Kultura, sztuka » Muzyka
Song Festival „W imię…” – wielkie święto fanów muzyki na Litwie już niedługo!
Zobacz więcej zdjęć » |
około 6 000 uczestników zespołów folklorystycznych, rzemieślników i przedstawicieli różnych innych tradycji. W teatralnych, kolorowych i stylizowanych strojach wystawią przedstawienia dla mieszkańców i turystów łącząc zwyczaje, tradycje, śpiew i taniec.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Innym, popularnym wydarzeniem w ramach Song Festival jest Dzień Tańca. W ramach tego dnia odbędzie się koncert „Rolling the Sun Circle", który składa się z dialogów artystycznych grup tanecznych w każdym wieku, którzy poprzez swój taniec przekażą między innymi znaczenie symboli narodowych czy swoją interpretację języka litewskiego. 8 000 uczestników będzie wizualizować opór narodu, jego witalność, chęć podążania razem jako rodzina, w imieniu Litwy, naprzeciw codziennym wyzwaniom.
Program festiwalu uzupełnia Folk Art Exhibition: popołudnie muzyki Kanklės (tradycyjny litewski instrument smyczkowy), występy orkiestr wiatrowych i amatorskich zespołów teatralnych; profesjonalne wystawy artystyczne oraz barwna i emocjonalna parada wszystkich uczestników festiwalu. Uroczystość wieńczy Dzień Piosenki łączący tysiące śpiewaków w kolosalny chór.
Song Festival „W imię…” w 2018 roku poświęcony jest setnej rocznicy przywrócenia niepodległego państwa litewskiego. "W imię ..." jest frazą zaczerpniętą z hymnu państwowego. Pieśń dała ideologiczną podstawę do świętowania. Szacunek dla Ojczyzny, jej przeszłości, ludzi, którzy stworzyli
i nadal tworzą państwo; szacunek dla prawdy, światła, moralności, wezwanie do zgody i jedności, pracy zarówno dla dobra osobistego, jak i dla dobra państwa – takie są podstawowe wartości śpiewu, rozważane i ożywione podczas Song Festival.
Litewski Song Festival, który stał się bezdyskusyjną tradycją, chwali twórczą ekspresję siebie samego, kulturę narodową, miłość do ojczyzny i solidarność mieszkańców. Celebracja łączy różne pokolenia, przyczynia się do pielęgnowania wspólnych wartości. 7 listopada 2003 r. UNESCO ogłosiło tradycję Święta Pieśni i Tańca na Litwie, Łotwie i w Estonii jako arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, a w 2008 r. zostało wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Więcej informacji na:
http://www.dainusvente.lt/en/
Nadesłał:
MateuszG
|
Komentarze (0)