Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Stop infekcjom!

Stop infekcjom!
Zobacz więcej zdjęć »
Spośród wszystkich chorób zakaźnych, aż 80 % przenoszonych jest poprzez dotyk. Najnowsze badania naukowe dowodzą, że powierzchnie miedziane skutecznie hamują rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów.

Amerykańskie władze odpowiedzialne za politykę dotyczącą środowiska naturalnego oficjalnie potwierdziły znaczenie miedzi dla ochrony zdrowia ludzkiego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) oficjalnie zarejestrowała stopy miedzi jako substancje o właściwościach bakteriobójczych, które mogę chronić ludzkie zdrowie przed infekcjami bakteryjnymi.

Rejestracja poprzedzona była trwającymi rok, szeroko zakrojonymi testami laboratoryjnymi, które wykazały, że powierzchnie wykonane ze stopów miedzi są skuteczne w eliminowaniu pięciu różnych szczepów bakterii*, włączając w to szpitalnego supermikroba, jak czasem określa się metycylionoopornego gronkowca złocistego, czyli MRSA.

Testy dowiodły, że 99,9% bakterii umieszczonych na powierzchniach wykonanych ze stopów miedzi (zawierających 65% lub więcej czystej miedzi) zostało wyeliminowanych w ciągu 2 godzin.

Wnikliwa analiza 3 tys. próbek z wykorzystaniem pięciu różnych stopów miedzi została dokonana w laboratoriach współpracujących z EPA na terenie Stanów Zjednoczonych, w warunkach typowych dla pomieszczeń szpitalnych.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii umiera do 5 tys. osób w wyniku zakażeń szpitalnych. Kosztuje to Brytyjską Służbę Zdrowia (NHS) około 1 miliarda funtów rocznie. Według danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób każdego roku w Europie odnotowuje się 3 miliony przypadków zakażeń szpitalnych, z których około 50 tys. kończy się śmiercią.

W kilku szpitalach na całym świecie przeprowadzane są już testy, których celem jest potwierdzenie bakteriobójczych właściwości miedzi w warunkach klinicznych. Często dotykane przedmioty, takie jak: klamki drzwiowe, poręcze oraz armatura sanitarna, są zastępowane innymi, wykonanymi ze stopów miedzi, po to by zaobserwować, w jakim stopniu zmniejsza się nagromadzenie i przenoszenie chorobotwórczych patogenów.

Rejestracja dokonana przez EPA uczyniła miedź pierwszym surowcem, mogącym oficjalnie pretendować do miana substancji o działaniu zdrowotnym w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że na terenie tego kraju można legalnie promować produkty ze stopów miedzi pod kątem ich skuteczności w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Zatwierdzenie przez władze amerykańskie bakteriobójczych właściwości miedzi stanowi istotny krok w kierunku rozwoju jej zastosowań na rzecz ochrony zdrowia ludzkiego.

* Pięć rodzajów bakterii to

  1. Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty
  2. Enterobacter aerogenes - Gram-ujemna tlenowa pałeczka jelitowa
  3. Escherichia coli O157:H7 - pałeczka okrężnicy typu O157:H7
  4. Pseudomonas aeruginosa - Gram-ujemna pałeczka ropy błękitnej
  5. Metycylinooporny Staphylococcus aureus (MRSA)

Eksperyment z Birmingham

Na ciekawy eksperyment zdecydował się szpital Selly Oak w Birmingham, borykający się z problemami infekcji gronkowca. Ten specjalistyczny ośrodek urazowy przeprowadził testy kliniczne. Na ogólnym oddziale medycznym, tabliczki dotykowe na drzwiach oraz klamki, które normalnie wykonane są ze stali nierdzewnej, zastępowane są miedzianymi. Na miedziane zamieniono również krany i inne łazienkowe urządzania sanitarne.

Prof. Tom Elliott, Dyrektor Kliniczny Selly Oak Hospital w Birmingham: - To bardzo, bardzo ekscytujące, jeśli okaże się, że właściwości miedzi są tak skuteczne w środowisku szpitalnym jak wykazały to badania laboratoryjne w Southampton, a także w naszych własnych laboratoriach w Birmingham. Wówczas możemy powiedzieć, że miedź oferuje ogromny potencjał w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji. Byłoby fantastycznie jeśli okazałoby się że miedź jest w stanie nam to zapewnić.

