Gospodarka » Przemysł
Szyb GG-1 wchodzi w etap mrożenia
Zobacz więcej zdjęć » |
Mrożenie górotworu to najbardziej emocjonujący fragment budowy szybu. Przygotowania do mrożenia GG-1, 31. szybu Zagłębia Miedziowego, trwają od dawna. W ubiegłym roku powstało 40 otworów mrożeniowych, które następnie wypełniono solanką, przygotowana została stacja agregatów o mocy chłodniczej ponad 3 MW, wykonano także pomiary bazowe.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Z początkiem 2013 roku rozpoczął się rozruch stacji mrożeniowej. Do agregatów trafiło 1,8 tony amoniaku (czynnika chłodniczego). Najpierw tłoczona solanka miała temperaturę minus 15 stopni Celsjusza, obecnie wynosi ona minus 30 stopni. Dzięki temu płaszcz mrożeniowy osiąga odpowiedni rozmiar i jakość. Proces mrożenia poprzedza główny etap inwestycji, czyli bezpośrednie głębienie szybu.
- Budowa szybów z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu jest specjalizacją PeBeKa, z powodzeniem stosujemy ją już od 50 lat przy budowie szybów dla KGHM Polska Miedź - mówi Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Metoda ta pozwala zabezpieczyć szyb przed zalaniem wodami gruntowymi i bezpiecznie przebić się przez warstwę wodonośną. GG-1 ma mieć docelowo ponad 1300 metrów, będzie szybem o rekordowo głębokiej strefie zamrożenia.
Oprócz rozpoczęcia mrożenia na placu budowy GG-1 równolegle prowadzonych jest wiele innych prac. Na wieży szybowej GG-1 trwa instalowanie kolejnych elementów wyciągowych. Prace spawalnicze prowadzone są na poziomie kół linowych pomostu roboczego (na wysokości 34 metrów) oraz kół linowych maszyn wyciągowych (38,5 metra). Dwie ostatnie wciągarki bębnowe wolnobieżne trafiły już na swoje miejsce. Specjaliści PeBeKa przygotowują także do zabudowy zestawy kół linowych o średnicy 1250 mm, będące elementem wciągarek. Szyb GG-1 zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości ok. 500 m na północny zachód od centrum Kwielic. To trzydziesty pierwszy szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź S.A. - umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych złóż w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I i II. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1, którego budowa ruszyła latem 2010 roku i przewidziana jest na siedem lat, to głębokość - około 1 350 metrów, średnica w świetle obudowy 7,5 m. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A.
Nadesłał:
izastraczek
|
Komentarze (0)