Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Startuje letnia szkoła z Einsteinem na Politechnice Gdańskiej
Zobacz więcej zdjęć » |
Ostatnia wyjedzie 31 lipca. We wtorek - 23 czerwca, o godz. 12 - w progach naszej uczelni uczniów oficjalnie powita rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. To kolejna odsłona projektu „Za rękę z Einsteinem - Edycja II".
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Atrakcją tego lata mogą okazać się lekcje w plażowym laboratorium fizyki. - Pokażę uczniom, że prawa fizyki, które są zapisywane w skomplikowanych czasem wzorach, mają też swoje konsekwencje w naturze i że bawiąc się można wiele z nich odkryć samemu - zapewnia Dawid Kubacki, doktorant na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, inicjator wielkiego stoiska Edu_Fun na plaży w Jelitkowie.
W letniej szkole Einsteina uczą się gimnazjaliści z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Każda grupa spędzi w Gdańsku trzy dni. Uczniowie mają niecodzienną okazję poczuć się przez kilka dni jak prawdziwi studenci - zasiądą w politechnicznych salach wykładowych, a ćwiczenia laboratoryjne prowadzić będą dla nich nauczyciele akademiccy i studenci kół naukowych. Przygotowano im noclegi w domach studenckich.
Szkoła letnia organizowana jest w ramach projektu „Za rękę z Einsteinem - Edycja II", dzięki któremu gimnazja z wiejskich terenów trzech województw, otrzymują dofinansowanie na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Program ma na celu rozwijanie umiejętności uczniów z zakresu kompetencji kluczowych: matematyki, fizyki, chemii i języka obcego, rozumianych przez Unię Europejską jako dobre, praktyczne przygotowanie do życia. Zajęcia pozalekcyjne realizowane są podczas roku szkolnego w placówkach szkolnych. Za pieniądze z projektu można jednak również organizować wyjazdy badawczo-rozwojowe oraz konkursy przedmiotowe.
W drugiej edycji Einsteina udało nam się także udostępnić uczniom platformę cyfrową, dzięki której mogą korzystać z tzw. e-lekcji - cieszy się Jadwiga Galik, zastępca kierownika projektu. - Każdy z nich otrzymał swój własny login i uczy się, jak działają systemy kształcące na odległość.
Warto wiedzieć, że program „Za rękę z Einsteinem" rozrasta się w sensie terytorialnym, a co za tym idzie - przystępuje do niego coraz więcej szkół. W pierwszej edycji uczestniczyło 80 gimnazjów wiejskich województwa pomorskiego. II edycja objęła kolejne dwa województwa - kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Tym razem jest to więc 180 gimnazjów, po 60 z każdego województwa. Oznacza to, że z zajęć w kołach zainteresowań i ćwiczeniach wyrównawczych korzystało przez cały rok już prawie 30 tys. dzieci, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Na wyjazdową szkołę letnią typowano reprezentantów każdej szkoły. Na zakończenie roku szkolnego każdy z uczestników programu może liczyć na pamiątkę od Einsteina - koszulkę, daszek, smycz, linijkę czy inny gadżet.
Liderem projektu jest Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy współudziale Wydziału Chemicznego, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz Centrum Języków Obcych. Natomiast partnerami: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz firma BETACOM S.A, odpowiedzialna za stronę ICT.
Ideą całej akcji jest rozbudzanie ciekawości i zainteresowań młodych ludzi, aby nauczyli się praktycznego wykorzystania przyswojonej wiedzy - tłumaczy Jadwiga Galik. - Liczy się także kształtowanie postaw na przykład poprzez wyjazdy, które w sposób naturalny uczą funkcjonowania w nowym, nieznanym środowisku.
Projekt - którego budżet wynosi 38.821.890 i finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa - jest odpowiedzią na konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Departament Funduszy Strukturalnych. Należy do „Ponadregionalnych programów rozwijania umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), języków obcych, przedsiębiorczości". Realizowany jest w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet: III Wysoka jakość systemu edukacji, działanie: 3.3 Poprawa jakości kształcenia, poddziałanie: 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia, a jego realizację zaplanowano na lata 2008-2012.
Zapraszamy: Uroczysta inauguracja letniej szkoły z Einsteinem, z udziałem prof. Henryka Krawczyka, rektora PG, wtorek, 23 czerwca, godz. 12, hol przed Biblioteką Główną na parterze Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
Tego dnia otwarta zostanie także wystawa zdjęć dokumentujących wydarzenia związane z Einsteinem w każdej ze szkół biorących udział w akcji.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)