Irlandzki szpital jako pierwszy wykorzystuje miedź do walki z infekcjami

Jeden z irlandzkich szpitali jako pierwszy na świecie zdecydował się wykorzystać wyniki najnowszych badań naukowych i zastosować w całej jednostce miedziane klamki o właściwościach higienicznych. Działanie to ma na celu obniżenie liczby zakażeń szpitalnych, takich jak MRSA, oraz zapewnienie pacjentom szpitala najlepszej możliwej ochrony przed tego rodzaju infekcjami.

Prywatny szpital St Francis, jednostka licząca 140 łóżek, znajdująca się w Mullingar, w Hrabstwie West-meath, oraz stowarzyszony z nim dom opieki, St Clair's, podjęły taką decyzję po przeanalizowaniu nieod-partych dowodów, jakie stanowią wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w szpitalu Selly Oak w Birmingham. Badania te wykazały, iż na miedzianych powierzchniach przedmiotów takich jak krany, deski sedesowe oraz klamki skażenie bakteryjne może zostać obniżone o 90 do 100%.

Dyrektor Generalny szpitala, a zarazem Dyrektor ds. Pielęgniarstwa, Noeleen Sheridan, wyjaśnia tę przełomową decyzję: „Wszystkie instytucje służby zdrowia są w pełni świadome zagrożeń płynących z rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wysokich kosztów związanych z negowaniem tych zagrożeń. Oszacowano, iż 80% infekcji jest przenoszonych przez dotyk, dlatego też zredukowanie do minimum liczby zarazków na powierzchniach takich jak klamki z pewnością wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji. Nasza decyzja by wyposażyć szpital w produkty wykonane z miedzi posiadającej właściwości przeciwdrobnoustrojowe oparta jest na tym przekonaniu, oraz na niezbitych dowodach, jakimi są wyniki badań klinicznych przeprowadzonych w Selly Oak."

Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa NHS Foundation Trust, a jednocześnie kierownik badań klinicznych prowadzonych w Selly Oak z wykorzystaniem miedzi, profesor Tom Elliott, z uniwersyteckiego szpitala w Birmingham, uważa, że metal ten może odegrać kluczową rolę w przyczynieniu się do ograniczenia ilości zakażeń szpitalnych.

„Badania laboratoryjne wykazały, że MRSA oraz drobnoustroje typu Clostridium difficile giną znacznie szybciej w momencie zetknięcia się z powierzchnią zawierającą miedź, niż na powierzchniach zwyczajowo stosowanych w szpitalach. Jest to niezwykle ekscytujące odkrycie i może dostarczyć Narodowej Służbie Zdrowia dodatkowego środka, który pozwoli skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się zakażeń szpitalnych."

Stosowanie miedzi jako zdrowotnego środka profilaktycznego jest coraz szerzej akceptowane. Miedź jest pierwszą powierzchniowo czynną substancją stałą zarejestrowaną przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) z racji na dowiedzione naukowo korzyści dla zdrowia publicznego - przyczynia się ona do obniżenia skażenia powierzchni pomiędzy jednym a drugim czyszczeniem. Wykazano, iż na przeciwdrobnoustrojowych powierzchniach z miedzi w ciągu dwóch godzin ginie więcej niż 99,9% określonego szczepu bakterii (dotyczy to także superbakterii MRSA). Nawet w przypadku kolejnych skażeń powierzchnie te są w stanie eliminować ponad 99% bakterii.

Noeleen Sheridan wyjaśnia osobom, które są odpowiedzialne za zapobieganie i kontrolę infekcji, związek ww. informacji z decyzją szpitala: „Miedziane powierzchnie dotykowe służą jako dodatkowa linia obrony przed zakażeniami w stosunku do ogólnie przyjętych środków higieny. Inicjatywa ta jest częścią naszego zobowiązania do poprawy jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów poprzez efektywne zarządzanie ryzykiem oraz kontrolę infekcji."

Podczas gdy szpital St Francis stał się pionierem w stosowaniu produktów z miedzi, wydaje się, że inne ośrodki służby zdrowia nie pozostaną w tyle. Architekci zajmujący się wyborem wyposażenia dla jednostek służby zdrowia w Anglii zaczęli uwzględniać przeciwdrobnoustrojową miedź w swych specyfikacjach, wiele projektów remontowych oczekuje na realizację w ośrodkach całej Narodowej Służby Zdrowia w 2010 roku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MeritumPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »