Dom » Architektura

TOP 5 FIŃSKIEGO BUDOWNICTWA

TOP 5 FIŃSKIEGO BUDOWNICTWA
Zobacz więcej zdjęć »
Fiński minimalizm to pionierskie podejście do projektowania. Funkcjonalna architektura, zrównoważony rozwój tkanki miejskiej oraz troska o komfort mieszkańców to nieodłączne elementy fińskiego budownictwa.

W Polsce te wartości będzie wcielać w życie firma deweloperska YIT Development, która aktywnie poszukuje atrakcyjnych działek pod budownictwo mieszkaniowe w Warszawie oraz innych polskich miastach. Proste, nowoczesne oraz zrównoważone projekty to główne walory planowanych inwestycji. Na czym polega zatem fenomen fińskiego stylu i jakie są jego korzyści? Oto TOP 5 fińskiego budownictwa.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Prosty design

Pomysłowość i funkcjonalność to domena fińskiego budownictwa. Mieszkania wyrażają bowiem doskonały kompromis pomiędzy estetyką a praktycznością. Jasne i przestrzenne wnętrza oraz minimalistyczny design sprawiają, że każdy centymetr kwadratowy mieszkania staje się wygodny i funkcjonalny. Zaś prosta a zarazem nonszalancka dekoracja ożywia pomieszczenia, tworząc w nich ciepłą oraz przytulną atmosferę.

 

Jasne palety kolorów

Esencją fińskiego budownictwa jest także światło oraz spokojne palety kolorów. Białe ściany doskonale odbiją światło słoneczne sprawiając, iż pomieszczenia stają się bardziej otwarte i czyste. Lekka kolorystyka sprzyja również wyciszeniu i relaksowi. W kolorystycznej hierarchii znajdują się również głębokie szarości, chłodne błękity oraz pudrowe róże. Intensywne kolory pojawiają się natomiast w dodatkach, takich jak zasłony, poduszki czy obrazy.

 

Wielkoformatowe okna

To w Finlandii podstawa. Światło docierające bowiem do mieszkania nadaje mu nie tylko blasku, ale także świeżości i elegancji. Pomieszczenia stają się optycznie większe, zwiększając tym samym komfort mieszkania. Wielkoformatowe okna poszerzają także perspektywę na otaczające środowisko. „W ciągu ostatnich 5-6 lat, zaobserwowaliśmy redukcję zużycia energii w nowych mieszkaniach o 50 procent. W przyszłości powinniśmy zatem koncentrować się na aspektach, które posłużą zarówno środowisku, jak i samym mieszkańcom.” - mówi Tero Karislahti, wiceprezes YIT.

 

Naturalne surowce

W fińskim budownictwie stosowane są zazwyczaj podłogi z białego drewna, brzozy, sosny lub z płytek szarego kamienia. Wykorzystywane materiały produkowane są z myślą o środowisku, bez jakichkolwiek substancji chemicznych. Pozyskiwanie drewna odbywa się natomiast zgodnie z przyjazną gospodarką leśną. Ponadto, aby drewno zachowało swój pierwotny styl, pokrywane jest specjalistycznym olejem. Dzięki temu widoczny jest jego naturalny zarys. Fińskie wnętrza są zatem nie tylko ekologiczne, lecz również przyjazne zielonym technologiom. Dzięki nim, mieszkania posiadają niski współczynnik przenikalności cieplnej, zmniejszając tym samym ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Do redukcji zużycia energii przyczyniają się również nowe usługi cyfrowe. “Konsumpcja elektryczności, wody oraz ciepła może być automatycznie monitorowana w czasie rzeczywistym, w sposób, który uczy mieszkańców postaw przyjaznych środowisku” – mówi Santtu Hulkkonen, architekt YIT z grupy Solved.fi.

 

Sauny

W Finlandii jest ich ponad dwa miliony! Są popularnym miejscem spotkań i relaksu ludzi w różnym wieku. Temperatura powietrza w fińskiej saunie wynosi ok. 70-90°C, zaś wilgotność powietrza osiąga nawet 25-35%. Dzięki temu ma ona pozytywny wpływ na funkcję całego organizmu. Zwiększa bowiem odporność na infekcje, poprawia przemianę materii (nawet o 40%), a także pozytywnie wpływa na krążenie krwi i elastyczność stawów. Fińskie sauny wykonane są ze specjalnych gatunków drewna, odpornych na ogromne różnice temperatur.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »