Firma » System prawny
Ulga na internet 2012 - jak rozliczyć?
Odświeżone regulacje wprowadziły spore ułatwienia. Zlikwidowały one m.in. konieczność dokumentowania wydatków za internet fakturami VAT. Skorzystanie z ulgi na internet było możliwe jedynie wtedy, gdy mieliśmy faktury potwierdzające poniesione wydatki, nowelizacja wprowadziła zmiany znoszące ten wymóg.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dokumenty konieczne do rozliczenia
Dzięki zmianie prawa wystarczy zwykły rachunek z naszymi danymi oraz z danymi sprzedawcy usług internetowych. Z innych ułatwień wprowadzono m.in. możliwość odliczenia ulgi nawet wtedy, gdy korzystamy z sieci przez komórkę lub płacimy za przeglądanie stron www w kafejce internetowej.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT podatnik z tytułu użytkowania sieci internet, może odliczyć kwotę w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 złotych.
Kolejne zmiany ustawy o PIT
W roku 2012 po raz ostatni można skorzystać z tzw. ulgi internetowej na takich samych zasadach jak w roku poprzednim. Przy składaniu zeznania podatkowego za 2012 rok możemy odliczyć sobie od dochodu poniesione na ten cel wydatki potwierdzone rachunkami (które mamy obowiązek przechowywać przez 5 lat).
W roku 2013 przestanie obowiązywać obecna wersja ulgi internetowej, od roku 2013 ulga będzie dostępna dla osoby, która do tej pory jeszcze z niej nie korzystała – będzie to jednorazowa ulga jednoroczna.
Niewykorzystanego limitu z roku 2012 nie można odliczać w roku następnym – 2013. Wielkość wydatków na ten cel ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego oraz sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Uwaga! Rozliczając się z tytułu ulgi na korzystanie z sieci internet należy wypełnić załącznik PIT/O dołączany do jednej z następujących deklaracji podatkowych: PIT-36, PIT-37 albo PIT-28.
Nadesłał:
nnbobak
|
Komentarze (0)