Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Szkolne oszczędzanie

Za nami ulubiony okres w życiu naszych dzieci, czyli wakacje. Już na dniach nasi podopieczni wybiorą się do swoich szkół w celu zgłębiania wiedzy z dziedziny matematyki, polskiego, fizyki czy też innych ciekawych przedmiotów.

W tym jakże ważnym momencie warto się jeszcze zastanowić, czy wrzesień nie jest aby dobrym momentem do rozpoczęcia nauki finansów. Co jak co, ale pieniądze towarzyszą nam przez całe życie, więc im wcześniej zaczniemy poznawać ich tajniki, tym lepiej.

Zarządzania pieniędzmi najlepiej uczyć się w praktyce. Jeśli chodzi o edukację naszych dzieci, to doskonale sprawdza się dawanie kieszonkowego. Ta pierwsza własna gotówka pozwala im bowiem na naukę planowania wydatków, zarządzania dostępnym kapitałem czy też nawet oszczędzania – jeśli zostaną im jakieś zaskórniaki.

Do prezentowania dziecku skomplikowanego świata finansów warto także używać łatwo zrozumiałych instrumentów, w których sami lokujemy swoje oszczędności. Jednym z najpopularniejszych i bardzo czytelnych są chociażby obligacje skarbowe. Papiery te nie dość, że są uznawane za najbezpieczniejsze (gwarancja Skarbu Państwa), to jeszcze cechuje je wyjątkowa prostota. Nabywca takich obligacji w zamian za ulokowanie w nich swoich pieniędzy otrzymuje stosowne wynagrodzenie w postaci odsetek. Proste, prawda?

Na rozpoczęcie przygody z obligacjami nie trzeba wcale czekać, bo do sprzedaży trafiły właśnie kolejne serie tych instrumentów. Posiadacze nadwyżek finansowych mogą wybierać spośród papierów
o dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnim okresie zapadalności. Dokładny opis oferowanych obligacji przedstawia się następująco:

-        DOS0917, czyli dwuletnie obligacje o stałym oprocentowaniu wynoszącym 2 proc. w skali roku,

-        TOZ0918, czyli trzyletnie obligacje, których oprocentowanie jest równe stopie WIBOR 6M i w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym wynosi 2,10 proc.,

-        COI0919, czyli obligacje czteroletnie, w których odsetki są naliczane raz w roku a ich wysokość zależy od aktualnej stopy inflacji powiększonej o marżę w wysokości 1,25 proc. (w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie wynosi 2,30 proc.),

-        EDO0925, czyli obligacje dziesięcioletnie, których oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi 2,50 proc., a w pozostałych okresach jest sumą wskaźnika inflacji i marży na poziomie 1,50 proc.

Osoby zainteresowane ulokowaniem swoich nadwyżek finansowych w obligacjach skarbowych mogą to zrobić poprzez zakup tych papierów w każdym oddziale banku PKO BP, w punktach obsługi klientów domu maklerskiego należącego do tego banku, na portalu zakup.obligacjeskarbowe.pl a także przez infolinię dzwoniąc pod numer 801 310 210 bądź +48 81 535 66 55.

Jacek Kasperczyk

Analityk porówywarki finansowej Comperia.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »