Firma » System prawny

Ulga na internet 2012 - jak rozliczyć?

Pierwszy raz w roku 2012 skorzystaliśmy z rozliczenia za internet na nowych zasadach. Na początku 2012 roku obowiązywały nas nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym.

Odświeżone regulacje wprowadziły spore ułatwienia. Zlikwidowały one m.in. konieczność dokumentowania wydatków za internet fakturami VAT. Skorzystanie z ulgi na internet było możliwe jedynie wtedy, gdy mieliśmy faktury potwierdzające poniesione wydatki, nowelizacja wprowadziła zmiany znoszące ten wymóg.

Dokumenty konieczne do rozliczenia

Dzięki zmianie prawa wystarczy zwykły rachunek z naszymi danymi oraz z danymi sprzedawcy usług internetowych. Z innych ułatwień wprowadzono m.in. możliwość odliczenia ulgi nawet wtedy, gdy korzystamy z sieci przez komórkę lub płacimy za przeglądanie stron www w kafejce internetowej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT podatnik z tytułu użytkowania sieci internet, może odliczyć kwotę w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 złotych.

Kolejne zmiany ustawy o PIT

W roku 2012 po raz ostatni można skorzystać z tzw. ulgi internetowej na takich samych zasadach jak w roku poprzednim. Przy składaniu zeznania podatkowego za 2012 rok możemy odliczyć sobie od dochodu poniesione na ten cel wydatki potwierdzone rachunkami (które mamy obowiązek przechowywać przez 5 lat).

W roku 2013 przestanie obowiązywać obecna wersja ulgi internetowej, od roku 2013 ulga będzie dostępna dla osoby, która do tej pory jeszcze z niej nie korzystała – będzie to jednorazowa ulga jednoroczna.

Niewykorzystanego limitu z roku 2012 nie można odliczać w roku następnym – 2013. Wielkość wydatków na ten cel ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego oraz sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Uwaga! Rozliczając się z tytułu ulgi na korzystanie z sieci internet należy wypełnić załącznik PIT/O dołączany do jednej z następujących deklaracji podatkowych: PIT-36, PIT-37 albo PIT-28.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »