Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Sprawdź, które nowinki technologiczne pomogą w nauce

Edukacja bezpowrotnie wkroczyła w erę cyfrowej rewolucji. W szkołach przybywa komputerów, tablic interaktywnych, a nawet tabletów. Dzieci na co dzień korzystają z Internetu, smartfonów i telewizji. Warto więc sprawdzić, które z nowoczesnych narzędzi pomagają, a które przeszkadzają w nauce.

Postęp technologiczny sprawił, że komputery są nieodłączną częścią naszej codzienności. Siłą rzeczy nie omija to również dzieci, które stykają się z nowymi technologiami już od pierwszych lat swojego życia. Z danych GUS wynika, że w 2011 roku 7 na 10 gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer, a dostęp do Internetu posiadało 67 proc. z nich. Średni wiek dziecka korzystającego z Internetu w Polsce to 9 lat (dane europejskiego projektu badawczego EU Kids Online). Z komputerem i siecią dzieci stykają się więc od najmłodszych lat, a zadaniem rodziców i nauczycieli jest wprowadzenie ich w świat nowych technologii i nauka ich odpowiedniego wykorzystania.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Trzeba sprawdzać z czym dziecko styka się w sieci

- Ważne, by dzieci wykorzystywały komputer i Internet świadomie i z rozwagą. Należy kontrolować ilość czasu, jaką maluchy poświęcają przed monitorem, a także treści, z którymi się stykają. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny one jednorazowo przebywać przed komputerem więcej niż 30 minut. Dzieciom w wieku wczesnoszkolnym można ten czas przedłużyć do 45 minut. Gry oraz elektronika nie mogą też przysłonić dziecku całego świata, należy przecież pamiętać o tym jak niezwykle ważne jest spędzanie czasu z rówieśnikami w świecie „realnym” – tłumaczy Ewa Szelecka, ekspert Wydawnictwa Klet i nauczycielka matematyki w szkole podstawowej, która w swojej pracy chętnie wykorzystuje nowe technologie.

Przy pomocy Internetu dzieci mogą pogłębiać swoją wiedzę, a nawet rozwiązywać zadania domowe, ale warto pamiętać, że obok wielu zalet posiada on również i wady. – Należy kontrolować treści z jakimi dziecko styka się w sieci. Internet jest bowiem nie tylko kopalnią wiedzy, ale również zbędnych i nieprawdziwych informacji. Ponadto jak nigdzie indziej kwitnie w nim proceder ściągania. Tradycyjna ściąga nie była na tyle szkodliwa, ponieważ uczeń „tworząc” ją jednocześnie przyswajał wiedzę. Obecnie wiele dzieci bezrefleksyjnie pobiera gotowe treści i rozwiązania z sieci. Na szczęście nauczyciele mają na to swoje sposoby i bez większych problemów udaje nam się wykryć takie oszustwo – opowiada Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett.

Tabletom warto powiedzieć tak

Naukę wspierają również coraz bardziej popularne urządzenia mobilne. Na tablety i smartfony dostępnych jest już co najmniej kilkadziesiąt aplikacji edukacyjnych, w tym również tych skierowanych do najmłodszych. – Aplikacje dostępne na przykład na tablety mogą być niezwykle pomocne w rozwoju kreatywności i logicznego myślenia dziecka. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu dzieci mogą przykładowo malować na jego ekranie lub grać w szachy, warcaby lub scrabble. Tablety coraz częściej wprowadzane są również do szkół. W połączeniu z elektroniczną wersją podręcznika są nieocenionym narzędziem, które aktywizuje uczniów i zwiększa efektywność nauczania – mówi Robert Kuc, redaktor naczelny Wydawnictwa Klett.

Telewizja tylko z umiarem

Tablet nie jest jednak na tyle powszechnie wykorzystywany, by można było mówić o potencjalnych negatywnych skutkach jego wpływu na dzieci. Dużo więcej kontrowersji budzi za to doskonale znany wszystkim telewizor. Wiele maluchów spędza przed nim nawet kilka godzin dziennie, biernie oglądając przypadkowe programy i kanały, które nie są dla nich przeznaczone. Tymczasem Amerykańska Akademia Pediatryczna przestrzega przed kontaktem najmłodszych z telewizorem, ponieważ dzieci poniżej 2. roku życia nie osiągają żadnych korzyści z czasu spędzonego przed jego ekranem. Telewizja jest bowiem silnie oddziaływującym medium, które może ogłupiać i uzależniać, dlatego należy dawkować dziecku czas spędzany przed ekranem oraz dobierać odpowiednio programy.

Telewizja może stymulować rozwój słownictwa i zaspokajanie ciekawości dziecka, ale w obecnych czasach możemy wybierać spośród dużo bardziej wartościowych narzędzi, które wspierają rozwój dziecka i łączą edukację z zabawą. Dostępne programy komputerowe lub aplikacje na urządzenia mobilne sprawiają, że dzieci nie są już pasywnymi odbiorcami informacji, ale mogą samodzielnie określić tempo i kierunek zdobywanej wiedzy. Maluchy wpływając na pracę programu, mogą wykonywać te funkcje, które je szczególnie zainteresowały lub przerywać te działania, które je nudzą – dodaje Robert Kuc z Wydawnictwa Klett.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »