Kultura, sztuka » Kultura

Trzy nowości Nowego Świata

Trzy nowości Nowego Świata
Zobacz więcej zdjęć »
Trzy nowości książkowe pojawią się niebawem nakładem wydawnictwa Nowy Świat.

„Szklanka na pająki” Barbary Napiórkowskiej,  „Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej” Hanny Karolak oraz „Martwy punkt” Izabeli Szolc to trzy nowości, które zapowiada wydawnictwo Nowy Świat.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Akcja  debiutanckiej powieści Barbary Napiórkowskiej „Szklanka na pająki” rozgrywa się w Gdańsku, w którym nie ma ani jednego Niemca. Jak czytamy w zapowiedzi, główna bohaterka, malarka Aleksandra, opisuje świat takim, jak go widzi – przez poezję i barwę. Żyje w momentach historycznych, mieszka w latach 80. w bloku razem z Lechem Wałęsą, chodzi z jego dziećmi do podstawówki; choruje, maluje, dojrzewa w czasach przemian politycznych. Najważniejsza jest jednak podróż wewnętrzna Aleksandry – od samotnej dziewczynki do dorosłej kobiety z ustaloną tożsamością. W rozwoju bohaterce towarzyszą postaci metafizyczne – niezdarny Julek oraz tajemniczy S. – którzy mącą, przygadują, namawiają do złego i dobrego. Wszystko, co się tu zdarza, ma sens, ale można go odkryć dopiero z pewnej perspektywy, którą tworzą ukraińskie korzenie rodziny Aleksandry.

BARBARA PIÓRKOWSKA (1974 r.) – poetka, dziennikarka, krytyczka literacka, autorka opowiadań, performerka w show teatralno-poetyckich. Pracuje z młodzieżą, m. in. w pracowni dziennikarstwa prasowego i literatury w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Prowadzi zajęcia twórczego pisania dla dorosłych, m. in. na kolejnych edycjach Festiwalu Rozwoju Osobistego dla Kobiet Progressteron.  Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za rok 2004.

Książka Hanny Karolak „Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej” jest szczególnym portretem zmarłej przed pięciu laty aktorki, próbujący wyjaśnić fenomen Darii Trafankowskiej, powszechnie znanej siostry oddziałowej z serialu na „Dobre i na złe”, pocieszycielki strapionych i charyzmatycznej kobiety. Hanna Karolak odwołuje się do słów ks. Jana Twardowskiego, które w pełni oddają istotę Duśki: „tak złota/że niepozorna/tak słowna, że cicha/tak cudowna, że zwyczajna”. Autorce udała się rzecz niebywała, stworzyła intrygujący obraz osoby niezwykłej unikając przy tym banalnej laurkowatości. Za sprawą licznych anegdot, zaskakujących przygód i fantastycznego poczucia humoru głównej bohaterki książkę czyta się z zapartym tchem jak najlepszą powieść. Ze wstępu do drugiego wydania czytelnik dowie się także, co działo się przez pięć lat wokół Darii Trafankowskiej od czasu jej odejścia.

HANNA KAROLAK – autorka esejów, wywiadów, felietonów i reportaży literackich. Publikowała m.in. na łamach „Nowych Książek”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Przeglądu Kulturalnego” i „Zwierciadła”. Zainicjowała cykl wywiadów zatytułowany „List otwarty do aktora”. Owocem jej podróży do Skandynawii stał się cykl korespondencji oraz napisana z mężem książka o Bornholmie. Opublikowała rozmowy „Jeszcze nie czas…” (2005), których kontynuacją stał się cykl spotkań „na żywo” pt. „Idąc”.

W „Martwym punkcie” Izabeli Szolc powraca – znana z powieści „Cichy zabójca” – neurotyczna policjantka Anna Hwierut, której życie nie należy do najprzyjemniejszych. Tym razem podwójnie samotna, opuszczona przez syna i swego partnera z komendy, zmaga się z niezaleczonymi traumami po ostatniej sprawie. Gdy rozwikłanie nowej utknie w martwym punkcie, a kluczenie wśród poszlak stanie się jałowe, rozwiązanie przyjdzie zupełnie niespodziewanie. Pomocne okażą się dawne znajomości i… lektura tekstów Oriany Fallacci.

IZABELA SZOLC (ur. 1978) – autorka powieści i zbiorów opowiadań. Debiutowała powieścią „Wszystkiego najlepszego” nagrodzoną w konkursie wydawnictwa Zysk i S-ka. Na swoim koncie ma m.in.: autobiograficzną prozę „Hebanowy świat. Powieść o Pianiście Romana Polańskiego” i zbeletryzowaną historię seryjnych mordów na kobietach na granicy Meksyku i USA „Ciotka małych dziewczynek”. Kryminałem „Cichy zabójca” rozpoczęła trylogię o sprawach warszawskiej komisarz Anny Hwierut. Współpracuje z miesięcznikiem literackim „Bluszcz”.

(wykorzystano materiały wydawnictwa Nowy Świat)

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »