Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Tomaszów Mazowiecki znalazł sposób na elektrośmieci!

Tomaszów Mazowiecki znalazł sposób na elektrośmieci!
Zobacz więcej zdjęć »
Udział Tomaszowa Mazowieckiego w ogólnopolskim programie „Moje miasto bez elektrośmieci”, oznacza dla miasta stworzenie sprawnego oraz bezpłatnego dla mieszkańców systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Korzyści odniesie też 10 miejscowych szkół podstawowych.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci", kompleksowo łączy rzetelną zbiórkę elektrośmieci oraz elementy edukacyjne, które służą podniesieniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Jest też  odpowiedzią na potrzeby Gminy - Miasto Tomaszów Mazowiecki, wynikające z zapisów prawnych (m.in. nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawa o ZSEE). Takie współdziałanie samorządu i wyspecjalizowanej organizacji odzysku, umożliwia nie tylko sprawne i rzetelne wsparcie w realizacji ustawowych obowiązków, ale również pomaga mieszkańcom zadbać o poprawę stanu środowiska. Ważna jest jednak w tym zakresie odpowiednia edukacja, która jest niezbędnym spoiwem łączącym oba elementy.

Miasto nie poniesie żadnych kosztów

Wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci" w Gminie Miasto Tomaszów Mazowiecki jest kolejnym krokiem do wdrożenia zapisów ustawy o zachowaniu czystości i porządku.

Zapewnienie mieszkańcom komfortowej możliwości gospodarowania odpadami jest dla władz miasta Tomaszowa Mazowieckiego sprawą priorytetową. Cieszymy się, że współpraca z ElektroEko pozwoli nam na kompleksowe rozwiązanie problemu elektrośmieci.  Ze swej strony będziemy dokładać wszelkich starań, by mieszkańcy w prawidłowy sposób postępowali z odpadami, które nie są już im potrzebne. Jestem przekonana, że damy dobry przykład innym gminom, które jeszcze nie rozwiązały problemu elektrośmieci  na swoim terenie - komentuje Barbara Misiurska, Naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta.  

Co istotne, miasto nie będzie ponosiło kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci". Te bierze na siebie ElektroEko, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu - działamy jako organizacja not - for - profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców - zarówno dorosłych jak i tych uczęszczających do szkół - mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko. 

Zbiórka elektrośmieci = korzyści dla szkół

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci" oznacza konkretne korzyści dla tomaszowskich szkół podstawowych. Do programu zgłosiło się 10  placówek. Angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci", mogą one korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.

Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko. Ich adresy można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Co warte podkreślenia - udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub samorząd! - mówi Anna Podsiadło z ElektroEko, koordynująca projekt „Moje miasto bez elektrośmieci". 

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania, szkołom przydzielane będą kupony. Te z kolei przeliczane na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy - według potrzeb szkół.

W Tomaszowie Mazowieckim będzie funkcjonował punkt zbierania:

AdresGodziny działania
Ul. Warszawska 111Pon – Pt 8:00-18:00 Sob. 8:00 – 14:00

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktu zbierania prowadzonego przez ElektroEko, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Oddając elektrośmieci do wskazanego punktu mieszkańcy mogą odbierać kupony, które szkoły będą mogły następnie wykorzystać w ramach Funduszu Oświatowego.

Jak jeszcze oddać elektrośmieci? Na przykład bezpłatnie i prosto z domu!

Wdrożenie przez władze Tomaszowa Mazowieckiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci" oznacza, że mieszkańcy miasta będą mieli też kilka innych możliwości prawidłowego oddania elektrośmieci.

Posiadacze dużych elektrośmieci (np. lodówek, pralek, telewizorów powyżej 24 cali, zamrażarek, kuchenek elektrycznych czy zamrażarek) będą mogli zamówić bezpłatną usługę ich bezpośredniego odbioru z domu. Program powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, którzy często kupując nowy, duży sprzęt AGD są zmuszeni płacić za zabranie starego nawet 60 zł - podkreśla Anna Podsiadło z ElektroEko.

Aby zamówić usługę bezpośredniego odbioru z domu wystarczy wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub zadzwonić pod infolinię 2222 333 00 (koszt połączenia według stawki operatora).  W ustalonym terminie po sprzęt zgłosi się ekipa ElektroEko, która odbierze go bezpłatnie. Za sprzęt odbierany z domu kupony z Funduszu Oświatowego nie są wydawane. 


Aby sprawnie przeprowadzić proces odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci z domu sprzęt powinien być przygotowany do transportu. Oznacza to, że musi być odłączony od instalacji elektrycznej (np.: lodówki), gazowej (np.: kuchenki) czy też wodociągowej (np.: pralki). Dzięki temu pracownicy ElektroEko będą mogli szybko wynieść niepotrzebny zużyty sprzęt. A to przełoży się na liczbę realizowanych każdego dnia zleceń.


Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer
2222 333 00.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ElektroEko
http://www.elektroeko.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »