Dom » Architektura

Szklane obiekty akademickie – otwarte na świat

Szklane obiekty akademickie – otwarte na świat
Zobacz więcej zdjęć »
Nowoczesne szklane obiekty polskich uczelni wyższych coraz szybciej zastępują poszarzałe budynki, oferując nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim jasne, designerskie przestrzenie, sprzyjające nauce i pracy twórczej.

Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Poznańska Akademia Medyczna w Białymstoku czy Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – coraz więcej polskich uczelni stawia dziś na nowoczesną architekturę, której istotnym elementem jest szkło. Transparentne elewacje wkomponowują budynki w istniejącą przestrzeń miast, podkreślając nowoczesny charakter uczelni. Szklane ściany, dachy i podłogi łączą świat nauki z otaczającym krajobrazem, doświetlają, zapewniają komfortową temperaturę czy akustykę. Przy okazji zmniejszają energochłonność budynków i koszty eksploatacji.

Bliżej tętna miasta i słonecznej zieleni                                                                     

Kontakt z otaczającym, pełnym życia miastem był głównym założeniem projektowym nowego budynku Wydziału Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW, wybudowanego na warszawskim Powiślu. Gładka szklana fasada od strony ul. Dobrej jest w założeniu lustrem dla charakterystycznego budynku biblioteki uniwersyteckiej (BUW). Dzięki niej oba obiekty tworzą wspólną przestrzeń odpowiadającą ich randze. W przeszkleniach zastosowano szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear T o wysokiej transparentności i neutralności, umożliwiając harmonijnie przenikanie holu uczelni i zewnętrznego otoczenia, a także ich wzajemne oddziaływanie. Szklana fasada budynku, od strony ul. Lipowej, gdzie zlokalizowano ciąg czytelni wszystkich Katedr i Instytutów, przenosi studentów w klimat przyrody. Wykorzystane tu barwne przeszklenia z hartowanego szkła laminowanego z zastosowaniem kolorowych folii w kolorze żółtym i odcieniach zielonego (Pilkington Optilam™ I Zielony T i Pilkington Optilam™ I Żółty T), rozdzielono nachylonymi delikatnie ukośnymi listwami. „Przypominająca żywopłot elewacja w swej geometrii odnosi się do jego struktury. Przez nieregularne «gałązki» można zobaczyć co dzieje się w środku, zachowując poczucie intymności” – mówi arch. Magdalena Iżewska, współautorka koncepcji budynku w Kuryłowicz & Associates. „Podwójna szklana ściana, której warstwa zewnętrzna oszklona została zielonym i żółtym szkłem laminowanym, daje wrażenie przebywania w naturalnej zieleni. Jednocześnie redukuje ilość ciepła dostającego się poprzez szklane ściany obiektu, w którym z racji funkcji oświetlenie naturalne jest niezbędne, pozwalając na uzyskanie delikatnie kolorowej przestrzeni wewnętrznej".

Żółte i zielone szkło marki Pilkington, kontrastujące z ciemną fasadą, jest także znakiem rozpoznawczym budynku Instytutu Technologii Żywienia i Gastronomii w Łomży. Uzyskana w efekcie gra światła i barw tworzy przyjazne, sprzyjające studentom środowisko i wyjątkową atmosferę uczelni.

Światło i optymalna temperatura sal wykładowych

Budynek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Białymstoku przykuwa uwagę transparentnym przeszkleniem, górującym nad masywną konstrukcją podstawy budynku. W gmachu znajduje się większość z 18 zakładów należących do wydziału, kształcących przyszłych dietetyków, fizjoterapeutów, położne czy ratowników medycznych. „Oprócz aspektów wizualnych, głównym założeniem dla szklanych elewacji było zapewnienie dostępu światła dziennego do sal seminaryjnych, położonych na trzech kondygnacjach” – mówi arch. Jan Kabac z pracowni ARKON, autor projektu architektonicznego. „Jednocześnie duża powierzchnia przeszkleń i ich lokalizacja od strony południowej, stawiały wymóg ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, w okresie wiosenno-letnim”. Spełnienie założeń umożliwiło zastosowanie szyb zespolonych, złożonych z hartowanego przeciwsłonecznego szkła o zielonym zabarwieniu Pilkington Eclipse Advantage™ EverGreen T od zewnątrz i szkła pokrytego niskoemisyjną powłoką od wewnętrznej strony. Zastosowana kombinacja chroni wnętrza obiektu przed słońcem i zwiększa izolacyjność cieplną fasad. Jej efektem jest niższe zużycie energii koniecznej do ogrzewania pomieszczeń wykładowych i chłodzenia w okresie upałów. Aby uzyskać jak najwyższą efektywność te same szyby wykorzystano w oknach budynku, a także w przeszklonym dachu, który doświetlił foyer przed dużym audytorium, gdzie spotykają się studenci.

Podobnie przemyślane rozwiązanie i szyby zespolone Pilkington Insulight Sun zastosowano w budynku Centrum Naukowo-Badawczego Wydziału Elektrycznego Politechniki we Wrocławiu. W pełni przeszklona fasada pozwoliła na harmonijne wkomponowanie obiektu pomiędzy istniejący socrealistyczny obiekt, a blok z lat siedemdziesiątych. Dzięki wykorzystaniu kombinacji szkła przeciwsłonecznego i szkła z niskoemisyjną powłoką odwiedzający centrum studenci mogą cieszyć się widokiem na zewnątrz i dostępem światła do wnętrz, a uczelnia mniejszym zużyciem energii.

Efektownie i bezpiecznie                               

Przeszklenia są ważnym elementem architektury Centrum Wykładowego Politechniki w Poznaniu. Obiekt składa się z trzyczęściowego budynku oraz szklanych pasaży rozchodzących się promieniście z kolistego placu przed wejściami głównymi. Dzięki przeszklonym ścianom zachodniej fasady, pełnią one rolę osi widokowych skierowanych na charakterystyczne punkty miasta. Fasadę wykonano z szyb zespolonych złożonych z hartowanego szkła przeciwsłonecznego o odpowiednio dobranej zielonej kolorystyce oraz szkła z powłoką niskoemisyjną Pilkington Optitherm. W tym samym budynku szkło marki Pilkington znalazło zastosowanie także w licznych przeszkleniach wewnętrznych. Wykorzystano w nich bezpieczne szkło laminowane, szkło dźwiękochłonne, a także ognioochronne szkło Pilkington Pyrostop®  i szyby zespolone Pilkington Pyrodur®, które w przypadku pożaru stanowią skuteczną barierę dla dymu, gorących gazów i płomieni, chroniącą przed przenikaniem promieniowania cieplnego. Postęp w technologii produkcji i przetwórstwa szkła sprawia, że zarówno wielkoformatowe elewacje, jak i przeszklenia wewnętrzne umożliwiają spełnienie wizualnych założeń projektantów, pełniąc przy tym wiele dodatkowych funkcji i zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa. Eleganckie i nowoczesne obiekty akademickie korespondują z prestiżem uczelni, zaawansowaniem technologicznym i wysokim poziomem kształcenia przyszłych inżynierów, filologów czy lekarzy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »