyki w budynkach, które pozwolą na efektywne wykorzystanie energii i realne oszczędności. Szczególnie ważne jest przy tym zachowanie komfortu i wygody korzystania z nich przez użytkowników.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Nowe inteligentne obiekty

Schneider Electric jako promotor inteligentnych miast realizuje projekty, które pokazują jak urzeczywistnia się wizja inteligentnych miast. Po wykonaniu swojej nowej siedziby w Warszawie, gdzie modelowo zastosowane zostały rozwiązania wykorzystywane przy tworzeniu inteligentnych miast, przyszedł czas na prezentację nowych obiektów zrealizowanych w Katowicach – Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej to obiekt posiadający 116 pomieszczeń, salę koncertową zdolną pomieścić 1800 widzów, drugą salę na 300 osób i studio nagraniowe. Jest to unikalny na skalę Europy obiekt o najwyższych standardach akustycznych. Spełnienie tych kryteriów wymagało wdrożenia zupełnie innych procedur sterowania. Automatyka zapewniła bardzo dokładną regulację przepływów powietrza. Całym obiektem zarządza system BMS (Building Managemenet System), który pozwala na  utrzymanie szczególnych warunków środowiskowych, co było też największym wyzwaniem przy realizacji tego przedsięwzięcia. System monitoruje zużycie mediów przez co możliwe jest obniżanie kosztów energii, kontrolę powietrza w tym stężenia CO2. Podstawowym narzędziem obsługi technicznej w tym obiekcie jest rozwiązanie SmartStruxture Solution. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie kosztów nawet do 30%. Sam budynek został zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych polskich architektów Tomasza Koniora, który określił obiekt mianem domu dla muzyki. Analogiczne rozwiązania zastsowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie dodatkowo system BMS zarząda również kontrolą dostępu do budynku.

Inteligentne miasta to również systemy IT i fizyczna infrastruktura, która zapewnia stabilność działającym w mieście systemom. Odpowiedni system monitoringu środowiska serwerowego, chłodzenia przy wykorzystaniu wody lodowej
i klimatyzacji pomieszczeń serwerowych jak również zastosowanie zasilania gwarantowanego to główne elementy, które tworzą nową jakość funkcjonowania centrów danych. Dodatkowo zrealizowane centrum jest laboratorium, w którym testowane są urządzenia produkowane przez firmę.

Mimo tego, że inwestycje pojawiają się w polskich miastach, to wciąż mamy dużo do zrobienia. Miasta inwestują jedynie w pojedyncze systemy. Aby mówić o zwiększeniu efektywności miast i sprostaniu stojącym przed nimi wyzwaniom potrzeba szerokich inwestycji we wszystkich pięciu obszarach: sieci energetyczne i wodociągowe, budynki, transport oraz usługi publiczne skierowane do mieszkańców. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa tylko dzięki współpracy samorządów i firm tworzących takie rozwiązania. Wówczas możliwe jest wypracowanie najbardziej potrzebnych i indywidualnych rozwiązań dla poszczególnych miast. Miasta przyszłości powstają poprzez zaprzęgnięcie technologii do rozwiązywania problemów przed którymi stoją. Co więcej technologia ta musi współpgrać
z potrzebami użytkowników miast, czyli mieszkańców.
Smart Cities jest, więc procesem, który wymaga współpracy wielu podmiotów, ale głównym są firmy i instytucje samorządowe. Współpraca ta musi być rozumiana jako partnerstwo i wzajemne zaufanie podmiotów biorących udział w takim projekcie – mówi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric.

Z tego też względu Cisco i Schneider Electric wraz z partnerami firmami IBM, Philips, Samsung, Seventica, Swarco, Vulcan czy Young Digital Planet powołali do życia inicjatywę „Polskie Miasto Przyszłości”. Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja, edukacja, kontakt z mieszkańcem.
Z drugiej strony możliwości oferowane w ramach projektu są unikalnym rozwiązaniem dla władz miejskich, które pozwolą im realizować ideę inteligentnego miasta w wybranych, najbardziej wymagających tego obszarach, z uwzględnieniem aktualnych możliwości inwestycyjnych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »