Społeczeństwo » Społeczeństwo
Tajemnica adwokacka, czyli co warto o niej wiedzieć
Zobacz więcej zdjęć » |
Realizacji słusznych celów publicznych służy w tym zakresie instytucja tajemnicy zawodowej. Zasada tajemnicy adwokackiej to termin prawniczy, wprowadzony ustawą z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 1999).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Zasada nakłada na adwokata obowiązek zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności zawodowych w interesie osób korzystających z tej pomocy. Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Innymi słowy wszystkie osoby korzystające z pomocy adwokata mogą mieć pewność, iż zostaną zachowane w tajemnicy wszelkie okoliczności, które wiążą się z udzielaną im przez adwokata poradą prawną lub prowadzoną sprawą.
Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę. Warto również dodać, iż obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. Są jednak sytuacje w których adwokat tychy może zostać zwolniony z tego obowiązku. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w zakresie określonym tymi przepisami. Za niedochowanie tajemnicy adwokatowi grożą bowiem surowe konsekwencje dyscyplinarne, włącznie z wydaleniem z zawodu.
Więcej informacji o tajemnicy adwokackiej na stronie http://adwokat-szajdak.pl/dlaczego-adwokat
Nadesłał:
Poradyonline
|
Komentarze (0)