Rozrywka » Sport
Ubezpieczenie na narty
Z początkiem grudnia ruszył sezon narciarski w Polsce. Jak wynika z raportu przygotowanego dla Polskich Kolei Linowych, prawie jedna trzecia Polaków potrafi jeździć na nartach, a aktywnych narciarzy jest ponad 4 miliony. Z roku na rok zainteresowania sportami zimowymi rośnie. Duża część amatorów białego szaleństwa, w poszukiwaniu zimowej adrenaliny, wybiera europejskie kurorty narciarskie w Austrii, Włoszech, czy Andorze. Szusując po polskich stokach, w sytuacji wypadku, możemy liczyć na pomoc lokalnej służby zdrowia. Wybierając jednak zagraniczne kurorty, powinniśmy pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu podróżnym z odpowiednim rozszerzeniem na uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Polisa gwarantuje bowiem nie tylko pomoc medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku i ewentualne odszkodowanie, ale także chroni sprzęt sportowy, a ponadto zapewnia pomoc w razie wyrządzenia szkody na mieniu lub osobach trzecich przez samych ubezpieczonych lub ich dzieci. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Odpowiednia suma ubezpieczenia
W przypadku wypadku na polskim stoku narciarskim, otrzymamy bezpłatna pomoc medyczną w ramach NFZ. Jednak w sytuacji adekwatnego zdarzenia w zagranicznym kurorcie, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami udzielonej pomocy medycznej. Karta EKUZ nie refunduje kosztów ratownictwa górskiego. Warto zadbać, aby suma ubezpieczenia polisy była wysoka. Jeśli konieczny będzie skomplikowany transport ze stoku, z zaangażowaniem śmigłowca, karetki, a potem samolotu gwarantującego powrót do kraju w pozycji leżącej, koszty mogą znacznie wzrosnąć i wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki wysokiej sumie ubezpieczenia, turysta nie będzie musiał martwić się o pokrycie takich kosztów z własnych środków.
Rozszerzenia
Uprawianie sportów zimowych najczęściej traktowane jest przez ubezpieczycieli jako „amatorskie uprawianie sportów” i stanowi ono rozszerzenie polis ubezpieczenia turystycznego. Jeśli wybieramy się właśnie na narty / snowboard warto podkreślić ten fakt podczas zakupu polisy, by upewnić się, że pomoc będzie nam udzielona w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie wskutek uprawianego sportu. Jeśli turyści leczą się na stałe, warto wykupić rozszerzenie polisy dotyczące chorób przewlekłych. Zagwarantuje to pomoc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Zakres świadczeń
Zawsze warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, żeby wiedzieć, w jakich sytuacjach pomoc przysługuje, a w jakich ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Dobre polisy charakteryzują się nie tylko wysokimi sumami ubezpieczenia, ale także gwarantują pomoc w razie zamknięcia wyciągów z uwagi na złe warunki pogodowe. Turyści mogą liczyć wówczas na zwrot kosztów karnetów i ewentualnie kosztów wypożyczenia sprzętu, świadczenie w przypadku zamknięcia narciarskich tras zjazdowych, czy zakwaterowanie w razie zejścia lawiny. W razie nieszczęśliwego wypadku i hospitalizacji, ubezpieczeni mogą również liczyć między innymi na:
- sprowadzenie i zakwaterowanie osoby bliskiej na czas rekonwalescencji ubezpieczonego
- transport powrotny dzieci do domu
- ochronę sprzętu narciarskiego i odpowiedzialność ubezpieczyciela za jego zniszczenie czy utratę
- pomoc specjalisty w razie jakiegoś zdarzenia losowego w miejscu zamieszkania podczas nieobecności (np. w razie włamania, zalania itp.)
Wyłączenia
Warto zapoznać się z tą częścią warunków ubezpieczenia, by wiedzieć, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam pomocy, jeśli np. do wypadku dojdzie poza wyznaczoną trasą zjazdu. Może to stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania czy udzielenia pomocy. Stoki narciarskie to sprawdzone i bezpieczne miejsca dla amatorów białego szaleństwa, dlatego lepiej zawsze zjeżdżać po ich trasie. Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa jest równie istotna, jak przygotowanie kondycyjne do uprawnia sportów zimowych. Tak, jak odpowiednia wiedza o bezpiecznym szusowaniu uchroni turystów przed ewentualnymi wypadkami, tak wiedza o przysługujących świadczeniach i odpowiedzialności pomoże w razie nieprzewidzianej sytuacji.
Nadesłał:
Europ Assistance Polska
|
Komentarze (0)