Społeczeństwo » Społeczeństwo

Dualizm zawodów prawniczych

Dualizm zawodów prawniczych
Zobacz więcej zdjęć »
Wydaje się, że każdy wie na czym polega praca adwokata, czym on się zajmuje. Czy tak jest w rzeczywistości? Gdyby tak zapytać zwykłego statystycznego Polaka?

Sam zawód kojarzy się z długimi latami nauki, sądami i problemami. Bo tak naprawdę tylko wtedy zwracamy się do adwokata. Oczywiście jest w tym sporo racji, sama nazwa zawodu wywodzi się od łacińskiego advocare, czyli wzywać pomoc.
 
Z jakimi problemami zwrócić się do adwokata?
 
To w jakich sprawach może pomóc adwokat, jest określone przez prawo o adwokaturze. Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze reguluje wszelkie kwestie związane z zasadami:
- wykonywania zawodu adwokata,
- wpisu i skreślenia z listy adwokatów,
- odbywania aplikacji adwokackiej, a także odpowiedzialności dyscyplinarnej,
a także reguluje działalność izb adwokackich oraz organy adwokatury.
 
Według ustawy praca adwokata polega świadczeniu pomocy prawnej, która obejmuje następujące kwestie: porady prawne, występowanie przed sądami i urzędami, sporządzenie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych. 
 
Z jakimi problemami można zwrócić się do radcy prawnego?
 
W prawie polskim przewidziany jest jeszcze jeden zawód, który może świadczyć pomoc prawną na mocy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Tak jak w wyżej wspomnianej ustawie, ta również reguluje wszelkie sprawy związane z zawodem radcy prawnego.
W tym jednak wypadku pomoc prawna rozumiana jest jako porady prawne, sporządzanie opinii prawych i opracowywani projektów aktów prawnych, występowanie przed sądami i urzędami, z wyjątkiem spraw karnych i karnoskarbowych. To jest podstawowa różnica między tymi dwoma zawodami. W wyniku zmian w prawie w 2007 roku, radca prawny ma również możliwość reprezentowania stron w sprawach rodzinnych (m.in. radcy mają możliwość występowania w sprawach rozwodowych).
 
W związku z pokrywającym się zakresem obowiązków, oprócz możliwości występowania radcy prawnego w sprawach karnych i karnoskarbowych, powstaje tak zwany dualizm zawodów prawniczych. Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, gdzie występuje taka sytuacja. 
 
Warto wspomnieć również o zawodzie adwokata kościelnego. Jest to osoba świecka lub duchowna, która występuje w procesach kościelnych. Obecnie najczęściej związana jest z procesami o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Adwokat kościelny ma być katolikiem oraz musi mieć ukończone studia z zakresu prawa kanonicznego, a także posiadać tytuł licencjata kościelnego. Ten typ adwokata powinien znajdować się na liście adwokatów przy odpowiednim sądzie diecezjalnym, tak aby każdy wierny miał prawo do korzystania z usług adwokata.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradyonline

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »