Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

W jaki sposób badanie krwi crp pomaga diagnozować choroby?

Białko C-reaktywne jest substancją wytwarzaną przez wątrobę w odpowiedzi na zapalenie. Badanie krwi crp mierzy ilość tego białka we krwi, dlatego może pomóc w zdiagnozowaniu ostrych i przewlekłych stanów, które powodują stan zapalny.

Badanie krwi crp – w jakich diagnozach może być przydatne?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Szeroki zakres stanów zapalnych może powodować podwyższony poziom białka C-reaktywnego (CRP), w tym jednymi z najczęstszych są następujące choroby:

  • schorzenia autoimmunologiczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i pewne typy zapalnej choroby jelit, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • zapalenie osierdzia, które jest zapaleniem błony śluzowej serca
  • różnego rodzaju infekcje
  • uszkodzenie narządów i tkanek
  • rak
  • otyłość

 

Na czym polega badanie krwi crp?

Badanie krwi crp jak już ustalono jest szczególnym rodzajem badania krwi i nie ma potrzeby pościć lub unikać płynów przed jego wykonaniem. Jednak osoby, u których stosowana będzie jego wymiana o wysokiej czułości (hs-CRP) jest poddawana również innym badaniom krwi w tym samym czasie, dlatego może wymagać zachowania postu przez 9–12 godzin wcześniej.

Badanie hs-CRP różni się od podstawowego badania CRP tym, że wykrywa niższe poziomy białek w krwiobiegu (0,5–10 mg / L), podczas gdy podstawowy mierzy je w większym zakresie (10–1 000 mg / L). Zwykle lekarze wykorzystują bardziej czułą wersję testów do oceny ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej u danej osoby.

Niektóre choroby, które mogą powodować podwyższony poziom hs-CRP, obejmują:

  • zespół jelita drażliwego
  • miażdżyca tętnic
  • cukrzyca
  • siedzący tryb życia

 

Samo uzyskanie próbki do badania zajmie tylko kilka minut i powinno być stosunkowo bezbolesne, z wyjątkiem małego ukłucia igłą.

Kiedy możesz zostać posłany na badanie krwi crp?

Objawy podwyższonego poziomu CRP zależą całkowicie od choroby, która je powoduje. Wiele osób, które mają umiarkowane infekcje lub urazy lub stany powodujące przewlekłe zapalenie, może doświadczać podobnych objawów jak niewyjaśnione zmęczenie, ból czy sztywność mięśni, bolesność i osłabienie. Czasem też pojawia się niska gorączka, dreszcze i ból głowy. W innych przypadkach są to nudności, utrata apetytu i niestrawność, jak również trudności ze snem lub bezsenność czy też niewyjaśniona utrata masy ciała

Ludzie z bardzo wysokim poziomem CRP są najbardziej narażeni na ostrą infekcję bakteryjną. W każdym przypadku badanie krwi crp może być pierwszym i mądrym krokiem do rozwiania wątpliwości, jak również postawienia słusznej diagnozy i jak najszybszego podjęcia właściwego leczenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »