Gospodarka » Przemysł
Technologia produkcji gazów PRISM® firmy Air Products w zakładzie ArcelorMittal
Zobacz więcej zdjęć » |
Wdrożenie to jest skutkiem podpisanej w lipcu 2012 roku umowy między ArcelorMittal a Air Products. Na decyzję firmy ArcelorMittal wpłynęło nie tylko 50-letnie doświadczenie Air Products w tej branży, ale również modułowa konstrukcja oraz niezawodność oferowanych urządzeń.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Adgar ma kierownika sprzedaży usług przechowywania danych w swojej serwerowni
- Mleko modyfikowane GERBER Odkryciem Roku 2012 w programie "Laur Konsumenta"
- Kampania informacyjna programu "Wiem, co wybieram" ponownie z Clear Channel
- Richard Clare zostanie uhonorowanynagrodą 2012 CEEQA Lifetime Achievement Award
Firma Air Products opracowała serię niewielkich generatorów on-site o niskiej do średniej wydajności, opartych na reformowaniu metanu parą wodną (SMR). Technologia SMR Air Products efektywnie i ekonomicznie przekształca parę i lżejsze węglowodory, takie jak metan, w wodór i dwutlenek węgla. Generatory wodoru PRISM® zapewniają przy tym wiele korzyści. W przypadku odbiorców w odległych lokalizacjach stanowią one źródło gazu przemysłowego alternatywne wobec dostaw wodoru w cysternach. Zmniejszają także koszty logistyczne, a co za tym idzie ślad węglowy związany z regularnymi kursami cystern i skutecznie eliminują ryzyko nieterminowych dostaw.
Ponieważ zakład ArcelorMittal w Saint Chély d'Apcher nie jest przystosowany do magazynowania dużych ilości gazowego wodoru, opracowana przez Air Products modułowa koncepcja trzech generatorów wodoru stanowi korzystne rozwiązanie alternatywne.
„System zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby nawet w chwili wyłączenia jednego generatora, pozostałe moduły i zbiorniki rezerwowe gwarantowały nieprzerwaną pracę, utrzymując wymaganą wydajność. Instalacja jest niezawodna i elastyczna, ponieważ każdy generator może pracować na 50 procent wydajności, zapewniając przepływ gazu od 50 Nm3/h do 300 Nm3/h" - powiedział Dave Guro, kierownik produktu ds. wytwarzania i oczyszczania wodoru na świat w firmie Air Products.
Oprócz wodoru firma Air Products dostarcza również do zakładu ArcelorMittal azot o wysokiej czystości wyprodukowany przez kriogeniczny generator PRISM®, wykorzystujący unikalną technologię destylacji. W celu zapewnienia ciągłych dostaw gazu zainstalowano dwa rezerwowe zbiorniki azotu i cztery parownice wspomagające generator.
Zarówno wodór jak i azot są używane na linii wyżarzania zakładu w Saint Chély d'Apcher do produkcji stali elektrycznych NGO, które znajdują zastosowanie między innymi w produkcji silników elektrycznych i turbin wiatrowych. To rozwiązanie nie tylko zwiększa produkcję wysokogatunkowych wyrobów stalowych firmy ArcelorMittal, ale także przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla w zakładzie. Ponadto opracowana przez firmę Air Products solidna koncepcja produkcji gazów on-site zapewnia ArcelorMittal znaczące oszczędności poprzez usprawnienie pracy zakładu i skrócenie czasu potrzebnego na rozruch.
Obecnie Air Products zapewnia wsparcie techniczne i obsługę telemetryczną wdrożonych rozwiązań. Cały system jest obsługiwany przez Centrum Obsługi Operacyjnej firmy Air Products we Francji, gdzie doświadczeni operatorzy monitorują kluczowe wskaźniki w trybie 24/7 w celu zagwarantowania płynnej i bezpiecznej pracy zakładu oraz wymagań dotyczących konserwacji.
Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Od ponad 70 lat rozwiązania firmy pozwalają klientom zwiększać produktywność, zmniejszać zużycie energii oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Air Products jest notowany w rankingach najbardziej innowacyjnych na świecie firm opracowanych przez Thomson Reuters i Forbes. Ponad 20 tysięcy pracowników Air Products w ponad 50 krajach dostarcza innowacyjne rozwiązania: półprzewodniki, wodór wykorzystywany w rafineriach, procesy gazyfikacji węgla, skraplanie gazu ziemnego oraz zaawansowane powłoki i kleje. Korzystają z nich klienci z sektorów energetycznego, ochrony środowiska oraz prowadzący działalność na rozwijających się rynkach. W roku fiskalnym 2013 przychody ze sprzedaży Air Products wyniosły 10,2 miliarda dolarów amerykańskich. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która prowadzi działalność w Polsce od ponad 20 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.airproducts.com.pl.
Nadesłał:
Jarosław Soroczyński
|
Komentarze (0)