Dom » Budownictwo

Sposoby na oszczędzanie energii w domu

Sposoby na oszczędzanie energii w domu
Zobacz więcej zdjęć »
Oszczędzać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi – parafrazując słowa znanej piosenki: oszczędzanie energii to dobra praktyka, którą warto wdrażać w życie, nawet małymi krokami.

Takie działania mają znaczenie nie tylko w kontekście dobra planety, lecz także stanu budżetu rodziny – zapłacimy mniejsze rachunki za prąd. A powstałą w ten sposób „nadwyżkę” pieniędzy można przecież spożytkować na wiele przyjemnych sposobów. Niski koszt eksploatacji domu zapewnią nam inteligentne technologie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

22 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi – największe na świecie święto, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie. Każdy z nas chce żyć bowiem na czystej planecie, oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się zdrowiem. Aby urzeczywistnić to marzenie, musimy jednak zacząć czuć się odpowiedzialni za Matkę Ziemię i przekuć chęć w działanie. Co zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, aby zrealizować ten cel?

Lepiej niż wygrana w Lotto

Warto wiedzieć, że najwięcej energii w naszym domu zużywamy na ogrzewanie pomieszczeń – wg danych GUS aż 65%. Energochłonne okazuje się także przygotowywanie ciepłej wody (16%) oraz oświetlenie wnętrz (10%). Wiele domów w Polsce wymaga bowiem termomodernizacji, w tym przede wszystkim ocieplenia ścian zewnętrznych i dachu, wymiany stolarki otworowej czy renowacji instalacji ogrzewania i wentylacji. Na szczęście nowoczesne budownictwo wykorzystuje potencjał słońca do ogrzania i doświetlenia pomieszczeń. Z uwagi na to, coraz częściej mamy do czynienia z mocno przeszklonymi fasadami. Warto podkreślić, że stolarka otworowa stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie – produkowane współcześnie okna, drzwi i bramy garażowe charakteryzuje nie tylko świetny design i wysoka jakość, lecz także doskonałe parametry techniczne. Co najważniejsze, takie produkty w parze z dobrym montażem, najlepiej warstwowym, mają ogromny potencjał energooszczędności. Napawa to bez wątpienia nadzieją. Najwięcej korzyści przyniesie nam zatem kompleksowa termomodernizacja domu, która w przyszłości zwróci się z nawiązką.

Automatyzacja w służbie oszczędności

Inteligentny dom jest także gwarancją uzyskania znacznych oszczędności. Dlatego warto zautomatyzować jak najwięcej procesów w naszym M, najlepiej przy wykorzystaniu energii słonecznej (panele słoneczne są używane nawet do zasilania napędu osłon zewnętrznych do okien czy napędu do bram, jak chociażby system Ecosol od BFT), oszczędzając swój czas i pieniądze. Dziś z poziomu smartfona możemy sterować pracą źródła ciepła – szybko dostosować temperaturę wewnątrz do pogody, oświetleniem – czemu służą również czujniki ruchu czy bramę garażową, najlepiej wyposażoną w napęd z zasilaczem impulsowym. – Zastosowanie zasilacza impulsowego jest podyktowane wprowadzoną Dyrektywą Europejską ERP-2009/125/WE, która dotyczy zasad oszczędzania energii elektrycznej. Przy jego wykorzystaniu, w porównaniu do standardowych rozwiązań, zmniejsza się emisja CO2. W przypadku napędu BFT DEIMOS ULTRA BT A do bram wjazdowych w skali roku wynosi ono 18m3. Co więcej, dzięki niemu zyskujemy mniejsze zużycie energii – na przykładzie BOTTICELLI – automat do bram garażowych – jest to zmiana z 8W na 0,5W w trybie czuwania, a to daje z kolei 10 EUR oszczędności rocznie. Dodatkowo, waga produktu jest mniejsza, gdyż taki zasilacz jest o wiele lżejszy od transformatora standardowego. Należy również podkreślić, że zasilanie akcesoriów jest stabilniejsze, ponieważ pracuje on w zakresie ok. 95-265 VAC. To oznacza, że wahania napięcia nie będą wpływały na napięcie zasilania akcesoriami, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przepięcia elektrycznego – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska.

Dobre chęci to za mało

Bez dużych nakładów pieniężnych można też zmienić swoje nawyki. Dobre rezultaty z pewnością przyniesie zainstalowanie głowic termostatycznych przy kaloryferach, których nie powinniśmy niczym zasłaniać, nawet piękną obudową rekomendowaną do tego celu. Opłaca się ponadto korzystać częściej z zimnej wody niż ciepłej, aby ograniczyć koszt jej ogrzewania. W łazience lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna – trudno bowiem wyobrazić sobie zażywanie w niej zimnych kąpieli, nawet upalnym latem. W czajniku gotujmy zaś tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujemy, a zmywanie ręczne zastąpmy mechanicznym, inwestując w zmywarkę.

To nie wszystko, należy unikać wkładania do lodówki ciepłych potraw, aby nie zwiększać jej poboru mocy. Oświetlenie zmieńmy zaś na wydajniejsze, LED-owe, również to towarzyszące bramie wjazdowej, o czym często zapominamy. – Lampka sygnalizacyjna do bram automatycznych RADIUS LED od BFT, dzięki technologii LED zużywa o 80% mniej energii w porównaniu z modelami wyposażonymi w tradycyjne żarówki, co jednocześnie przedłuża żywotność produktu. To zatem wybór jak najbardziej rozsądny pod względem energooszczędności, a przy tym wysokiej jakości i niezawodny, zapewniający bezpieczeństwo używania bramy – podpowiada Andrzej Trojanowski. Unikajmy także zostawiania urządzeń elektrycznych w trybie stand-by. Co więcej, warto wymienić stare AGD na nowe, energooszczędne w najwyższej dostępnej aktualnie klasie energetycznej.

Dbałość o energooszczędność jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Stale rośnie zanieczyszczenie atmosfery, a surowce drożeją, energia również. Dlatego w myśl wspomnianej we wstępnie piosenki: Czasami człowiek musi, inaczej się udusi – zróbmy, co w naszej mocy, aby własny dom był jak najbardziej ekologiczny i ekonomiczny. Dla dobra przyrody, ludzi i gospodarki.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »