Społeczeństwo » Społeczeństwo

Tajemnica adwokacka, czyli co warto o niej wiedzieć

Tajemnica adwokacka, czyli co warto o niej wiedzieć
Zobacz więcej zdjęć »
Właściwe prowadzenie sprawy przed Sądem niejednokrotnie wymaga od adwokata, czyli osoby wykonującej zawód zaufania publicznego, uzyskania od swoich klientów informacji, które są ściśle związane z ich życiem osobistym, rodzinnym , popełnionymi przez nich przestępstwami lub wykroczeniami.

Realizacji słusznych celów publicznych służy w tym zakresie instytucja tajemnicy zawodowej. Zasada tajemnicy adwokackiej to termin prawniczy, wprowadzony ustawą z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 1999).

Zasada nakłada na adwokata obowiązek zachowania w poufności informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności zawodowych w interesie osób korzystających z tej pomocy. Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Innymi słowy wszystkie osoby korzystające z pomocy adwokata mogą mieć pewność, iż zostaną zachowane w tajemnicy wszelkie okoliczności, które wiążą się z udzielaną im przez adwokata poradą prawną lub prowadzoną sprawą.

Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę. Warto również dodać, iż obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. Są jednak sytuacje w których adwokat tychy może zostać zwolniony z tego obowiązku. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – w zakresie określonym tymi przepisami. Za niedochowanie tajemnicy adwokatowi grożą bowiem surowe konsekwencje dyscyplinarne, włącznie z wydaleniem z zawodu.

Więcej informacji o tajemnicy adwokackiej na stronie http://adwokat-szajdak.pl/dlaczego-adwokatRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradyonline

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
Anna Maria Jopek gościem w krakowskim Empiku, 22.10, godz.:18:00, Empik Bonarka
Warsztaty z glinką, 20.10, godz:12:00, Empik Bonarka, Kraków
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »