Dom » Budownictwo
Stan deweloperski – czego można się po nim spodziewać?
Zobacz więcej zdjęć » |
Czy standard wykończenia mieszkania w stanie developerskim zawsze jest taki sam?
W ofertach deweloperów często możemy spotkać jeden z dwóch podstawowych sformułowań dotyczących sposobu wykończenia mieszkań: „stan deweloperski” oraz „pod klucz”. Ani jeden, ani drugi termin nie jest regulowany żadnymi przepisami, co oznacza, że mogą być one stosowane właściwie dowolnie. W związku z tym zaś „stan deweloperski” na dwóch różnych osiedlach może oznaczać coś zgoła innego.
Mieszkanie wykończone „pod klucz” powinno wymagać jedynie wstawienia mebli, powieszenia zasłon i rozlokowania należących do nas przedmiotów, by można było się do niego wprowadzić. Nie będziemy się więc tutaj szczególnie pochylać nad tym zagadnieniem. Znacznie więcej kontrowersji potrafią budzić natomiast różnice w standardzie mieszkań „w stanie deweloperskim”
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ile będzie do zrobienia
Ogólnie rzecz biorąc, są to mieszkania, które nabywcy muszą wykończyć samodzielnie. Okazuje się jednak, że zakres prac, jaki pozostaje im do przeprowadzenia, bywa bardzo różnie przez deweloperów pojmowany. Czasem na przykład rury instalacji wodno-kanalizacyjnej doprowadzone są aż do miejsc, w których mają być zamontowane zlew czy umywalka (tak też zresztą się dzieje najczęściej), czasem zaś deweloper udostępnia jedynie centralny pion, skąd instalację do poszczególnych punktów w mieszkaniu trzeba doprowadzić już we własnym zakresie. Również ściany mogą być jedno- lub dwukrotnie malowane, albo jedynie pokryte tynkiem (co nie jest tożsame z położeniem gładzi, czyli wyrównaniem powierzchni).
Użyte materiały
Także sam tynk może być gipsowy albo mineralny. I tu dochodzimy do kolejnej kwestii spornej w zakresie standardu wykończenia mieszkań w stanie deweloperskim. O ile bowiem zasadniczo powinny się w nich znaleźć takie elementy, jak choćby drzwi wejściowe, okna czy wewnętrzne parapety, o tyle mogą być one wykonane z różnej jakości materiałów. Jak dowiadujemy się w firmie EKO-BUD Deweloper, drzwi mogą przykładowo mieć charakter antywłamaniowy albo tylko antywyważeniowy. Profile okienne z kolei bywają w jednym mieszkaniu zrobione z drewna, w innym zaś – z PCV. Parapety tymczasem potrafią być wykonane z tego ostatniego materiału albo też marmurowe.
Przyjrzyj się umowie
Deweloper już na etapie projektu wykonawczego wie, jakie rozwiązania zostaną zastosowane w jego inwestycji, nawet jeśli więc kupujemy tzw. dziurę w ziemi (tj. mieszkanie mające znajdować się w budynku, który jeszcze wciąż nie istnieje), w aneksie do umowy powinno znaleźć się szczegółowe wyliczenie elementów, których charakter powinien dać nam jakie takie pojęcie na temat spodziewanego standardu wykończenia.
Warto się nad tą listą pochylić, zwłaszcza że niektóre lokale okazują się tylko pozornie tańsze od innych, jeśli wziąć pod uwagę późniejsze koszty wykańczania ich na własną rękę. I odwrotnie – często tam, gdzie teoretycznie zapłacimy więcej za metr kwadratowy, w ramach „stanu deweloperskiego” uwzględnione zostaną np. drzwi wewnętrzne albo tzw. biały montaż (urządzenia sanitarne).
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)