Zdrowie » Ciało

Sprawność na długie i późne lata

Sprawność na długie i późne lata
Zobacz więcej zdjęć »
Czy da się zachować zdrowie i energię, gdy pierwsza młodość jest już za nami? Zdecydowanie tak – przykładem tego są aktywni seniorzy, którzy epatują siłą i dobrym humorem, ciesząc się każdym dniem.

W trosce o zachowanie sprawności na dłużej, warto stosować się do kilku sprawdzonych zaleceń. Fizjoterapeutka Karolina Hertman i lekarz Anna Żelechowska radzą, jak zadbać o swoje stawy i kości, aby jak najdłużej pozostały w dobrej kondycji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czy mamy wpływ na to, jak się starzejemy?

Do pewnego stopnia tak. Każdy z nas może mieć wpływ na swoje samopoczucie i sprawność fizyczną poprzez prowadzony styl życia. Późna dojrzałość może okazać się naprawdę satysfakcjonującym okresem w życiu. To czas, kiedy godziny dawniej spędzane w pracy, możemy poświęcić na spotkania z rodziną, realizowanie swoich pasji czy na aktywność fizyczną. Kiedy nie musimy już za niczym gonić i możemy w pełni skupić się na sobie i zadbać o własne zdrowie.

Złota jesień w 3 krokach

·         Ćwicz – nie choruj!

Wykonywane systematycznie ćwiczenia mogą być prawdziwym eliksirem młodości. Zmniejszają one bowiem prawdopodobieństwo pojawienia się depresji, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapobiegają łamliwości kości, a nawet niektórym nowotworom. Wraz z upływem lat mięśnie wiotczeją i tracą na elastyczności – w konsekwencji słabiej trzymają korpus naszego ciała i kręgosłup, który nie mając dostatecznego podparcia może być narażony na przeciążenia prowadzące do zwyrodnień i dolegliwości bólowych. Sport pomoże więc wzmocnić układ kostny, zwiększyć ruchomość stawów, co znacząco ułatwi wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo, lepiej dotlenione mięśnie są sprawniejsze i silniejsze. Przed podjęciem aktywności warto skonsultować się z lekarzem i ustalić z nim jakiego rodzaju wysiłek fizyczny będzie dla nas najbardziej wskazany. Do tych najczęściej polecanych zaliczamy nordic-walking, spacery czy spokojną jazdę na rowerze.

·         Witaminowy niezbędnik seniora

Prawidłowe odżywianie to jeden z filarów naszej witalności. Należy pomyśleć zarówno o odpowiednim bilansowaniu posiłków (powinny zawierać składniki z każdej grupy pokarmów w odpowiednich proporcjach: węglowodanów, białek i tłuszczy), jak i zadbać o dodatkową suplementację – pomagającą uzupełnić niedobory witamin.  Na wytrzymałość kości duży wpływ ma witamina D, którą znajdziemy w orzechach czy tłustych rybach. Możemy ją także uzupełniać tabletkami, ponieważ osoby starsze w mniejszym stopniu przebywają na słońcu, a to właśnie ono odpowiada za stymulację i produkcję witaminy D. Z kolei w trosce o zdrową skórę, warto pomyśleć o witaminie E – pomoże nam utrzymać ją napięta i elastyczną, a także wzmocni kondycję włosów. Nie zapominajmy także o witaminie A (na zdrowe oczy) czy C, która jest antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki i wpływa korzystnie na odporność. Dietę dobrze dobrać tak, aby obfitowała także w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania minerały takie jak: wapń, żelazo, potas czy magnez. Ważne jest, aby osoby starsze jadły posiłki regularnie (najlepiej co 2-3 godziny). Porcje nie powinny być zbyt duże dzięki czemu trawienie będzie szybsze, a składniki pokarmowe będą miały okazję lepiej się wchłonąć.

·         W trosce o emocje i dobry humor

Korzystne będzie też zadbanie o własne emocje i dobre samopoczucie. Istotne jest efektywne radzenie sobie ze stresem, który wpływa negatywnie zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną – powodując dolegliwości somatyczne. Długotrwały, ciągły stres towarzyszący nam przez całe życie może przyczyniać się do problemów ze snem, sercem, żołądkiem, a nawet być czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów.  Dlatego warto już zawczasu zwolnić i dać swojemu ciału odpocząć. Przejście na emeryturę oznacza więc dodatkowy czas, który warto wykorzystać na swoje pasje czy podróże, na które nie mieliśmy czasu wcześniej ze względu na obowiązki rodzinne czy zawodowe.

Co jeszcze możemy zrobić dla naszych stawów i kości?

W podeszłym wieku często doskwierają nam bóle pleców i stawów, w których wraz z upływem lat dochodzi do zwyrodnień i zniekształceń. Metabolizm kości i mięśni zostaje nieco osłabiony i spowolniony, w związku z czym nie dochodzi już do tak aktywnej i skutecznej regeneracji jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat wcześniej. Warto pamiętać, że stały postęp medycyny daje nam możliwości, by zadbać o siebie na wielu płaszczyznach, również w kontekście zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego warto skorzystać z pomocy medycznej. Na myśl przychodzą zabiegi rehabilitacyjne i masaże, które uelastyczniają ciało i mogą być pomocne w zwiększaniu ruchomości stawów, które ulegają degeneracji  w procesie starzenia się.   Inną metodą może być poddanie się terapii mającej na celu regenerację tkanek i pobudzenie ich do aktywnego wzrostu. Mowa o leczeniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (w systemie MBST). W jego wyniku dochodzi do zmian w strukturze układów ruchu, poprzez przyspieszenie metabolizmu kostnego i odbudowie zniszczonych elementów. Dodatkowo, efektem jest szybka i trwała ulga w bólu. Terapia może być więc idealną alternatywą dla tradycyjnego leczenia zwyrodnień stawów, bólów kręgosłupa, osteoporozy czy innych dolegliwości, typowych dla osób starszych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »